Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Laatste rivaal Rutte maakt zich op om weg naar NAVO vrij te maken

Laatste rivaal Rutte maakt zich op om weg naar NAVO vrij te maken

BRUSSEL/BOEKAREST (ANP) - De Roemeense president Klaus Iohannis laat donderdag weten of hij de leiding over de NAVO aan demissionair premier Mark Rutte laat. Als Iohannis zich terugtrekt uit de race - zoals iedereen verwacht - en de Nederlander steunt, staat niets Rutte meer in de weg om NAVO-secretaris-generaal te worden.

Rutte heeft de afgelopen maanden de zegen van 31 van de 32 lidstaten van de westerse militaire alliantie gekregen. Het land waarmee de NAVO staat of valt, de Verenigde Staten, voorop. De VS hoopten dat de Roemeense president, Ruttes enige rivaal, snel zijn conclusies zou trekken en zijn kandidatuur zou opgeven. Maar die bleef koppig volhouden.

Woensdag kondigde Iohannis echter aan om een dag later bekend te maken of hij zich terugtrekt. "Dan kunnen we verder gaan", voegde hij eraan toe. Geen NAVO-diplomaat twijfelt er nog aan dat Iohannis zijn poging opgeeft.

De Roemeense ambassadeur op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel zal zijn 31 collega's vervolgens meedelen dat ook de laatste bondgenoot Rutte steunt, denken NAVO-bronnen. De ambassadeurs maken de benoeming naar verwachting begin volgende week definitief.

Meer uit Buitenland

Koning Charles: behandeling tegen kanker kan worden afgebouwd

LONDEN (ANP) - De Britse koning Charles heeft in een videoboodschap "goed nieuws" gedeeld over zijn kanker. De vorst zei in een persoonlijk bericht dat zijn behandeling in het nieuwe jaar kan worden afgebouwd.

8 minuten geleden
Conferentie buigt zich over internationale vredesmacht voor Gaza

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikanen organiseren op 16 december in Doha, de hoofdstad van Qatar, een conferentie met partnerlanden over de geplande internationale stabilisatiemacht voor de Palestijnse Gazastrook. Dat hebben twee Amerikaanse functionarissen gemeld.

9 minuten geleden
Frankrijk: Europa wil eerst veiligheidsgaranties van VS

PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Europese landen en Oekraïne willen dat de VS eerst veiligheidsgaranties bieden voordat Oekraïne eventueel gebied kan opgeven aan Rusland. De Franse president Emmanuel Macron heeft dat vrijdag laten weten, drie dagen voordat Oekraïne, de Europese bondgenoten van Oekraïne en de top van de EU en van de NAVO bijeenkomen in Berlijn.

52 minuten geleden
Volgens Trump stoppen Thailand en Cambodja met vechten

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Thailand en Cambodja hebben besloten hun opgelaaide strijd over omstreden grensgebied te stoppen. Volgens de bemiddelende Amerikaanse president Trump zijn de Aziatische buurlanden overeengekomen een einde te maken aan de gevechten.

2 uur geleden
EU-lidstaten akkoord met duurzaam bevriezen Russische tegoeden

BRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten zijn akkoord met het voorstel de Russische financiële tegoeden in de unie voor onbepaalde tijd te bevriezen. Tot nu toe moest daar elk halfjaar met unanimiteit een nieuw besluit over worden genomen. Op voorstel van de Europese Commissie is een noodbevoegdheid ingezet, waarvoor een gekwalificeerde meerderheid voldoende is. Daarmee wordt een mogelijk veto van Hongarije of andere Poetin-gezinde lidstaten omzeild.

2 uur geleden
Rechtszaak moet bouw Trumps balzaal aan Witte Huis stoppen

WASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse erfgoedorganisatie wil de bouw van een balzaal aan het Witte Huis voorkomen. National Trust for Historic Preservation heeft een rechtszaak aangespannen om het prestigeproject van de Amerikaanse president Trump te stoppen. De organisatie, die door het parlement is belast met het behoud van historische gebouwen, nam een voormalige advocaat van ex-president Obama in de arm, meldt de krant The Washington Post.

3 uur geleden
Berlijn bevestigt grote Europese bijeenkomst met Zelensky

BERLIJN/KYIV (ANP/DPA/RTR) - De Duitse regering heeft bevestigd dat maandagavond "talrijke" Europese leiders en de top van de NAVO en de EU overleggen met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Ook demissionair premier Dick Schoof is erbij. Het spant erom in de onderhandelingen nu de onderhandelaars steeds meer kleur moeten bekennen en tegelijkertijd het ongeduld in Washington groeit.

4 uur geleden