Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Laatste Wil pleit voor toestaan zelfdodingscapsule Sarco

Laatste Wil pleit voor toestaan zelfdodingscapsule Sarco

DEN HAAG (ANP) - De Coöperatie Laatste Wil (CLW) hoopt het gebruik van de Sarco in Nederland mogelijk te maken, de zelfdodingscapsule met stikstofgas die recent in Zwitserland voor het eerst werd gebruikt. Het zelfdodingsapparaat werd ontwikkeld en gebouwd in Nederland. De eerste toepassing ervan, in september op een 64-jarige Amerikaanse, deed veel stof opwaaien.

CLW wil afspraken maken met politiek Den Haag over het gedogen van het gebruik van de Sarco. De grote vraag is of het beschikbaar stellen ervan, aan leden van CLW, een vorm is van hulp bij zelfdoding, wat verboden is. Die vraag gaat de club voorleggen aan het Openbaar Ministerie.

De coöperatie, bekend van het zelfdodingsmiddel X, ziet het gebruik intussen al helemaal voor zich. "Omdat hij vervoerbaar is zullen wij de Sarco in een aanhangwagen ter beschikking stellen in een stalling. De leden hebben toegang tot het gebruik van de Sarco. Leden kunnen de Sarco reserveren zonder tussenkomst van iemand anders en de gereserveerde periode beheren of gebruiken."

'Uitgebreide intakeprocedure'

De procedure zou moeten lopen via aanmelding via DigiD, waarna een "uitgebreide intakeprocedure" wordt begonnen. "Dit is niet alleen een praktische stap, maar ook een moment om zorgvuldig stil te staan bij de keuze die je maakt." Na aanmelding begint er in de plannen van CLW een wachttijd waarna je pas echt om de capsule kunt vragen. Voorts worden regelmatig gesprekken gevoerd om onder meer te bepalen of de vrager nog steeds volledig achter de beslissing staat. Tevens wordt vastgesteld of deze wilsbekwaam is.

Uiteindelijk wordt de Sarco in de visie van CLW geleverd. "Dit kan thuis zijn, in een natuurrijke omgeving, of een andere plek waar jij je prettig voelt." Hoe het er vervolgens aan toegaat, moet iedereen zelf weten. "Misschien met een laatste toast, een omhelzing, of een klein moment van stilte. Daarna stap je in de Sarco. In het apparaat kun je de machine zelf bedienen."

"Het apparaat is zo ontworpen dat je op een rustige en pijnloze manier binnen tien minuten overlijdt", houdt CLW belangstellenden voor.

Meer uit Binnenland

Bruls biedt excuses aan voor rol Nijmegen in slavernijsysteem

NIJMEGEN (ANP) - Burgemeester Hubert Bruls heeft excuses aangeboden voor de rol van het Nijmeegse gemeentebestuur in het koloniale slavernijsysteem. Dat deed de burgemeester op een besloten bijeenkomst met betrokkenen op de Radboud Universiteit. De excuses zijn een reactie op de uitkomsten van een onderzoek van de Nijmeegse universiteit uit 2025 naar het slavernijverleden van de stad, en daaropvolgende gesprekken.

1 uur geleden
Iran ontbiedt Nederlandse ambassadeur om Starlink in bagage

TEHERAN (ANP) - De Iraanse regering ontbiedt de Nederlandse ambassadeur in dat land vanwege een voorval met een ambassademedewerker eerder deze week. Dat meldt het Iraanse staatspersbureau IRNA. Ambassadeur Emiel de Bont moet uitleg komen geven op het ministerie van Buitenlandse Zaken over de onder de Iraanse wet verboden inhoud van de bagage van zijn stafmedewerker, waaronder een Starlink-terminal.

3 uur geleden
Extreemrechtse demonstranten gooien vuurwerk in centrum Utrecht

UTRECHT (ANP) - Tientallen extreemrechtse demonstranten van Defend Netherlands zijn in Utrecht aangekomen in de buurt van politiek centrum ACU. Daar houden ze een herdenking voor de Franse uiterst-rechtse activist Quentin Deranque. Er wordt met vuurwerk gegooid en de sfeer is grimmig.

3 uur geleden
Groep antifascisten bij ACU in Utrecht om Defend Netherlands

UTRECHT (ANP) - In de binnenstad van Utrecht heeft zich aan het begin van de avond een groep van 150 tot 200 mensen verzameld die tegen het extreemrechtse Defend Netherlands demonstreren. De groep roept leuzen als "nooit meer fascisme". De politie is in de buurt aanwezig.

3 uur geleden
Onderzoek: kinderen vaker buiten, groot verschil per plaats

UTRECHT (ANP) - Kinderen spelen gemiddeld weer iets vaker buiten dan twee jaar geleden. Dat concluderen Jantje Beton en branchevereniging Spelen & Bewegen na onderzoek. Gemiddeld speelt een kind nu 7,6 uur per week buiten, tegenover 7,2 uur in 2024. In 2022 was het nog 9,9 uur per week.

5 uur geleden
OM eist celstraf voor vernielen graven en urnen in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft een celstraf van zestien maanden, waarvan acht voorwaardelijk, geëist tegen de 33-jarige Stefan V. voor het vernielen van 32 graven en urnen op begraafplaats Westduin in Den Haag. Dat gebeurde in februari en maart vorig jaar. V. ontkende donderdag in de rechtbank in Den Haag dat hij achter de vernielingen zit.

7 uur geleden
Man moet bijna 19 jaar cel in voor wurgen en verkrachten van ex

ALMELO (ANP) - Een 43-jarige man is donderdag veroordeeld tot een gevangenisstraf van achttien jaar en tien maanden. In augustus 2024 had hij zijn ex ontvoerd en verkracht. Ook probeerde hij haar te vermoorden door haar te wurgen, nadat zij een einde had gemaakt aan hun relatie. Van de rechtbank in Almelo moet hij haar ook een schadevergoeding van ruim 30.000 euro betalen.

8 uur geleden