Lagarde: rentepad ECB ligt niet vast, blijft data-afhankelijk
FRANKFURT (ANP) - Het pad van de Europese Centrale Bank (ECB) bij het verlagen van de rente ligt niet vast en rentebeslissingen blijven afhankelijk van de beschikbare economische data. Dat heeft president Christine Lagarde gezegd in een toelichting op het besluit van de centrale bank in Frankfurt om voor de tweede keer dit jaar de rente te verlagen.
Lagarde zei dat het besluit om het belangrijkste tarief in de eurozone opnieuw met een kwart procentpunt te verlagen unaniem is genomen door de beleidsmakers van de ECB. De centrale bank zal per vergadering besluiten of de rente verder verlaagd wordt, aldus de Française.
De volgende rentevergadering van de ECB vindt plaats op 17 oktober. Dan wordt vergaderd in de Sloveense hoofdstad Ljubljana. Ook in december is er dan weer een beleidsvergadering. Op de financiële markten wordt gehoopt dat de ECB dan later dit jaar de rente verder omlaag zal brengen. In juni kwam de ECB nog met de eerste renteverlaging sinds 2019, maar in juli werd een pauze genomen.
Op koers
Lagarde verklaarde verder dat de inflatie in het eurogebied op koers ligt om in de loop van volgend jaar te dalen naar de doelstelling van 2 procent. Voor dit jaar voorziet de ECB een gemiddelde inflatie van 2,5 procent.
De ECB kwam ook met nieuwe groeivoorspellingen voor de economie van de eurozone. Daarbij wordt voor dit jaar nu op een groei van 0,8 procent gerekend. In juni werd nog gerekend op 0,9 procent. Dat heeft volgens de ECB te maken met een zwakkere bijdrage van de binnenlandse vraag in de rest van dit jaar. Voor volgend jaar wordt een plus van 1,3 procent voorspeld en voor 2026 een groei van 1,5 procent, wat ook iets lager is dan eerder gedacht.
Lagarde ging ook in op het rapport van voormalig ECB-president Mario Draghi over de hervorming van de Europese economie om de concurrentiekracht te versterken dat deze week uitkwam. Volgens haar zijn de hervormingsvoorstellen van de Italiaanse oud-premier gerechtvaardigd, maar wel diepgaand. De hervormingen die Draghi voorstelt kunnen volgens Lagarde zeer nuttig zijn om de Europese economie te versterken.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - De prijzen aan de pomp blijven naar verwachting nog wel een tijdje hoger dan voor de oorlog in het Midden-Oosten, ondanks dat Iran en de Verenigde Staten hun blokkades van de Straat van Hormuz hebben opgeheven. Eigenaar Paul van Selms van consumentencollectief UnitedConsumers denkt dat het maanden kan duren.
3 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag voorzichtig begonnen aan de laatste dag van een roerige beursweek. De handel stond deze week vooral in het teken van de ondertekening van een voorlopig vredesakkoord tussen de Verenigde Staten en Iran. Beide partijen beloofden de komende zestig dagen te onderhandelen over een definitief akkoord. De voor vrijdag geplande gesprekken tussen de VS en Iran in Zwitserland gaan echter niet door.
4 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-leiders hebben de Europese Commissie het mandaat gegeven om te kijken waar het de eigen handel kan beschermen tegen oneerlijke handel, bijvoorbeeld uit China. Als het nodig is, mag daarvoor een nieuw handelsinstrument in het leven worden geroepen, zo spraken de leiders in de nacht van donderdag op vrijdag af.
1 uur geledenHOUTEN (ANP) - Bouwmarktketen Hornbach heeft in het eerste kwartaal van zijn boekjaar geprofiteerd van goed voorjaarsweer. Door gunstig weer klusten meer mensen in en om het huis. De in Europa actieve doe-het-zelfketen zag de omzet en winst stijgen.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Mensen die dit weekend een fles drank willen kopen voor de volgende WK-wedstrijd van Nederland of voor Vaderdag moeten goed kijken waar ze dit doen. Tientallen winkels van slijterijketen Gall & Gall blijven dit weekend dicht omdat medewerkers gaan staken, kondigt FNV aan. Vorige maand deden werknemers dit ook al twee keer, toen bleven volgens de vakbond ook tientallen winkels gesloten.
1 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Bijna een kwart van de mensen die in een koophuis wonen, heeft bij warm weer last van de hitte binnen. Dat concludeert de Vereniging Eigen Huis (VEH) na een peiling onder ruim 2200 eigenaren. Veel mensen nemen wel maatregelen om hun huis comfortabeler te maken, maar voor een deel daarvan lost dat het probleem niet op.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met winsten gesloten na de ondertekening van een voorlopig vredesakkoord tussen Iran en de Verenigde Staten. De aankondiging dat de Straat van Hormuz opengaat voor al het scheepsverkeer verlichtte de zorgen over oplopende inflatie enigszins. SpaceX behoorde bijna een week na zijn beursdebuut tot de verliezers.
11 uur geleden