Laatste evacuatiebevel elf jaar na kernramp Fukushima opgeheven
FUTABA (ANP) - In Japan is het laatste evacuatiebevel rond de kerncentrale van Fukushima opgeheven, ruim elf jaar na de kernramp. Inwoners van Futaba kunnen nu huiswaarts keren, maar Japanse media melden dat het niet om iedereen gaat omdat niet heel de gemeente is vrijgegeven.
Elf gemeenten rond de Fukushima Daiichi-centrale werden geëvacueerd nadat in maart 2011 een hoge dosis straling was vrijgekomen. Een aardbeving had in het noorden van Japan een tsunami veroorzaakt en die trof onder meer de kerncentrale. Door het natuurgeweld vielen bijna 20.000 doden.
Inmiddels zijn de stralingsniveaus gedaald. Futaba was nog de enige gemeente die volledig was geëvacueerd. Voor meer dan 80 procent van het grondgebied blijft een veiligheidswaarschuwing van kracht, meldt het Japanse persbureau Kyodo. De delen waar mensen weer mogen wonen, zijn het voormalige centrum en in het noordoosten. Inwoners mochten sinds 2020 weer naar het noordoosten van Futaba, maar er wonen was nog niet toegestaan.
Futaba telde voor de kernramp ongeveer 7000 inwoners. De burgemeester houdt er rekening mee dat veel inwoners niet zullen terugkeren, maar hij zegt tegen de Japanse zender NHK ervan overtuigd te zijn dat het aantal terugkeerders met de dag zal toenemen. Uit een peiling van vorig jaar kwam naar voren dat 60 procent van de inwoners heeft besloten weg te blijven, veel meer dan de 11 procent die wel wilde terugkeren. De gemeente hoopt rond 2030 zo'n 2000 inwoners te hebben.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR) - Israëlische troepen zijn de Libanese rivier de Litani overgestoken en voeren aanvallen uit ten noorden van die stroom. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei dit vrijdag. Hij zei ook dat de Israëlische strijdkrachten in actie zijn in de Bekaavallei en in Beiroet.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Hongarije krijgt 16 miljard euro aan EU-fondsen, aldus de voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen. Dat kondigde ze aan samen met de nieuwe Hongaarse premier Péter Magyar in Brussel. Een belangrijke belofte uit Magyars campagne was dat hij miljarden aan bevroren EU-tegoeden zou vrijspelen door hervormingen door te voeren.
3 uur geledenMOSKOU (ANP) - Het Kremlin komt snel met tegenmaatregelen tegen Roemenië, zegt de woordvoerder van Buitenlandse Zaken, Maria Zacharova.
4 uur geledenKYIV (ANP) - Ook de Oekraïense president Volodymyr Zelensky houdt Rusland verantwoordelijk voor een incident waarbij een drone een wooncomplex raakte in Roemenië. Hij verweet Rusland in een bericht op X een "cynische aanval" te hebben uitgevoerd op civiele infrastructuur in een Oekraïense regio die grenst aan het buurland. Daarbij zou een drone een "normaal woongebouw" aan de Roemeense kant van de grens hebben geraakt.
4 uur geledenNAIROBI (ANP/AFP/RTR) - Acht leerlingen van een Keniaanse kostschool voor meisjes waar donderdag een dodelijke brand woedde, zijn volgens de politie aangehouden. De brand brak om 01.00 uur in de nacht uit in het midden van een slaapzaal. De politie verdenkt de acht van brandstichting.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De huidige handelsrelatie met China is niet houdbaar. Dat concludeert de Europese Commissie na overleg met alle Eurocommissarissen. Die kwamen vrijdag bijeen voor een oriënterend debat over hoe om te gaan met China.
4 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - Roemenië neemt diplomatieke maatregelen tegen Rusland nadat een drone een Roemeens wooncomplex had geraakt. President Nicușor Dan maakte bekend dat het Russische consulaat in de stad Constanța moet sluiten. De consul wordt aangemerkt als persona non grata, wat betekent dat hij niet meer welkom is.
4 uur geleden