Labor claimt absolute meerderheid bij Australische verkiezingen
CANBERRA (ANP) - De centrumlinkse regeringspartij Labor van premier Anthony Albanese haalt bij de parlementsverkiezingen in Australië naar verwachting de absolute meerderheid van minimaal 76 van de 150 zetels. Albanese zei dat in zijn overwinningsspeech tot zijn aanhangers.
De overwinning van Labor is verrassend groot. De peilingen voorzagen een spannende strijd tussen Labor en de Liberal National Party. Albanese is de eerste premier in ruim twintig jaar die met zijn partij twee verkiezingen op rij wint.
Oppositieleider Peter Dutton van de Liberal National Party heeft het verlies van zijn partij en het verlies van zijn zetel in het parlement erkend. Ook heeft hij Albanese gebeld en hem gefeliciteerd met de overwinning.
Steun aan Trump
Wat de Australische kiezer heeft bewogen is nog niet helemaal duidelijk. Maar net als in Canada, met het verlies van de Conservatieve Partij van Pierre Poilievre eerder deze week, lijkt steun aan de Amerikaanse president Donald Trump een electorale afstraffing tot gevolg te hebben.
Zowel de Liberal National Party als de Canadese Conservatieven spraken in hun campagne hun steun uit voor Trump. Maar die ligt onder vuur over onder meer zijn handelstarieven die voor de nodige onrust zorgen op de financiële markten en bij de handelspartners van de VS. Ook de aanpak van de oorlog in Oekraïne door de VS en de ogenschijnlijk slechte betrekkingen tussen Trump en de Oekraïense president Volodymyr Zelensky zorgen mogelijk ervoor dat kiezers kritisch zijn.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump liep woensdag vertraging op toen hij vanaf Joint Base Andrews bij Washington wilde vertrekken naar het Republikeinse partijcongres in Dallas. De opblaasbare noodglijbaan van de Air Force One, een cadeau van Qatar, was per ongeluk uitgeklapt.
21 minuten geledenMADRID (ANP/AFP) - De Spaanse veiligheidsdienst heeft voorafgaand aan de massale instroom van migranten in de exclave Ceuta al gewaarschuwd voor een dergelijk incident. De Spaanse premier Pedro Sánchez zei eerder in het parlement juist dat er geen signalen waren voor zo'n instroom, maar uit nu vrijgegeven documenten blijkt het tegendeel.
3 uur geledenABHA (ANP/RTR) - De Houthi's hebben voor de tweede dag op rij meerdere Saudische steden aangevallen. Volgens de door Saudi-Arabië geleide coalitie die het in Jemen tegen de Houthi's opneemt, zijn onder meer Abha, Khamis Mushait en Jazan bestookt met ballistische raketten en drones.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat Iran met zijn aanvallen de uitkomst van de Amerikaanse tussentijdse verkiezingen probeert te beïnvloeden. Hij voorspelt dat de oorlog na die zogenoemde midterms in november direct zal eindigen, omdat Iran het dan niet meer vol kan houden. Ook zouden dan de olieprijzen meteen dalen.
4 uur geledenSOEMY (ANP/RTR/DPA) - In de Noord-Oekraïense stad Soemy is een winkelcentrum geraakt door een drone. Daarbij zijn drie doden gevallen, meldt de regionale gouverneur Oleh Hryhorov. Twee mensen raakten gewond.
5 uur geledenOSLO (ANP/AFP) - Het vliegtuig van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky is dinsdag vlak na het opstijgen in Moldavië bijna geraakt door een drone. Dat meldt de Noorse premier Jonas Gahr Støre, die Zelensky na de reis ontving in Oslo.
5 uur geledenSWINDON (ANP) - De Britse politie heeft een man gearresteerd die ervan verdacht wordt met de Russische inlichtingendiensten te hebben samengewerkt. Hij is aangeklaagd voor onder meer de voorbereiding van een sabotageactie.
6 uur geleden