Lab kan prijs privacyschender krijgen om zwijgen over datalek
AMSTERDAM (ANP) - Het laboratorium Clinical Diagnostics NMDL in Rijswijk kan een 'prijs' krijgen voor de grootste privacyschender, de Big Brother Award. Cybercriminelen drongen in juli binnen in de computersystemen van het bedrijf, dat bevolkingsonderzoeken naar baarmoederhalskanker verwerkte, en maakten de gegevens van honderdduizenden vrouwen buit. Het lab bracht dat pas een maand later naar buiten.
Organisaties zijn verplicht om datadiefstallen meteen te melden, zowel aan de mogelijke gedupeerden als aan de Autoriteit Persoonsgegevens, de toezichthouder. Doordat dit niet gebeurde, waren gedupeerden "onnodig kwetsbaar voor de gevolgen, zoals bijvoorbeeld phishing", zegt de organisator van de publieksprijs, burgerrechtenorganisatie Bits of Freedom.
Clinical Diagnostics is een van de vijf organisaties die zijn genomineerd. De Nederlandse politie maakt kans omdat ze activisten heeft gevolgd op sociale media en ze vervolgens thuis heeft bezocht. De Belastingdienst heeft volgens Bits of Freedom onrechtmatig algoritmes gebruikt, techbedrijf Microsoft zou een datacentrum in Noord-Holland gebruiken "voor het faciliteren van oorlogsmisdaden" van Israël tegen Palestijnen. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten zou gemeenten helpen om gegevens te bewaren op systemen van Microsoft, waarmee gegevens van Nederlandse inwoners in handen zouden kunnen komen van de Amerikaanse overheid.
Eelco Heinen
De uitreiking is op 20 februari.
De vorige Big Brother Award ging naar minister van Financiën Eelco Heinen. Volgens Bits of Freedom staat hij toe dat onschuldige mensen de dupe worden van "discriminerende risicoprofielen en algoritmen" om te voorkomen dat mensen geld overmaken naar terroristen.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft een derde verdachte aangehouden na de onrust in de Amsterdamse wijk Floradorp maandagavond. Het gaat om een meerderjarige man die verdacht wordt van vernieling. Zijn leeftijd is niet bekend, meldt een politiewoordvoerder. Over de vermoedelijke vernieling kon de politie ook nog niets zeggen.
10 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De landelijke kerken roepen duizenden plaatselijke kerken, parochies en geloofsgemeenschappen op tijdelijk en kleinschalig vluchtelingen te herbergen. Het gaat om statushouders, met name gezinnen, die wachten op huisvesting in de betreffende plaats. De kerken worden opgeroepen hen te huisvesten, bijvoorbeeld in een bijgebouw van de kerk, een lege pastorie of een vakantiewoning. "Zij leren hun nieuwe omgeving zo vast kennen en er komt ruimte vrij in de overvolle asielopvang."
12 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft een taakstraf van tachtig uur geëist tegen Samer A. (37) voor het mishandelen van twee toeschouwers tijdens een pro-Palestinaprotest bij de Universiteit van Amsterdam op 6 mei 2024. A. sloeg tijdens een confrontatie tussen twee groepen met een houten plank op het hoofd van de twee slachtoffers, blijkt uit video's die dinsdag in de rechtbank in Amsterdam werden getoond.
28 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Alarmcentrales hebben tot nu toe tientallen meldingen gekregen van Nederlanders die in Spanje in de problemen zijn gekomen door noodweer. SOS International kreeg maandag rond de veertig telefoontjes, zegt directeur Violette Hasselmeijer.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het babynieuws van premier Rob Jetten en zijn Argentijnse partner Nicolás Keenan staat dinsdag op de voorpagina van verschillende kranten. "Roze wolk", kopt het AD op de voorpagina bij een paginagrote foto van Jetten, Keenan en hun draagmoeder. "Alles lekt uit, maar niet de daverende privéprimeur van Rob Jetten", schrijft de krant verderop in een artikel.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft maandagavond twee mannen gearresteerd in Floradorp in Amsterdam-Noord. Het gaat om een 39-jarige man die vuurwerk naar de politie gooide en een jongen van 14 jaar die verdacht wordt van openlijke geweldpleging.
11 uur geledenROZENBURG (ANP) - De Calandbrug in het Botlekgebied bij Rotterdam is dinsdagochtend nog dicht voor verkeer en scheepvaart, laat een woordvoerder van ProRail maandagavond weten. Verkeer moet daardoor omrijden.
14 uur geleden