Laatste geldstroom voor Suriname naar onder meer gezondheidszorg
PARAMARIBO (ANP) - Suriname en Nederland zijn het eens geworden over de besteding van de laatste 17 miljoen euro van de zogenoemde verdragsmiddelen. Afgesproken is dat het geld naar de gezondheidszorg en de agrarische sector gaat. Dat heeft minister Liesje Schreinemacher (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking) dinsdagmiddag (lokale tijd) bekendgemaakt op een persconferentie van haar en premier Rutte tijdens een tweedaags bezoek aan Suriname.
Toen Suriname in 1975 onafhankelijk werd, kreeg het land een bedrag van omgerekend 1,59 miljard euro aan verdragsmiddelen. Het geld dat over is zal, in ongeveer gelijke verhoudingen, besteed worden aan de gezondheidszorg en de versterking van de agrarische sector. Suriname heeft de keuze voor deze sectoren dinsdag bekendgemaakt. Schreinemacher heeft verder met zes Nederlandse bedrijven een overeenkomst gesloten. Volgens de minister zien de bedrijven die meegereisd waren met Rutte veel mogelijkheden en kansen in Suriname. Schreinemacher sprak van "het begin van een mooie samenwerking".
De bewindslieden hielden dinsdag aan het eind van de middag hun laatste persconferentie. Als afsluitende activiteit stond er een bezoek aan de Surinaamse Brouwerij op de agenda. Volgens die agenda vertrekt Rutte met zijn delegatie rond 20.00 uur (lokale tijd) weer richting Nederland.
Meer uit Binnenland
ROERMOND (ANP) - Kamil E., die een celstraf uitzit voor betrokkenheid bij de moord op Peter R. de Vries, is gewond geraakt bij een steekpartij in de gevangenis van Roermond. Dat bevestigt zijn advocaat Ayse Çimen, na berichtgeving door het AD.
21 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Bijna negen op de tien mensen die vapen, gebruiken illegale vapes of vapes die op een illegale manier zijn gekocht. Vaak komen die via webshops of fysieke winkels in het buitenland binnen, schrijft onderzoeksbureau Bureau Beke in een rapport. Ze zijn bijvoorbeeld legaal in het buitenland verkocht, maar mogen vanwege de smaak niet in Nederland op de markt komen.
5 uur geledenELST (ANP) - Enkele tientallen activisten van Geef Tegengas blokkeren vrijdagmiddag de Betuweroute. Ze protesteren daarmee onder andere tegen mensenrechtenschendingen wereldwijd en de klimaatcrisis, meldt de groep. De actievoerders zeggen zich tussen Lent en Elst toegang tot twee spoorlijnen te hebben verschaft en blokkeren het vervoer in beide richtingen. Over dit stuk spoor rijden goederentreinen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het fregat Zr.Ms. De Ruyter vertrekt aanstaande zondag richting Zuidoost-Azië, maar blijft mogelijk in het Midden-Oosten. Het luchtverdedigings- en commandofregat gaat in ieder geval door de Rode Zee, om daar bij te dragen aan een internationale missie om de scheepvaart te beschermen.
5 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De rechtbank in Groningen heeft vrijdag tien jaar cel en tbs met dwangverpleging opgelegd aan een verdachte in een grote sextortionzaak. De 32-jarige Mark S. uit Borculo is schuldig bevonden aan het op grote schaal seksueel afpersen van meisjes en vrouwen door te dreigen naaktbeelden van hen te verspreiden. "De verdachte heeft ernstig misbruik gemaakt van jonge, soms kwetsbare slachtoffers", aldus de rechtbank. "Veel slachtoffers zijn voor het leven getekend."
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Staat gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van de rechtbank Den Haag die beveelt dat de overheid meer moet doen om Bonaire te beschermen tegen klimaatverandering. Dat maakte minister Stientje van Veldhoven (Klimaat, D66) vrijdag bekend. De zaak was aangespannen door Greenpeace. De rechter oordeelde onder meer dat de Staat binnen anderhalf jaar "heldere, bindende doelen" moet opstellen om de uitstoot van broeikasgassen te verminderen.
6 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Alle zeventien mensen die dinsdag bij de huldiging van PSV in Eindhoven werden aangehouden, zijn vrijgelaten, meldt de politie. "Enkelen hebben een boete gekregen voor vernieling, vechten op straat, openbare ordeverstoring, afsteken van vuurwerk, belediging en openbare dronkenschap", zegt een woordvoerder.
7 uur geleden