Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Laatste Wil pleit voor toestaan zelfdodingscapsule Sarco

Laatste Wil pleit voor toestaan zelfdodingscapsule Sarco

DEN HAAG (ANP) - De Coöperatie Laatste Wil (CLW) hoopt het gebruik van de Sarco in Nederland mogelijk te maken, de zelfdodingscapsule met stikstofgas die recent in Zwitserland voor het eerst werd gebruikt. Het zelfdodingsapparaat werd ontwikkeld en gebouwd in Nederland. De eerste toepassing ervan, in september op een 64-jarige Amerikaanse, deed veel stof opwaaien.

CLW wil afspraken maken met politiek Den Haag over het gedogen van het gebruik van de Sarco. De grote vraag is of het beschikbaar stellen ervan, aan leden van CLW, een vorm is van hulp bij zelfdoding, wat verboden is. Die vraag gaat de club voorleggen aan het Openbaar Ministerie.

De coöperatie, bekend van het zelfdodingsmiddel X, ziet het gebruik intussen al helemaal voor zich. "Omdat hij vervoerbaar is zullen wij de Sarco in een aanhangwagen ter beschikking stellen in een stalling. De leden hebben toegang tot het gebruik van de Sarco. Leden kunnen de Sarco reserveren zonder tussenkomst van iemand anders en de gereserveerde periode beheren of gebruiken."

'Uitgebreide intakeprocedure'

De procedure zou moeten lopen via aanmelding via DigiD, waarna een "uitgebreide intakeprocedure" wordt begonnen. "Dit is niet alleen een praktische stap, maar ook een moment om zorgvuldig stil te staan bij de keuze die je maakt." Na aanmelding begint er in de plannen van CLW een wachttijd waarna je pas echt om de capsule kunt vragen. Voorts worden regelmatig gesprekken gevoerd om onder meer te bepalen of de vrager nog steeds volledig achter de beslissing staat. Tevens wordt vastgesteld of deze wilsbekwaam is.

Uiteindelijk wordt de Sarco in de visie van CLW geleverd. "Dit kan thuis zijn, in een natuurrijke omgeving, of een andere plek waar jij je prettig voelt." Hoe het er vervolgens aan toegaat, moet iedereen zelf weten. "Misschien met een laatste toast, een omhelzing, of een klein moment van stilte. Daarna stap je in de Sarco. In het apparaat kun je de machine zelf bedienen."

"Het apparaat is zo ontworpen dat je op een rustige en pijnloze manier binnen tien minuten overlijdt", houdt CLW belangstellenden voor.

Meer uit Binnenland

Raad kritisch over taakstrafverbod bij geweld tegen hulpverleners

DEN HAAG (ANP) - Het plan om rechters te verbieden taakstraffen op te leggen bij geweld tegen hulpverleners, krijgt stevige kritiek van de Raad van State. Pas dit voorstel aan of dien het niet in, luidt de boodschap van de belangrijkste kabinetsadviseur aan het kabinet. Die vindt dat de bewegingsvrijheid van rechters en officieren van justitie te veel wordt ingeperkt door dit wetsvoorstel.

33 minuten geleden
Rijksmuseum ontdekt nieuwe Rembrandt na twee jaar onderzoek

AMSTERDAM (ANP) - Het Rijksmuseum heeft een nieuwe Rembrandt ontdekt. Het is het schilderij Het visioen van Zacharias in de tempel, uit 1633. Twee jaar diepgaand onderzoek heeft aangetoond dat het echt door Rembrandt is geschilderd, meldt het museum maandag.

39 minuten geleden
Strafrechtadvocaten bezoeken EBI weer, staking opgeschort

VUGHT (ANP) - Gedetineerden in de zwaarste gevangenisregimes kunnen hun advocaten weer ontvangen. Een groep van 46 advocaten heeft besloten hun staking op te schorten. Ze hervatten maandag hun bezoeken aan de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught en de vier Afdelingen voor Intensief Toezicht (AIT).

1 uur geleden
Meer mensen voelden zich onveilig in 2025

DEN HAAG (ANP) - Mensen voelden zich vaker onveilig in 2025 dan twee jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een bevolkingsonderzoek over veiligheid. Vorig jaar voelde 37 procent van de mensen zich weleens onveilig, bij het vorige peilmoment in 2023 was dat nog bijna 35 procent.

2 uur geleden
Ingang Rotterdams kantoor van rederij Maersk beklad en vernield

ROTTERDAM (ANP) - Bij de ingang van het kantoor van de Deense rederij Maersk aan de Boompjes in Rotterdam zijn in de nacht van zondag op maandag vernielingen aangericht en verschillende ruiten met rode verf beklad. Dat meldt de politie na berichtgeving van Rijnmond. De politie laat weten onderzoek te doen naar het voorval.

2 uur geleden
Donorclubs: diverser donorbestand nodig tegen kansenongelijkheid

LEIDEN (ANP) - Mensen met een niet-westerse afkomst, zoals Surinaamse en Marokkaanse Nederlanders, zijn nog altijd ondervertegenwoordigd in de registers van donoren van bloed, stamcellen en organen. Omdat de kans op een donormatch het grootst is bij mensen met dezelfde afkomst, hebben patiënten met deze achtergrond minder goede overlevingskansen. Daarvoor waarschuwen de Nederlandse Transplantatie Stichting (NTS), de stichting Sanquin Bloedvoorziening en de stichting Matchis. De drie donororganisaties zeggen voor het eerst de handen ineen te slaan om deze kansenongelijkheid aan te pakken.

5 uur geleden
Nederlands consulaat in Iraaks Erbil vraagt hotels te mijden

ERBIL (ANP) - Het Nederlandse consulaat in de hoofdstad van de Koerdische regio in Irak, Erbil, heeft dringend aangeraden hotels in de stad te mijden. In de boodschap wordt gesproken van "onbevestigde signalen over een mogelijke aanslag op hotels in Erbil". De boodschap noemt vier namen van hotels die mogelijk gevaar lopen.

13 uur geleden