Laatste Wil pleit voor toestaan zelfdodingscapsule Sarco
DEN HAAG (ANP) - De Coöperatie Laatste Wil (CLW) hoopt het gebruik van de Sarco in Nederland mogelijk te maken, de zelfdodingscapsule met stikstofgas die recent in Zwitserland voor het eerst werd gebruikt. Het zelfdodingsapparaat werd ontwikkeld en gebouwd in Nederland. De eerste toepassing ervan, in september op een 64-jarige Amerikaanse, deed veel stof opwaaien.
CLW wil afspraken maken met politiek Den Haag over het gedogen van het gebruik van de Sarco. De grote vraag is of het beschikbaar stellen ervan, aan leden van CLW, een vorm is van hulp bij zelfdoding, wat verboden is. Die vraag gaat de club voorleggen aan het Openbaar Ministerie.
De coöperatie, bekend van het zelfdodingsmiddel X, ziet het gebruik intussen al helemaal voor zich. "Omdat hij vervoerbaar is zullen wij de Sarco in een aanhangwagen ter beschikking stellen in een stalling. De leden hebben toegang tot het gebruik van de Sarco. Leden kunnen de Sarco reserveren zonder tussenkomst van iemand anders en de gereserveerde periode beheren of gebruiken."
'Uitgebreide intakeprocedure'
De procedure zou moeten lopen via aanmelding via DigiD, waarna een "uitgebreide intakeprocedure" wordt begonnen. "Dit is niet alleen een praktische stap, maar ook een moment om zorgvuldig stil te staan bij de keuze die je maakt." Na aanmelding begint er in de plannen van CLW een wachttijd waarna je pas echt om de capsule kunt vragen. Voorts worden regelmatig gesprekken gevoerd om onder meer te bepalen of de vrager nog steeds volledig achter de beslissing staat. Tevens wordt vastgesteld of deze wilsbekwaam is.
Uiteindelijk wordt de Sarco in de visie van CLW geleverd. "Dit kan thuis zijn, in een natuurrijke omgeving, of een andere plek waar jij je prettig voelt." Hoe het er vervolgens aan toegaat, moet iedereen zelf weten. "Misschien met een laatste toast, een omhelzing, of een klein moment van stilte. Daarna stap je in de Sarco. In het apparaat kun je de machine zelf bedienen."
"Het apparaat is zo ontworpen dat je op een rustige en pijnloze manier binnen tien minuten overlijdt", houdt CLW belangstellenden voor.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - Ook in Groningen is code oranje vanwege gladheid door ijzel voorbij, meldt het KNMI. In de provincie gold de weerwaarschuwing tot 17.00 uur. Eerder was ook in Overijssel en Drenthe code oranje van kracht.
49 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij een pro-Koerdische demonstratie in Amsterdam heeft een opstootje plaatsgevonden. Op het Rokin raakten mensen kort slaags met elkaar, zag een ANP-verslaggever.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Om de Noord-Zuidlijn in Amsterdam door te trekken naar Schiphol en Hoofddorp, is nog 3 tot 6 miljard euro nodig. Dat staat in een overzicht van financiële problemen op het gebied van infrastructuur en waterstaat dat het kabinet met de Tweede Kamer heeft gedeeld.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Jan Nico Scholten is afgelopen woensdag op 93-jarige leeftijd overleden, meldt zijn familie zaterdag in een overlijdensbericht in NRC. Hij is burgemeester geweest van verschillende gemeenten, zat in de jaren zeventig en tachtig in de Tweede Kamer en eind jaren negentig in de Eerste Kamer. Hij was lid van de ARP en na de partijfusie van het CDA. In 1983 verliet hij de christendemocratische partij om later de overstap naar de PvdA te maken.
6 uur geledenWAALWIJK (ANP) - In Waalwijk is vrijdagavond een man (25) met de Angolese nationaliteit aangehouden die werd gezocht voor medeplichtigheid aan moord en gewelddadige ordeverstoring in het Verenigd Koninkrijk, meldt de politie. Het zou gaan om de moord op een 16-jarige jongen in Manchester op 5 november 2020.
6 uur geledenDE BILT (ANP) - De waarschuwing voor gladheid door ijzel voor het noordoosten van het land is verlengd. Oorspronkelijk liep code oranje tot 11.00 uur, maar in Overijssel duurt deze nu tot 12.00 uur, in Drenthe tot 13.00 uur en in Groningen tot 14.00 uur.
7 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het is zaterdagochtend rustig op de weg in het noorden, waar code oranje geldt voor gladheid door ijzel. "Mensen hoeven niet naar hun werk en veel sportwedstrijden zijn afgelast, dus ouders met kinderen hoeven niet de weg op. Dat scheelt enorm", zegt een woordvoerder van Rijkswaterstaat. Desondanks zijn er hier en daar ongelukken gebeurd.
8 uur geleden