Laatste geldstroom voor Suriname naar onder meer gezondheidszorg
PARAMARIBO (ANP) - Suriname en Nederland zijn het eens geworden over de besteding van de laatste 17 miljoen euro van de zogenoemde verdragsmiddelen. Afgesproken is dat het geld naar de gezondheidszorg en de agrarische sector gaat. Dat heeft minister Liesje Schreinemacher (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking) dinsdagmiddag (lokale tijd) bekendgemaakt op een persconferentie van haar en premier Rutte tijdens een tweedaags bezoek aan Suriname.
Toen Suriname in 1975 onafhankelijk werd, kreeg het land een bedrag van omgerekend 1,59 miljard euro aan verdragsmiddelen. Het geld dat over is zal, in ongeveer gelijke verhoudingen, besteed worden aan de gezondheidszorg en de versterking van de agrarische sector. Suriname heeft de keuze voor deze sectoren dinsdag bekendgemaakt. Schreinemacher heeft verder met zes Nederlandse bedrijven een overeenkomst gesloten. Volgens de minister zien de bedrijven die meegereisd waren met Rutte veel mogelijkheden en kansen in Suriname. Schreinemacher sprak van "het begin van een mooie samenwerking".
De bewindslieden hielden dinsdag aan het eind van de middag hun laatste persconferentie. Als afsluitende activiteit stond er een bezoek aan de Surinaamse Brouwerij op de agenda. Volgens die agenda vertrekt Rutte met zijn delegatie rond 20.00 uur (lokale tijd) weer richting Nederland.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Meer mensen deden vorig jaar melding van vermoedens van misstanden op de werkvloer, meldt het Huis voor Klokkenluiders (HvK). Er werden bijna 700 aanvragen voor advies ingediend, het hoogste aantal sinds de oprichting van het adviespunt in 2016. In 2024 waren het er nog 467. Bijna alle klokkenluiders zeggen dat ze na melding benadeeld worden, hoewel dat wettelijk verboden is.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol is maandagavond een tweede groep gestrande Nederlanders uit het Midden-Oosten aangekomen. De vlucht van TUI uit Hurghada (Egypte) landde even na 22.20 uur. De reizigers aan boord waren eerst met een vliegtuig van Defensie opgehaald uit Muscat, de hoofdstad van Oman.
5 uur geledenARNHEM (ANP) - De gynaecoloog van het Rijnstate die in de jaren zeventig en tachtig zijn eigen sperma gebruikte als donorzaad heeft zeker zestien donorkinderen verwekt. Dat meldt het Arnhemse ziekenhuis maandag op basis van onafhankelijk onderzoek naar de manier waarop in het verleden met donorzaad is omgegaan. De bekentenis van de voormalige arts was daarvoor de aanleiding. De man, die werkte in de kliniek van het Elisabeth Gasthuis dat later samen met twee andere ziekenhuizen Rijnstate werd, heeft een erfelijke ziekte.
5 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Claudia de Breij doet in 2026 opnieuw de Oudejaarsconference. Het wordt de vierde keer dat de cabaretière op oudejaarsavond op NPO 1 terugblikt op het voorbije jaar.
5 uur geledenLEUSDEN (ANP) - Frenna en Sef zijn maandag de belangrijkste winnaars geworden van de Edison Pop 2026. Zij kregen in het AFAS Theater in Leusden de prijzen voor respectievelijk beste single (ZAZAA) en beste album (lieve monsters). DI-RECT kreeg de Edison Oeuvreprijs en Samuel Welten viel tweemaal in de prijzen.
6 uur geledenDE BILT (ANP) - In het Waddengebied, Friesland en in de kop van Noord-Holland komt dichte mist voor. Het zicht kan minder dan 200 meter zijn, meldt het KNMI. Het verkeer kan hier hinder van ondervinden.
6 uur geledenLEUSDEN (ANP) - DI-RECT is dit jaar de winnaar van de Edison Pop Oeuvreprijs. De Haagse band kreeg de prijs maandag tijdens het Edison-gala in het AFAS Theater in Leusden uit handen van oprichter en voormalig manager Dick Westland, de vader van drummer Jamie Westland.
7 uur geleden