Lagarde: eerste rentestap zal inflatie niet meteen doen afnemen
AMSTERDAM (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) gaat binnenkort eindelijk weer de rente verhogen. Maar dat betekent waarschijnlijk niet dat er snel een einde gemaakt kan worden aan de hoge inflatie in de eurozone. Ook moeten mensen die snel weer een hoge spaarrente verwachten zich niet rijk rekenen, volgt uit de toelichting van ECB-president Christine Lagarde.
Op de persconferentie die werd gehouden in de Amsterdamse Hermitage wees de Française erop dat de aanstaande rentestap in juli gezien moet worden als onderdeel van een "reis". Als straks de rente iets omhooggaat zullen we dat niet meteen merken in de inflatie, benadrukte ze. Sterker nog, de inflatieverwachtingen voor dit jaar heeft de ECB juist flink verhoogd.
Door de oorlog in Oekraïne en verstoringen in het internationale transport als gevolg van coronalockdowns in China rijzen de energieprijzen de laatste tijd de pan uit en wordt voedsel ook steeds duurder. De ECB merkt daarnaast dat de groei van de lonen harder begint op te lopen, iets wat de inflatie later nog zou kunnen aanjagen.
2 procent
Lagarde benadrukte evenwel dat de ECB er alles aan zal doen om te zorgen dat de inflatie op de middellange termijn weer teruggaat naar 2 procent. Dat is namelijk de doelstelling van de centrale bank. Daarvoor zal de ECB volgens haar alle instrumenten gebruiken die nodig zijn. "En we zullen het waarmaken", aldus Lagarde.
Het plan is om de rentetarieven van de ECB in juli met een kwart procentpunt op te schroeven. In september zou dan een nieuwe renteverhoging moeten volgen en voor de verdere toekomst houdt de centrale bank rekening met een geleidelijke weg omhoog voor de rente.
Slag om de arm
Lagarde houdt nog wel een slag om de arm. Bij elk rentebesluit in de komende maanden zullen de beleidsmakers goed kijken naar hoe de vooruitzichten voor de inflatie op dat moment zijn. Waar de rente uiteindelijk zal uitkomen wil Lagarde ook nog niet zeggen. Daarover hebben de beleidsmakers bij het rentebesluit van donderdag het volgens haar nog niet gehad.
De rente is door de centrale bank in de loop der jaren teruggebracht tot een historisch laag niveau. Als de ECB zijn rentetarieven gaat verhogen, zullen banken waarschijnlijk ook hun rentes weer gaan opvoeren. Maar de spaarrentes in Nederland liggen nu nog rond de 0 procent. Of ze ooit weer teruggaan naar een niveau van bijvoorbeeld 4 of 5 procent, valt nog te bezien. Er zijn ook economen die eerder gezegd hebben dat de hoge rentes van vroeger vanwege demografische veranderingen niet snel meer terugkomen.
Amsterdam
De rentevergadering van de ECB vond eenmalig in Nederland plaats. Dat is omdat de centrale bank met enige regelmaat ook zijn gezicht wil laten zien in de verschillende eurolanden. Lagarde gaf aan dat ze Amsterdam "mooi" vindt. President Klaas Knot van De Nederlandsche Bank (DNB) noemde het een eer dat Nederland dit keer als gastland mocht optreden.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA werkt aan een plan om het aantal vluchten op veertig drukke luchthavens in de Verenigde Staten met 10 procent te verminderen. De ingreep is een gevolg van de shutdown, waarbij de federale overheid stopt met vrijwel alle betalingen, omdat er in het Congres geen begrotingsakkoord is. Hierdoor zitten duizenden luchtverkeersleiders zonder salaris.
48 minuten geledenMENLO PARK (ANP) - Meta verdient miljarden dollars aan frauduleuze advertenties op zijn platforms als Facebook, WhatsApp en Instagram. Dat staat in interne documenten van het socialemediabedrijf die persbureau Reuters heeft ingezien.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Snap werd donderdag 13 procent meer waard op de beurzen in New York. De eigenaar van socialemediaplatform Snapchat zag de kwartaalomzet stijgen, maar leed wel opnieuw verlies. Het bedrijf gaf echter een sterke omzetverwachting af voor het huidige kwartaal en gaat voor 500 miljoen dollar aan eigen aandelen inkopen. Ook zei Snap dat Perplexity 400 miljoen dollar gaat betalen om de zoekmogelijkheden van de Amerikaanse AI-startup in Snapchat te integreren.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - De tijdelijke toezichthouders van FNV willen meer macht. Ze gaan de ondernemingskamer vragen om een uitbreiding van hun mandaat om de vakbond uit de crisis te halen, hebben de toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts bekendgemaakt. "Deze stap is helaas nodig om de impasse te doorbreken", aldus Asscher.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse techinvesteerder Prosus heeft interesse getoond in een mogelijke overname van Mobile.de, een grote Duitse onlinemarktplaats voor auto's. Dat zeggen bronnen die bekend zijn met de zaak tegen persbureau Reuters.
3 uur geledenPAPENDRECHT (ANP) - Actievoerders die het hoofdkantoor van vliegtuigonderdelenfabrikant Fokker in Papendrecht bezetten, zijn uit het pand gehaald. Rond 14.15 uur zette de ME de eerste demonstranten in een van de twee bussen die buiten klaarstonden, zag een ANP-verslaggever. Rond 15.30 uur waren de bussen en de politieauto's vertrokken.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De grote beursuitbaters Nasdaq en Deutsche Börse worden verdacht van kartelvorming. De Europese Commissie zegt een onderzoek te hebben geopend naar de twee financieel dienstverleners, omdat er aanwijzingen zouden zijn dat ze illegale afspraken hebben gemaakt. Daarbij zouden ze hebben beloofd elkaar niet te beconcurreren bij het aanbieden van bepaalde diensten. Ook worden ze verdacht van het maken van prijsafspraken.
5 uur geleden