Laatste Nederlander weg uit Gazastrook
DEN HAAG (ANP) - De laatste Nederlander die nog vastzat in de Gazastrook, heeft het Palestijnse kustgebied verlaten, laat het ministerie van Buitenlandse Zaken weten. Het gaat om Abed al Attar die sinds het uitbreken van de oorlog op 7 oktober 2023 in Gaza zat. Hij reist eerst naar Jordanië en komt daarna terug naar Nederland, aldus het ministerie.
Hoewel Israël tijdens de oorlog zo'n honderd Nederlanders wel liet gaan, moest Abed al Attar in Gaza blijven om veiligheidsredenen van Israël. Wat daar achter zat, wilde Israël niet zeggen. Vorige week lieten de Israëlische autoriteiten weten geen bezwaar meer te hebben tegen zijn vertrek. Dat was een dag voordat een rechtszaak zou beginnen over de Israëlische weigering om Abed al Attar te laten gaan.
"Ik ben opgelucht dat Abed al Attar Gaza heeft verlaten en komende dagen herenigd wordt met zijn gezin in Nederland. Ik dank de Israëlische collega, de Israëlische NGO Gisha en betrokken ambassades die hier hard aan hebben gewerkt", laat minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken, NSC) in een reactie op de vrijlating weten.
Er blijven wel vier Nederlanders in Gaza achter om familieredenen, zei Veldkamp vorige week.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Ruim een op de tien jongeren wordt minstens een keer verdacht van een misdrijf. Dat staat in een donderdag gepubliceerd onderzoek in opdracht van het Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum (WODC). De kosten van criminaliteit per groep adolescenten die in hetzelfde jaar van de basisschool kwamen, worden geschat op bijna 2,6 miljard euro.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister-president Dick Schoof is donderdagavond in aanvaring gekomen met de Tweede Kamer over extra geld voor Oekraïne. Een meerderheid wil volgend jaar 2 miljard euro extra steun aan de regering in Kyiv geven, maar Schoof wil daar pas bij de voorjaarsnota over praten.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dick Schoof heeft de Sierra Leoonse president Julius Maada Bio eerder deze week gevraagd om de uitlevering van Jos Leijdekkers, ook wel Bolle Jos. Dat bevestigt een woordvoerder van de demissionaire premier na berichtgeving door het AD.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Defensie treft geen maatregelen tegen medewerkers die betrokken waren bij het mortierongeval in Mali, waarbij in 2006 twee militairen om het leven kwamen en een derde zwaargewond raakte. Defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) vindt het niet passend om "rechtspositionele maatregelen" te nemen. Want, zo redeneert hij in een Kamerbrief, veel van de onderliggende problemen zijn veroorzaakt door de manier waarop zijn ministerie is georganiseerd.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Mona Keijzer (BBB) wil dat Oekraïense vluchtelingen met een baan huur en premie voor de ziektekostenverzekering gaan betalen, bevestigen ingewijden na berichtgeving van RTL Nieuws. Ook krijgen zij een speciale vluchtelingenstatus die erop gericht is dat ze terugkeren naar hun moederland als daar vrede is. Dat moet de Europese regeling voor deze groep vervangen, die in maart 2027 verloopt. Dat staat in een voorstel dat de demissionaire bewindsvrouw vrijdag voorlegt in de ministerraad.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De avondspits van donderdag is volgens de ANWB de drukste spits van het jaar. Op het hoogtepunt, rond 17.30 uur, stond 1218 kilometer file. Het is vooral druk op de A27 tussen Utrecht en Breda en op de wegen rond Rotterdam.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De NAM moet honderden miljoenen bijdragen aan de schadeafhandeling en versterkingsoperatie in Groningen. Dat heeft de rechter beslist in een tussenuitspraak, in de rechtszaak die het gaswinningsbedrijf begon om de heffingen aan te vechten. Energieminister Sophie Hermans (VVD) en staatssecretaris Eddie van Marum (Groningen, BBB) hebben de vonnissen in de rechtszaken hierover donderdag naar de Tweede Kamer verstuurd.
9 uur geleden