Laatste veteraan uit Band of Brothers-compagnie (97) overleden
CALEDONIA (ANP) - WO II-veteraan Bradford Freeman, de laatste veteraan uit de Easy Company die nog in leven was, is op 97-jarige leeftijd overleden. Dat melden Amerikaanse media. De Easy Company werd onder meer ingezet bij de landing in Normandië in 1944 en werd wereldberoemd door het boek dat over het regiment werd geschreven. Daarna volgde een televisieserie die Steven Spielberg en Tom Hanks maakten over de soldaten.
Freeman overleed op 3 juli in een ziekenhuis in de plaats Caledonia in de Amerikaanse staat Mississippi. Freeman landde op 6 juni 1944 per parachute in Normandië. Daarna nam hij deel aan Operatie Market Garden en vocht mee tijdens het tegenoffensief in de Ardennen.
De veteraan vertelde de afgelopen jaren met regelmaat over zijn ervaringen in het laatste jaar van de Tweede Wereldoorlog. In september 2020 zei Freeman tijdens een evenement op een luchtmachtbasis dat hij zich elke seconde van de parachutesprong op D-Day nog kon herinneren. Tijdens deze bijeenkomst prees historicus Rufus Ward de Amerikaanse oud-soldaat om zijn moed. "Hij was in elke grote beweging die de Amerikanen tijdens de oorlog in Europa maakten", aldus Ward. "Hij is een echte Amerikaanse held die we moeten eren. Deze mensen zijn we meer verschuldigd dan we ze ooit kunnen teruggeven."
Boerenjongen
Na de oorlog keerde Freeman terug naar Mississippi. Hier trouwde hij en werkte hij meer dan dertig jaar als postbezorger. De veteraan was al weduwnaar. Hij had twee dochters, vier kleinkinderen en tien achterkleinkinderen. Zij stellen in een rouwadvertentie dat hun vader en (over)grootvader "altijd verbaasd was geweest dat een simpele boerenjongen uit Mississippi zoveel van de wereld had gezien en zoveel interessante mensen had mogen ontmoeten".
Freeman werd in de HBO-serie Band of Brothers gespeeld door acteur James Farmer. De tiendelige serie werd in 2002 in Nederland door meer dan een miljoen mensen bekeken. De op één na laatste veteraan van de compagnie, Edward Shames, overleed in december 2021.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben Iran een vijftienpuntenplan voor een einde aan de oorlog in het Midden-Oosten voorgelegd. Dat meldt The New York Times op basis van ingewijden. Het plan zou zijn overhandigd door Pakistan, dat dinsdag al aankondigde "klaar te zijn" de rol van gastland op zich te nemen voor mogelijke vredesgesprekken.
42 minuten geledenTSJERNIHIV (ANP/RTR) - Bijna 150.000 Oekraïners zitten zonder stroom door een Russische aanval op energievoorzieningen bij Tsjernihiv, meldt de regionale netbeheerder. De gouverneur van de aan Rusland en Belarus grenzende regio meldde eerder deze week ook al grootschalige stroomuitval, toen door een droneaanval.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Een woordvoerder van het Iraanse leger heeft de Verenigde Staten bespot om uitlatingen over mogelijke onderhandelingen over het conflict in het Midden-Oosten. Volgens Iraanse staatsmedia zei hij dat Washington "met zichzelf onderhandelt".
2 uur geledenTEHERAN/TEL AVIV/KOEWEIT/RIYAD (ANP/RTR) - Israël heeft woensdag opnieuw de Iraanse hoofdstad Teheran onder vuur genomen, melden het Israëlische leger en Iraanse media. Volgens Iran werd onder meer een woonwijk getroffen, waar reddingswerkers naar slachtoffers zoeken.
3 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - Bij Israëlische luchtaanvallen in het zuiden van Libanon zijn woensdag zeker negen mensen gedood, berichten Libanese staatsmedia. Vier kwamen om in de stad Adloun, twee in het Palestijnse vluchtelingenkamp Mieh Mieh bij de kustplaats Sidon, waar ook vier mensen gewond raakten. Bij een aanval op de stad Habboush vielen drie doden en achttien gewonden.
3 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP/RTR) - Het linkse blok van de sociaaldemocratische premier Mette Frederiksen heeft de Deense parlementsverkiezingen gewonnen, maar haalde opnieuw geen meerderheid. De sociaaldemocraten zelf boekten hun slechtste resultaat in meer dan 120 jaar.
7 uur geledenPALM BEACH (ANP) - In het kiesdistrict rond Mar-a-Lago, het landgoed van president Donald Trump in Florida, heeft de Democratische Emily Gregory een zetel in het parlement van de staat gewonnen. Ze versloeg de door Trump gesteunde Republikein Jon Maples. Dat melden Amerikaanse media, waaronder Politico.
7 uur geleden