
Laatste reactor in kerncentrale Oekraïne ontkoppeld van stroomnet
KIEV (ANP/RTR) - Het laatste werkende reactorblok van de kerncentrale bij Zaporizja is losgekoppeld van het Oekraïense elektriciteitsnet nadat beschietingen maandag de elektriciteitsvoorziening verstoorden, meldt het Oekraïense staatsenergiebedrijf Energoatom. Volgens het bedrijf betrof het Russische beschietingen.
De Oekraïense kerncentrale bij Zaporizja, de grootste van Europa, werd in maart ingenomen door Rusland, maar wordt nog steeds geëxploiteerd door het personeel van Energoatom. "Vandaag, als gevolg van een brand veroorzaakt door beschietingen, is de laatste werkende transmissielijn losgekoppeld", aldus Energoatom op Telegram. Door een reservelijn kan er via een thermische energiecentrale in de buurt nog wel stroom worden geleverd aan de kerncentrale. Twee van de zes reactoren in de fabriek, nummer vijf en zes, kunnen zo in gebruik blijven.
IAEA-chef Rafael Grossi sprak vrijdag nog zijn zorg uit over de veiligheid van de kerncentrale, die wat hem betreft staat of valt met "een betrouwbare elektriciteitsverbinding". Kerncentrales zijn soms afhankelijk van externe stroomvoorziening om de reactoren af te koelen. Als die niet beschikbaar is, valt de kerncentrale terug op noodgeneratoren die op diesel werken. Als daar vervolgens iets misgaat, bijvoorbeeld door een tekort aan brandstof of een defect, kan een meltdown mogelijk worden.
Het nucleaire complex is de afgelopen maand regelmatig beschoten, waarbij Kiev en Moskou elkaar over en weer de schuld geven. Oekraïne heeft Rusland er ook herhaaldelijk van beschuldigd troepen en militair materieel bij de kerncentrale te hebben gestationeerd.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Donald Trump spreekt maandag met de Russische president Vladimir Poetin over de oorlog in Oekraïne, schrijft de Amerikaanse president op Truth Social. Vervolgens praat Trump met Volodymyr Zelensky. Samen met de Oekraïense president spreekt hij daarna nog met verschillende NAVO-leden.
1 minuut geledenMADRID (ANP/DPA) - Tijdens een vlucht van de Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa is de copiloot flauwgevallen terwijl de gezagvoerder naar het toilet was. Het vliegtuig met 199 passagiers, op weg van Frankfurt naar Sevilla, vloog ongeveer tien minuten zonder een controlerende piloot.
38 minuten geledenDOHA (ANP/RTR/DPA) - Israël en Hamas onderhandelen in de Qatarese hoofdstad Doha opnieuw over een wapenstilstand in Gaza. Dat heeft de Israëlische minister van Defensie Israel Katz gezegd. Een vertegenwoordiger van Hamas heeft het bericht bevestigd.
2 uur geledenBAGDAD (ANP/AFP) - De Spaanse regering wil dat het Internationaal Gerechtshof (ICJ) een uitspraak doet over de Israëlische hulpblokkade in Gaza. Dat zei premier Pedro Sánchez die te gast was op een top van de Arabische Liga in Bagdad.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Kremlin-woordvoerder Dmitri Peskov heeft zaterdag gezegd dat een ontmoeting tussen de Russische president Vladimir Poetin en zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky mogelijk is, mits "bepaalde resultaten" zijn bereikt en vastgelegd in akkoorden. Hij verduidelijkte niet wat die resultaten moeten zijn.
5 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR/AFP) - Tientallen Palestijnen zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag omgekomen door Israëlische aanvallen op de Gazastrook. Bij het Indonesische ziekenhuis in het noordelijke Beit Lahia zijn sinds middernacht 58 slachtoffers binnengebracht, zegt de ziekenhuisdirecteur. Volgens hem liggen veel mensen nog onder het puin van gebouwen. De Palestijnse autoriteiten meldden zeker tien doden in het naburige Jabalia en in Khan Younis, in het zuiden.
6 uur geledenLONDEN (ANP) - Drie Iraanse mannen die begin mei in het Verenigd Koninkrijk zijn aangehouden tijdens een grote antiterrorismeoperatie worden aangeklaagd voor spionage voor Iran. Dat heeft de Britse Metropolitan Police bekendgemaakt. De drie worden zaterdag voorgeleid.
7 uur geleden