Lachgasleveranciers willen verkoop roesmiddel zelf reguleren
DEN HAAG (ANP) - Leveranciers van lachgas willen de verkoop van het roesmiddel aan consumenten reguleren. De regels die ze zelf hebben opgesteld betreffen onder meer een minimumleeftijd van 18 jaar, voorlichting en preventie en de inkoop van het gas bij bonafide handelaren.
De ondernemers hebben zich verenigd in de Branchevereniging van Verantwoordelijke Lachgas Leveranciers (BVLL). De regels staan in een gedragscode. De naleving ervan willen ze laten controleren door een onafhankelijke partij. Leveranciers die zich er niet aan houden verliezen hun keurmerk.
BVLL stuurt haar voorstellen nog deze week naar staatssecretaris Blokhuis van Volksgezondheid, de Tweede Kamer en andere betrokken partijen.
Verbod
De vereniging hoopt met de overheid een overeenkomst te sluiten om door middel van de voorgestelde zelfregulering de verkoop en gebruik van lachgas op een zo’n verantwoord mogelijke manier te laten plaatsvinden. Bij BVLL zijn inmiddels veertig leveranciers aangesloten, zei een woordvoerder.
Blokhuis kondigde eind vorig jaar aan lachgas als roesmiddel te gaan verbieden. Volgens BVLL leidt een verbod ertoe dat de handel en verkoop in het illegale circuit terechtkomen, oncontroleerbaar en met alle gevaren van dien.
Lachgas is als roesmiddel populair omdat het gemakkelijk legaal verkrijgbaar is en omdat het door gebruikers als een relatief onschuldig middel wordt gezien. Deskundigen waarschuwen dat veelgebruikers ernstige gezondheidsklachten kunnen krijgen en dat het risico op verslaving niet kan worden uitgesloten. De afgelopen jaren deden zich tientallen verkeersongevallen en -incidenten voor waarbij lachgas in het spel was.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Afghaanse vrouwen en meisjes die zich als asielzoeker melden in Nederland, maken meer kans om hier te mogen blijven. Door een besluit van asielminister Bart van den Brink komen zij "in verreweg de meeste gevallen" in aanmerking voor een verblijfsvergunning, meldt zijn ministerie.
18 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Energiebedrijven slaan tot nu toe "nauwelijks" gas op voor de komende winter. Dat schrijft klimaat- en energieminister Stientje van Veldhoven (D66) aan de Tweede Kamer. Staatsbedrijf EBN is op verzoek van de minister begonnen met bijvullen, maar dat kan de prijzen voor consumenten en ondernemers opdrijven, waarschuwt zij.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Alle mbo-studenten kunnen uiterlijk in 2028 een bestuursjaar volgen, dus ook minderjarigen. Dat zei onderwijsminister Rianne Letschert (D66) donderdag tijdens een debat. Zo'n bestuursjaar is al mogelijk voor alle studenten aan een hogeschool of universiteit.
2 uur geledenZANDVOORT (ANP) - Het stationsgebied, de middenboulevard en het bijbehorende strand in Zandvoort zijn vanaf donderdag 14.00 uur uitgeroepen tot veiligheidsrisicogebied. Dat bevestigt een woordvoerder na een interview van het programma Nieuws van de Dag met de burgemeester van Zandvoort, David Moolenburgh.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Raisa Blommestijn is in hoger beroep veroordeeld tot een taakstraf van dertig uur waarvan tien uur voorwaardelijk voor beledigende uitlatingen op X in mei 2023. De presentatrice van Ongehoord Nederland (ON!) gebruikte de term "negroïde primaten" bij een video waarop geweld te zien was.
5 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft een werkstraf van 180 uur, een maand voorwaardelijke celstraf en een rijontzegging van twaalf maanden geëist tegen het Noord-Hollandse Statenlid Ronald van Tiggelen (PVV) wegens het aanrijden van een actievoerster bij het provinciehuis in Haarlem. Ze protesteerde op 3 maart vorig jaar met Extinction Rebellion (XR) tegen de vervuilende fabrieken van Tata Steel, voor de ingang van de parkeergarage.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De man die donderdagmiddag is aangehouden na een verdachte situatie in het stadhuis in Den Haag zei dat hij een bom bij zich had. Dat meldt de politie. Het gaat om een 28-jarige Hagenaar. Er zijn geen explosieven bij hem aangetroffen.
6 uur geleden