Lagere opening beurzen Europa verwacht
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurzen in Europa gaan dinsdag waarschijnlijk lager openen. De zorgen over de oorlog in Oekraïne lijken weer op te spelen nu onderhandelingen over een staakt-het-vuren nog geen concreet resultaat hebben opgeleverd. De olieprijzen gingen opnieuw omlaag.
Rusland en Oekraïne gaan dinsdag online verder praten over een stopzetting van het geweld. De Oekraïense president Volodimir Zelenski zei maandagavond in zijn dagelijkse videoboodschap dat de onderhandelingen "best goed" verlopen, maar voegde eraan toe "dat we het moeten aankijken".
De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde meer dan 5 procent tot 97,51 dollar. Daarmee kwam de prijs voor het eerst sinds begin deze maand weer onder de 100 dollar. Brentolie werd 5,4 procent goedkoper op 101,16 dollar per vat. De olieprijzen staan onder druk door de sterk stijgende coronabesmettingen en lockdowns in China, waardoor de olievraag in het land geraakt kan worden.
ForFarmers
Bij de bedrijven op het Damrak kan veevoerproducent ForFarmers op aandacht rekenen. ForFarmers stopt voorlopig met het inkopen van eigen aandelen vanwege de "significant toegenomen onzekerheid rondom de grondstof- en gasprijzen" als gevolg van de oorlog in Oekraïne. Het lopende inkoopprogramma ter waarde van maximaal 50 miljoen euro wordt tijdelijk opgeschort.
Apothekerstoeleverancier Fagron houdt een beleggersdag. Het bedrijf zei voor de komende jaren op verdere groei van de omzet op eigen kracht te mikken. Telecomconcern VEON, dat activiteiten heeft in Oekraïne en Rusland, meldde in een brief aan investeerders dat het bedrijf financieel sterk is en de huidige crisis kan doorstaan.
Prosus
Techinvesteerder Prosus kan opnieuw onder druk komen te staan door de verdere koersverliezen in de Chinese techsector, waarin het bedrijf grote belangen heeft. Maandag kelderde Prosus ruim 10 procent. De aandelenkoers van producent van roestvrij staal Aperam, kan mogelijk in beweging komen door een adviesverlaging van Exane BNP Paribas.
De Amsterdamse AEX-index sloot maandag licht lager op 647,30 punten. De MidKap klom 1,8 procent tot 1009,31 punten. Londen, Parijs en Frankfurt stegen tot 2,3 procent. Op Wall Street waren overwegend verliezen te zien. De Federal Reserve begint dinsdag aan zijn tweedaagse beleidsvergadering. De Amerikaanse centrale bank gaat de rente naar alle waarschijnlijkheid verhogen vanwege de hoge inflatie.
De euro noteerde 1,0971 dollar, tegen 1,0981 dollar bij het slot van de Europese beurshandel op maandag.
Meer uit Financieel
ROSTOCK (ANP/BLOOMBERG) - De Duitse economie kan dit jaar met 1 procent groeien, denkt de president van de Duitse centrale bank Joachim Nagel. Eerder dit jaar had de Bundesbank nog op een groei van maar 0,5 procent voor de grootste economie van Europa gerekend.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt geen exportverbod op diesel in te voeren. Trump had eerder gedreigd met een exportstop, maar zei vrijdag tegen verslaggevers dat zo'n maatregel nooit echt op tafel heeft gelegen. Trumps uitspraken volgen op de aankondiging van de G7-landen dat ze miljoenen vaten olie en diesel uit hun noodvoorraden beschikbaar stellen.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winst gesloten nadat de banengroei in de Verenigde Staten in september zwakker uitviel dan verwacht. Het banenrapport van de Amerikaanse overheid is van belang voor het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank: bij een zwakkere arbeidsmarkt is er minder ruimte om de rente verder te verhogen.
5 uur geledenROME (ANP/BLOOMBERG) - Christine Lagarde moet duidelijkheid geven over haar toekomst als president van de Europese Centrale Bank (ECB), vindt de Italiaanse minister van Financiën Giancarlo Giorgetti. Lagardes termijn loopt af in oktober volgend jaar, maar er wordt al langer gespeculeerd over een mogelijk vertrek voor dat moment.
7 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - Smartphonefabrikanten verhogen de prijzen van telefoons door het aanhoudende tekort aan geheugenchips. Google kondigde vrijdag een prijsverhoging aan op een ouder model. Samsung verhoogde donderdag al de prijzen van meerdere modellen.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met een flinke winst gesloten. Chipbedrijven sloten met forse plussen, onder meer door een koersstijging van Nvidia in New York. Chipbedrijf Besi klom 7 procent en eindigde bovenaan de AEX-index, gevolgd door ASMI met een stijging van 5,5 procent. Chipmachinefabrikant ASML won 3,5 procent.
9 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De G7-landen stellen de komende vier maanden tot 100 miljoen vaten olie en diesel uit hun noodvoorraden beschikbaar. Dit gebeurt na aandringen van de Amerikaanse president Donald Trump, die Frankrijk en Duitsland had bedreigd met een exportverbod. Trump spreekt op zijn socialemediaplatform Truth Social van een "enorme hoeveelheid".
10 uur geleden