Lagarde: gesproken bij ECB over politieke onzekerheid in EU en VS
FRANKFURT (ANP/AFP) - De beleidsmakers van de Europese Centrale Bank (ECB) hebben bij de rentevergadering gesproken over "politieke onzekerheid" in de Europese Unie en de Verenigde Staten. Dat zei ECB-president Christine Lagarde in een toelichting op het besluit van de centrale bank om de rente in de eurozone voor de vierde keer dit jaar te verlagen.
Lagarde wees daarbij op politieke ontwikkelingen in bepaalde lidstaten van de eurozone. Zo is er in Frankrijk en Duitsland grote politieke onrust. En in de VS heeft Donald Trump de presidentsverkiezingen gewonnen. Trump heeft gezegd importheffingen in te gaan voeren op Europese goederen om zo de Amerikaanse industrie te steunen. Daar kan de Europese export naar de VS onder lijden.
Volgens de Française zijn restricties en protectionisme bij handelsbeleid niet goed voor de economische groei. "Het risico op grotere wrijvingen in de wereldwijde handel kan drukken op de groei van de eurozone door lagere exporten en een afzwakkende wereldeconomie."
Impact
Het is volgens Lagarde nog wel moeilijk te zeggen wat de impact van importheffingen op de inflatie zal zijn. Dat hangt volgens haar af van hoe hoog die tarieven worden en hoe groot eventuele vergeldingsmaatregelen zullen zijn.
De ECB verlaagde donderdag ook de groeiverwachtingen voor de economie van de eurozone voor dit jaar en de komende jaren. Lagarde zei dat de economie van het eurogebied "momentum" verliest, door met name zwakte in de industrie, de bedrijfsinvesteringen en de export. Wel blijft de arbeidsmarkt sterk, aldus de ECB-president.
De rente in de eurolanden gaat nu met opnieuw een kwart procentpunt omlaag. Daarmee wil de ECB de economie ondersteunen. De centrale bank in Frankfurt zegt wel dat de groei wordt gesteund door de hogere lonen waardoor de consumentenbestedingen moeten toenemen. Het was de laatste rentevergadering van dit jaar. Naar verwachting gaat de ECB volgend jaar verder met het verlagen van de rente nu de inflatie richting de doelstelling van 2 procent gaat.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De economie van de Verenigde Staten is in het vierde kwartaal van 2025 een stuk minder hard gegroeid dan eerder gedacht. De Amerikaanse export, bestedingen van consumenten en overheidsuitgaven waren minder hoog dan bij een eerste raming werd aangenomen, maakte een statistiekbureau van het ministerie van Handel bekend.
15 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Nederlandse zeevarenden die vastzitten in de Perzische Golf zijn boos over het uitblijven van een oorlogstoeslag. Die krijgen ze nog niet, omdat Nederlandse rederijen het gebied niet erkennen als oorlogsgebied. De vakbond voor de zeevarenden Nautilus is verbolgen en overweegt juridische stappen, laat bestuurder Richard Moti weten.
26 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse regering wil regelgeving voor de bouw van kerncentrales grondig hervormen om versneld meer kernenergie te kunnen gebruiken. Het gaat onder andere om een afzwakking van regels voor natuurbehoud, wat kritiek oogst.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland moet overwegen fracking toe te staan om de energieprijzen te drukken en de afhankelijkheid van energie uit het buitenland te verminderen. Dat schrijven economische adviseurs van de Duitse minister van Economie Katherina Reiche in een rapport over de impact van de oorlog in het Midden-Oosten op de Duitse energiemarkt.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal winkels in de Randstad is de afgelopen jaren verder afgenomen. Supermarkten nemen de plek in van onder meer mode- en elektronicazaken, melden de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht op basis van onderzoek dat ze lieten uitvoeren door Ipsos I&O, Movares en Sweco.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering is begonnen met een tweede onderzoek naar oneerlijke handelspraktijken van handelspartners dat de weg vrij moet maken voor nieuwe importheffingen. In het nieuwe onderzoek naar zestig landen wordt gekeken of ze wel genoeg doen om dwangarbeid te voorkomen. De Europese Unie, China, Japan, Zuid-Korea, Canada, Mexico, India, Taiwan en het Verenigd Koninkrijk behoren tot de landen die het doelwit zijn van het onderzoek.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Besi was vrijdag de grote winnaar op de Amsterdamse beurs. De chiptoeleverancier werd bijna 10 procent meer waard door overnamespeculatie. Volgens persbureau Reuters hebben verschillende partijen interesse getoond in een overname van het bedrijf uit Duiven. Besi zou de Amerikaanse zakenbank Morgan Stanley hebben ingehuurd om de overnamevoorstellen te beoordelen.
5 uur geleden