Laatste militaire president van Zuid-Korea overleden
SEOUL (ANP) - De laatste generaal die in Zuid-Korea president werd, Roh Tae-woo, is op 88-jarige leeftijd overleden. De militair speelde een belangrijke rol bij een staatsgreep in 1979 die generaal Chun Doo-hwan aan de macht bracht. Roh diende die leider onder meer als minister van Sport en Binnenlandse Zaken. Hij is later veroordeeld wegens zijn rol in het regime van Chun.
Roh werd de gedoodverfde opvolger van Chun en presidentskandidaat voor de verkiezingen van 1988. Hij won de verkiezingen en bleef president tot in 1993. Hij heeft pogingen ondernomen het land te democratiseren en legde in 1989 en 1991 contacten met Noord-Korea. Dat leidde tot een verklaring waarin de twee landen beloofden elkaar niet aan te vallen. De twee Korea's sloten ook een nucleair akkoord. Als gevolg daarvan verdwenen alle Amerikaanse nucleaire wapens uit Zuid-Korea.
Roh werd in 1996 tot een celstraf van 17 jaar en een hoge boete veroordeeld wegens zijn rol bij de coup van 1979 en in het regime dat erop volgde. Het ging onder meer om corruptie en het bloedig neerslaan van een opstand in 1980 in Gwangju. Hij kreeg echter al in 1997 gratie.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - Burgemeester Zohran Mamdani heeft zondag de jaarlijkse Israel Day Parade in New York geboycot. Mamdani is de eerste burgemeester van de Amerikaanse stad die niet deelneemt aan de jaarlijkse mars.
9 minuten geledenMETZ (ANP/AFP) - Een museum in de Oost-Franse stad Metz heeft zondag bij de politie aangifte gedaan van de diefstal van een banaan. Een suppoost ontdekte zaterdag dat de vrucht, die met tape aan een muur was bevestigd als onderdeel van het kunstwerk Comedian van de Italiaanse kunstenaar Maurizio Cattelan, verdwenen was.
2 uur geledenBOGOTÁ (ANP/AFP) - De stembussen voor de verkiezingen in Colombia zijn geopend. De kandidaten voor het presidentschap verschillen vooral in hun voorgestelde aanpak van het drugsgeweld in het land.
5 uur geledenBEIROET (ANP) - Door Israëlische aanvallen op het zuiden van Libanon zijn minstens elf doden gevallen, meldt het Libanese persbureau NNA. Bij een aanval in de buurt van een ziekenhuis zouden daarnaast zeker twaalf medewerkers gewond zijn geraakt.
7 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez zegt dat bij rellen rond de door de Parijse voetbalclub PSG gewonnen Champions League-finale 780 mensen zijn aangehouden, melden Franse media. Eerder werden nog rond de vierhonderd arrestaties gemeld. Ook zouden 57 agenten gewond zijn geraakt.
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk heeft een spoedvergadering van de VN-Veiligheidsraad aangevraagd vanwege de situatie in Libanon. Dat meldt minister van Buitenlandse Zaken Jean-Noël Barrot. Israël kondigde aan daar verder op te trekken en meldde zondag het historische Beaufort-kasteel nabij Arnoun te hebben ingenomen.
9 uur geledenVALLETTA (ANP) - De regerende Arbeidspartij heeft de Maltese verkiezingen gewonnen, zo blijkt uit voorlopige stemuitslagen. Het is daarmee de vierde keer dat de partij van afzwaaiend premier Robert Abela de verkiezingen wint. Naar schatting gaat het om een voorsprong van circa 18.000 stemmen, grofweg de helft van de voorsprong die de partij bij de vorige verkiezingen, in 2022, haalde.
9 uur geleden