Lagarde: rentepad ECB ligt niet vast, blijft data-afhankelijk
FRANKFURT (ANP) - Het pad van de Europese Centrale Bank (ECB) bij het verlagen van de rente ligt niet vast en rentebeslissingen blijven afhankelijk van de beschikbare economische data. Dat heeft president Christine Lagarde gezegd in een toelichting op het besluit van de centrale bank in Frankfurt om voor de tweede keer dit jaar de rente te verlagen.
Lagarde zei dat het besluit om het belangrijkste tarief in de eurozone opnieuw met een kwart procentpunt te verlagen unaniem is genomen door de beleidsmakers van de ECB. De centrale bank zal per vergadering besluiten of de rente verder verlaagd wordt, aldus de Française.
De volgende rentevergadering van de ECB vindt plaats op 17 oktober. Dan wordt vergaderd in de Sloveense hoofdstad Ljubljana. Ook in december is er dan weer een beleidsvergadering. Op de financiële markten wordt gehoopt dat de ECB dan later dit jaar de rente verder omlaag zal brengen. In juni kwam de ECB nog met de eerste renteverlaging sinds 2019, maar in juli werd een pauze genomen.
Op koers
Lagarde verklaarde verder dat de inflatie in het eurogebied op koers ligt om in de loop van volgend jaar te dalen naar de doelstelling van 2 procent. Voor dit jaar voorziet de ECB een gemiddelde inflatie van 2,5 procent.
De ECB kwam ook met nieuwe groeivoorspellingen voor de economie van de eurozone. Daarbij wordt voor dit jaar nu op een groei van 0,8 procent gerekend. In juni werd nog gerekend op 0,9 procent. Dat heeft volgens de ECB te maken met een zwakkere bijdrage van de binnenlandse vraag in de rest van dit jaar. Voor volgend jaar wordt een plus van 1,3 procent voorspeld en voor 2026 een groei van 1,5 procent, wat ook iets lager is dan eerder gedacht.
Lagarde ging ook in op het rapport van voormalig ECB-president Mario Draghi over de hervorming van de Europese economie om de concurrentiekracht te versterken dat deze week uitkwam. Volgens haar zijn de hervormingsvoorstellen van de Italiaanse oud-premier gerechtvaardigd, maar wel diepgaand. De hervormingen die Draghi voorstelt kunnen volgens Lagarde zeer nuttig zijn om de Europese economie te versterken.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Shell koopt het Canadese energiebedrijf ARC Resources voor 13,6 miljard dollar, meldt het Britse olie- en gasconcern maandag. Het gaat omgerekend om bijna 11,6 miljard euro. Volgens persbureau Bloomberg is het de grootste deal van Shell in meer dan tien jaar.
23 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn maandag voorzichtig geopend. Nu de vredesbesprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran lijken vastgelopen, wachten beleggers op een golf aan kwartaalcijfers en commentaar van de Federal Reserve-vergadering deze week. Daarnaast komt de Federal Reserve woensdag met een rentebesluit.
23 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De staat Suriname, KLM en IATA-reisagenten moeten binnen twee weken evalueren of de commissie op ticketverkoop door Surinaamse reisbureaus moet worden aangepast. Dat heeft de rechter in Paramaribo maandag bepaald in het kort geding dat de luchtvaartmaatschappij in februari aanspande tegen de staat Suriname. Sinds 2008 zijn luchtvaartmaatschappijen verplicht om 6 procent per ticket te betalen aan reisagenten in Suriname. KLM had gevraagd om verlaging of volledige afschaffing van de commissie.
23 uur geledenREDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Microsoft en ChatGPT-maker OpenAI passen hun samenwerking aan. Het techbedrijf heeft aangegeven dat het partnerschap met het belangrijke AI-bedrijf voortaan niet meer exclusief zal zijn en dat afspraken over het delen van inkomsten veranderen.
23 uur geledenMANNHEIM (ANP/AFP) - Een Duitse maatregel bij tankstations om automobilisten te beschermen tegen de stijgende olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten, heeft het tegenovergestelde effect gehad. Dat zeggen economen van het Mannheimse ZEW-instituut en het Düsseldorf Institute for Competition Economics na onderzoek.
1 dag geledenNEW TAIPEI (ANP/AFP/RTR/DPA) - Een oud-medewerker van het grote Taiwanese chipconcern TSMC moet van een Taiwanese rechtbank tien jaar de cel in voor het stelen van bedrijfsgeheimen. Hij ging na zijn vertrek bij 's werelds grootste chipmaker bij de Japanse rivaal Tokyo Electron aan de slag. Daar maakte hij gebruik van contacten met voormalige collega's om Tokyo Electron te helpen bij het binnenhalen van meer contracten.
1 dag geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De overname van het van oorsprong Chinese AI-bedrijf Manus door Facebook-moederconcern Meta Platforms mag niet doorgaan van China. Chinese autoriteiten blokkeren de deal waarmee 2 miljard dollar is gemoeid, zonder daarvoor een duidelijke reden te noemen.
1 dag geleden