Laatste voorstel op klimaattop: minstens 300 miljard klimaathulp
BAKOE (ANP) - Ontwikkelingslanden moeten in 2035 "minstens" 300 miljard dollar per jaar aan klimaathulp krijgen. Dat is de kern van een bijgewerkt voorstel dat de voorzitter van de klimaattop in Bakoe zaterdagavond heeft verspreid.
Het is een uiterste poging om tot overeenstemming te komen, na uiterst moeizame onderhandelingen. Een eerder voorstel om het huidige budget van 100 miljard dollar te verhogen naar 250 miljard dollar werd door veel landen afgewezen. Ook westerse landen waren kritisch over dat voorstel, onder meer omdat ze er niet duidelijk genoeg in terugzagen dat meer landen gaan bijdragen aan de hulp. In de nieuwe tekst staat dat landen als China en de Golfstaten alleen op vrijwillige basis meebetalen. De officiële lijst van rijke landen wordt dus niet uitgebreid.
Net als in de eerdere tekst wordt ook vastgesteld dat eigenlijk een veel hoger bedrag nodig is: 1,3 biljoen dollar in 2035. Dat bedrag zou uiteindelijk vrijgespeeld moeten worden, maar het is niet duidelijk hoe precies.
De huidige klimaatfinanciering bestaat voor het grootste deel uit leningen en voor een kleiner deel uit giften. Met het geld kunnen armere landen hun economie verduurzamen en zich voorbereiden op de gevolgen van klimaatverandering, zoals een hogere zeespiegel, droogte en meer extreem weer.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag gezegd dat hij het staakt-het-vuren met Iran mogelijk beëindigt als er tegen woensdag geen langdurig akkoord wordt bereikt om de oorlog te beëindigen. "Misschien verleng ik het niet, maar de blokkade blijft van kracht", zei Trump tegen verslaggevers aan boord van Air Force One op weg terug naar Washington vanuit Phoenix, Arizona. Hij doelde daarbij op de Amerikaanse blokkade van Iraanse havens.
14 minuten geledenVÖLKLINGEN (ANP/DPA) - In de Duitse plaats Völklingen is in de nacht van vrijdag op zaterdag een man om het leven gekomen na een harde knal onder een voetgangersbrug, meldt de politie. Ook zijn meerdere mensen zwaargewond geraakt. Agenten werden kort na middernacht gealarmeerd. In de noodoproep werd melding gemaakt van een harde knal en iemand die om hulp schreeuwde.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran zal de Straat van Hormuz opnieuw afsluiten als de Verenigde Staten hun blokkade van Iraanse havens voortzetten. Dat heeft de spreker van het Iraanse parlement, Mohammad Bagher Ghalibaf, zaterdag gezegd. Hij bevestigde daarmee wat het Iraanse staatspersbureau eerder al meldde op basis van een bron uit de Iraanse legertop.
4 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - VN-organisatie UNICEF zegt "woedend" te zijn nadat twee vrachtwagenchauffeurs, die waren ingehuurd om schoon water te leveren aan gezinnen in de Gazastrook, door een Israëlische aanval werden gedood. De VN-organisatie meldt in een verklaring dat het incident vrijdagochtend plaatsvond tijdens reguliere watertransporten bij het waterpunt Mansoura in het noorden van Gaza, dat Gaza-Stad van water voorziet. Ook raakten twee andere mensen gewond.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - België dirigeert een van zijn mijnenjagers naar het Midden-Oosten, melden Belgische media. Het marineschip is zo dichter bij de Straat van Hormuz, waar een groep landen mogelijk zeemijnen gaat ruimen om de belangrijke zeestraat weer bevaarbaar te maken.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Iran heeft er volgens de Amerikaanse president Donald Trump mee ingestemd het eigen nucleaire programma voor onbepaalde tijd stil te leggen. Onderhandelingen over een deal worden "waarschijnlijk" dit weekend weer gehouden, zei hij tegen persbureau Bloomberg. "De meeste hoofdpunten zijn afgerond. Het zal vrij snel gaan."
10 uur geledenBEIROET (ANP/RTR/DPA/AFP) - De Libanese president Joseph Aoun zegt dat het versterken van het bestand met Israël zijn prioriteit is. Ook na het ingaan van het bestand werden nog aanvallen op Libanon gemeld, maar toch noemt Aoun het "een kans om stabiliteit en wederopbouw te promoten."
10 uur geleden