Lagere benzineprijs van 'korte duur'
EINDHOVEN (ANP) - Consumenten zullen aan de pomp niet lang plezier hebben van een lagere benzineprijs nu Saoedi-Arabië tijdelijk de prijs van olie heeft verlaagd, wat voor een prijsval van ruwe olie zorgde. Dat zegt Paul van Selms, benzine-expert bij consumentencollectief United Consumers. De andere landen die zijn aangesloten bij oliekartel OPEC zullen volgens hem snel overstag gaan met nieuwe afspraken over een productieverlaging waardoor consumenten binnen een paar weken "enkele centen per liter meer" gaan betalen.
"Het prijsverlagende effect zal van zeer, zeer korte duur zijn. De markt heeft op de zet van de Saoedi's geanticipeerd", aldus Van Selms. "Ik verwacht dat de benzineprijs na de daling nu in de loop van de komende weken iets omhoog gaat." United Consumers heeft nu vooralsnog een adviesprijs van 1,737 euro voor een liter Euro95 en 1,417 euro voor een liter diesel.
Volgens Van Selms zit er wat vertraging in de reactie van de benzineprijzen op de prijs van ruwe olie. "Eén kleine vertraging omdat de olieprijs per dag wordt bepaald. Het kan daarnaast één of twee maanden duren tot structurele veranderingen doorwerken in de prijs. Een productieverlaging door de OPEC zal ook pas een aanzienlijk effect hebben als die een half jaar tot een jaar duurt."
Beperkte invloed
Daarbij houdt Van Selms een paar slagen om de arm: "Zo moeten er verder geen rare dingen in het Midden-Oosten gebeuren. Omdat olie in dollars wordt bepaald, is ook de dollar-eurokoers van grote invloed. Daarnaast wordt met voorraden geschoven."
Saoedi-Arabië en meerdere andere OPEC-landen willen de productie terugschroeven om de prijsverlaging als gevolg van de uitbraak van het nieuwe coronavirus tegen te gaan. Omdat mede-olieproducent Rusland daar niet wilde meegaan, heeft Saoedi-Arabië tijdelijk de prijzen verlaagd om druk op de Russen te zetten.
De prijsverlagende effecten van de Saoedische strategie hebben waarschijnlijk ook maar een beperkte invloed op de Nederlandse benzineprijs omdat het grootste deel daarvan uit accijnzen bestaat. Daarnaast is niet zeker of oliemaatschappijen de gehele prijsverlaging aan de consument zullen doorberekenen.
Meer uit Financieel
BUNNIK (ANP) - De Nederlandse autobranche verwacht volgend jaar minder nieuwe personenauto's te verkopen. Volgens brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging gaat de bijtelling voor elektrische leasewagens naar verwachting omhoog, van 18 naar 20 procent. Ook moeten werkgevers door de zogenoemde pseudo-eindheffing dan wat meer gaan betalen voor zakelijke auto's met een verbrandingsmotor, waaronder plug-inhybrides.
2 minuten geledenROME (ANP) - De Italiaanse regering is akkoord gegaan met noodmaatregelen die tegemoetkomen aan transportbedrijven die in de problemen komen door de hoge dieselprijzen. Dat kondigde premier Giorgia Meloni aan in een video op sociale media. Het bericht volgt op truckersprotesten in het zuiden van het land, waarbij blokkades voor lege schappen in de supermarkten en wegrottende tomaten zorgden.
36 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Tesla behoorde donderdag tot de verliezers op de beurzen in New York. De fabrikant van elektrische auto's zag de winst in het afgelopen kwartaal flink dalen. Ook verlaagde het bedrijf dat wordt geleid door miljardair Elon Musk de prognose voor de kapitaaluitgaven dit jaar. Dit roept vragen op over het tempo waarin het bedrijf zijn AI- en robotica-activiteiten uitbreidt. Het aandeel zakte zo'n 3 procent.
56 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Websites die draaien op PHP die niet zijn bijgewerkt naar de nieuwste versies blijven kwetsbaar, benadrukt de stichting achter de programmeertaal. "Oudere versies die niet zijn voorzien van de beveiligingspatch blijven kwetsbaar. Updaten is noodzakelijk", zegt de PHP Foundation desgevraagd tegen het ANP.
2 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement wil dat de nieuwe EU-regels over de methaanuitstoot bij de invoer van olie en gas niet met één jaar, maar met drie jaar worden uitgesteld. 341 Europarlementariërs stemden daarvoor, 225 tegen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering koopt de komende tien jaar minstens 850 gevechtsvliegtuigen van het type F-35 van Lockheed Martin. Dat staat in een principeovereenkomst tussen het ministerie van Defensie en de Amerikaanse fabrikant van militair materieel. Het zou de grootste bestelling zijn in de geschiedenis van het gevechtsvliegtuig, ook wel bekend als de Joint Strike Fighter (JSF). Op dit moment hebben de Verenigde Staten en bondgenoten als Nederland in totaal ongeveer 1375 exemplaren van de F-35 in gebruik.
3 uur geledenSTOCKHOLM (ANP/BLOOMBERG) - De Zweedse muziekstreamingdienst Spotify zag de advertentie-inkomsten afgelopen kwartaal tegenvallen. Het aantal gebruikers van de dienst en betalende abonnees trok in het derde kwartaal wel iets verder aan, werd donderdag bekend.
3 uur geleden