Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Lagarde: gesproken bij ECB over politieke onzekerheid in EU en VS

Lagarde: gesproken bij ECB over politieke onzekerheid in EU en VS

FRANKFURT (ANP/AFP) - De beleidsmakers van de Europese Centrale Bank (ECB) hebben bij de rentevergadering gesproken over "politieke onzekerheid" in de Europese Unie en de Verenigde Staten. Dat zei ECB-president Christine Lagarde in een toelichting op het besluit van de centrale bank om de rente in de eurozone voor de vierde keer dit jaar te verlagen.

Lagarde wees daarbij op politieke ontwikkelingen in bepaalde lidstaten van de eurozone. Zo is er in Frankrijk en Duitsland grote politieke onrust. En in de VS heeft Donald Trump de presidentsverkiezingen gewonnen. Trump heeft gezegd importheffingen in te gaan voeren op Europese goederen om zo de Amerikaanse industrie te steunen. Daar kan de Europese export naar de VS onder lijden.

Volgens de Française zijn restricties en protectionisme bij handelsbeleid niet goed voor de economische groei. "Het risico op grotere wrijvingen in de wereldwijde handel kan drukken op de groei van de eurozone door lagere exporten en een afzwakkende wereldeconomie."

Impact

Het is volgens Lagarde nog wel moeilijk te zeggen wat de impact van importheffingen op de inflatie zal zijn. Dat hangt volgens haar af van hoe hoog die tarieven worden en hoe groot eventuele vergeldingsmaatregelen zullen zijn.

De ECB verlaagde donderdag ook de groeiverwachtingen voor de economie van de eurozone voor dit jaar en de komende jaren. Lagarde zei dat de economie van het eurogebied "momentum" verliest, door met name zwakte in de industrie, de bedrijfsinvesteringen en de export. Wel blijft de arbeidsmarkt sterk, aldus de ECB-president.

De rente in de eurolanden gaat nu met opnieuw een kwart procentpunt omlaag. Daarmee wil de ECB de economie ondersteunen. De centrale bank in Frankfurt zegt wel dat de groei wordt gesteund door de hogere lonen waardoor de consumentenbestedingen moeten toenemen. Het was de laatste rentevergadering van dit jaar. Naar verwachting gaat de ECB volgend jaar verder met het verlagen van de rente nu de inflatie richting de doelstelling van 2 procent gaat.

Meer uit Financieel

VS en EU willen meer samenwerken voor winning kritieke mineralen

WASHINGTON (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben een intentieverklaring ondertekend waarin ze afspreken samen te werken aan de ontginning van kritieke mineralen. Dit moet voorkomen dat ze bij de inkoop van deze belangrijke grondstoffen voor high-techproducten te afhankelijk worden "van slechts één plek", zei de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio bij de ondertekening.

1 uur geleden
Oliedienstverlener Baker Hughes: meer investeringen door oorlog

HOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse dienstverlener aan de olie- en gasindustrie Baker Hughes verwacht meer investeringen door oliemaatschappijen in eigen productie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens topman Lorenzo Simonelli zorgen de sterk gestegen olieprijzen door het conflict voor een stimulering van de investeringen in Noord- en Zuid-Amerika, Afrika en Azië.

1 uur geleden
Winst voor Amsterdamse AEX-index, Adyen en Besi flink hoger

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag met winst gesloten, na het verlies een dag eerder. Betalingsverwerker Adyen en chiptoeleverancier Besi waren in trek bij beleggers op het Damrak.

3 uur geleden
Consumentenvertrouwen VS op laagste niveau ooit om inflatievrees

ANN ARBOR (ANP/BLOOMBERG) - Het vertrouwen van Amerikaanse consumenten in de economie is deze maand gezakt naar het laagste niveau ooit door zorgen over een sterk stijgende inflatie als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van definitieve cijfers. Door de oorlog zijn de brandstofprijzen flink gestegen en dat raakt de koopkracht van huishoudens in de Verenigde Staten.

4 uur geleden
Justitie VS sluit strafrechtelijk onderzoek naar Fed

WASHINGTON (ANP) - Justitie in de Verenigde Staten sluit het onderzoek naar de Federal Reserve, maakte aanklaagster Jeanine Pirro bekend via X. Formeel ging dat onderzoek over kostenoverschrijdingen bij een verbouwing van het kantoor van de centrale bank. Maar Fed-voorzitter Jerome Powell zei begin dit jaar dat de regering van president Donald Trump via een strafrechtelijk onderzoek druk wilde uitoefenen op het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank.

4 uur geleden
Chipmaker Intel hard omhoog op Wall Street na sterke resultaten

NEW YORK (ANP) - Intel ging vrijdag hard omhoog op de beurzen in New York. De chipfabrikant presteerde afgelopen kwartaal veel beter dan verwacht en gaf ook een sterke omzetverwachting af voor het huidige kwartaal. Het concern profiteerde van de sterke vraag naar processors (CPU's) die nodig zijn om geavanceerde AI-modellen te laten draaien.

6 uur geleden
Bedrijf achter Pampers en Oral-B ziet verkoop toenemen

CINCINNATI (ANP/BLOOMBERG) - Procter & Gamble heeft de verkoop afgelopen kwartaal zien toenemen. Vooral de schoonheidstak van het bedrijf achter Gillette, Head & Shoulders en Oral-B deed het beter dan in dezelfde periode een jaar geleden. Het bedrijf verwacht wel dat de grondstofkosten dit jaar flink oplopen.

7 uur geleden