Laatste poging in Londen om Assange uit de VS te houden
LONDEN (ANP) - In het Hoge Hof van Justitie in Londen vindt een hoorzitting plaats over de uitlevering van Julian Assange, de oprichter van de 'klokkenluiderssite' WikiLeaks, aan de Verenigde Staten. Daarbij wordt gekeken naar een Engelse rechterlijke uitspraak op basis waarvan Assange moet worden uitgeleverd. Het is vrijwel de laatste kans voor Assange om daaraan te ontkomen. Assange wordt in de VS gezocht op basis van een reeks aanklachten inclusief spionage. Hij zou bij meerdere veroordelingen bij elkaar opgeteld wel 175 jaar cel kunnen krijgen.
Assange wordt al bijna een kwart eeuw vervolgd en zit sinds 2019 vast in de zwaarbewaakte Londense Belmarsh-gevangenis. In 2020 begon de uitleveringsprocedure aan de VS. Hij publiceerde vertrouwelijke informatie over vooral politieke en militaire zaken. Sinds eind 2022 lijkt de site uitgeschakeld. Dat is volgens WikiLeaks door toedoen van Washington die de verdere verspreiding van informatie van WikiLeaks tegengaat en de donors onder druk heeft gezet.
WikiLeaks baarde onder meer opzien in 2016 met de publicatie van tienduizenden e-mails van het bestuur van de Democratische Partij in de VS. Die toonden dat het bestuur samen met campagnemedewerkers van Hillary Clinton de linkse politicus Bernie Sanders op een zijspoor wilde zetten. In de VS wordt Assange echter vervolgd voor talrijke publicaties over de Amerikaanse oorlogen in Afghanistan en Irak. Daarin komen ook oorlogsmisdaden voor die er zijn gepleegd.
Assange werd in 2010 als verdachte aangemerkt in Zweden na beschuldigingen van twee vrouwen over seksuele misdragingen. Op grond daarvan werd hij in Londen aangehouden. Hij werd op borgtocht vrijgelaten, maar verdween uit angst voor een door de VS opgezette val in de ambassade van Ecuador in de Britse hoofdstad. Die wees hem in 2019 de deur en sindsdien zit hij vast.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de langste State of the Union in de geschiedenis van de Verenigde Staten uitgesproken. Zijn toespraak duurde zo'n 1 uur en 47 minuten, 18 minuten langer dan het vorige record van Bill Clinton uit 2000.
37 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft tijdens zijn State of the Union gezegd dat het goed gaat met de economie. Volgens hem is zijn economische beleid een groot succes, ondanks onvrede onder Amerikanen over de stijgende prijzen van levensonderhoud.
39 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Democraat Al Green is opnieuw uit de zaal gehaald tijdens een toespraak van de Amerikaanse president Donald Trump. Green hield tijdens Trumps State of the Union een bord omhoog waarmee hij vermoedelijk protesteerde tegen de racistische video die op Trumps social media was verschenen over de Obama's.
1 uur geledenLOS ANGELES (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft de Universiteit van Californië in Los Angeles (UCLA) aangeklaagd voor het creëren van een vijandige werkomgeving voor Joodse en Israëlische werknemers. UCLA zou "een oogje hebben dichtgeknepen" voor antisemitisme op de campus tijdens de pro-Palestijnse studentenprotesten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De State of the Union-toespraak van de Amerikaanse president Donald Trump wordt ook bijgewoond door vrouwen die zakenman Jeffrey Epstein hebben beschuldigd van seksueel misbruik. Ze zijn uitgenodigd door Democraten en zijn uit op gerechtigheid, zei een Democratisch parlementslid voorafgaand aan de speech.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - De politie is klaar met de doorzoekingen in de oude woning van de voormalige Britse prins Andrew, meldt de politie. Wat de doorzoekingen hebben opgeleverd, is nog niet bekend.
7 uur geledenSANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - Koning Harald van Noorwegen is tijdens zijn vakantie op Tenerife opgenomen in het ziekenhuis. De 89-jarige vorst wordt behandeld aan een infectie en uitdroging, heeft het paleis bekendgemaakt. Zijn toestand "is naar omstandigheden goed".
8 uur geleden