Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Laatste evacuatiebevel elf jaar na kernramp Fukushima opgeheven

Laatste evacuatiebevel elf jaar na kernramp Fukushima opgeheven

FUTABA (ANP) - In Japan is het laatste evacuatiebevel rond de kerncentrale van Fukushima opgeheven, ruim elf jaar na de kernramp. Inwoners van Futaba kunnen nu huiswaarts keren, maar Japanse media melden dat het niet om iedereen gaat omdat niet heel de gemeente is vrijgegeven.

Elf gemeenten rond de Fukushima Daiichi-centrale werden geëvacueerd nadat in maart 2011 een hoge dosis straling was vrijgekomen. Een aardbeving had in het noorden van Japan een tsunami veroorzaakt en die trof onder meer de kerncentrale. Door het natuurgeweld vielen bijna 20.000 doden.

Inmiddels zijn de stralingsniveaus gedaald. Futaba was nog de enige gemeente die volledig was geëvacueerd. Voor meer dan 80 procent van het grondgebied blijft een veiligheidswaarschuwing van kracht, meldt het Japanse persbureau Kyodo. De delen waar mensen weer mogen wonen, zijn het voormalige centrum en in het noordoosten. Inwoners mochten sinds 2020 weer naar het noordoosten van Futaba, maar er wonen was nog niet toegestaan.

Futaba telde voor de kernramp ongeveer 7000 inwoners. De burgemeester houdt er rekening mee dat veel inwoners niet zullen terugkeren, maar hij zegt tegen de Japanse zender NHK ervan overtuigd te zijn dat het aantal terugkeerders met de dag zal toenemen. Uit een peiling van vorig jaar kwam naar voren dat 60 procent van de inwoners heeft besloten weg te blijven, veel meer dan de 11 procent die wel wilde terugkeren. De gemeente hoopt rond 2030 zo'n 2000 inwoners te hebben.

Meer uit Buitenland

Libanon vraagt om half miljard euro voor humanitaire crisis

BEIROET (ANP/AFP/DPA) - Libanon zegt een half miljard euro nodig te hebben om de humanitaire crisis in het land te bestrijden. Dat verklaarde premier Nawaf Salam tijdens een persconferentie in Parijs met de Franse president Emmanuel Macron.

1 uur geleden
Iran ontkent plannen voor executie van acht vrouwen

TEHERAN (ANP/AFP) - Justitie in Iran ontkent dat acht vrouwen op het punt staan geëxecuteerd te worden, nadat de Amerikaanse president Donald Trump om hun vrijlating had gevraagd. "Trump is opnieuw misleid door nepnieuws", staat op de site van de Iraanse rechtspraak, Mizan Online.

1 uur geleden
Niet genoeg steun in EU voor opschorting deel verdrag met Israël

LUXEMBURG (ANP) - Ierland, Slovenië en Spanje vonden bij een vergadering tussen EU-buitenlandministers niet genoeg medestanders om het associatieverdrag tussen de EU en Israël gedeeltelijk op te schorten. Daarvoor is een zogenaamde 'gekwalificeerde meerderheid' van de lidstaten nodig. Die kon als verwacht niet worden gevonden, meldde EU-buitenlandchef Kaja Kallas na de bespreking in Luxemburg.

1 uur geleden
Kallas verwacht binnen 24 uur akkoord miljarden EU voor Oekraïne

LUXEMBURG (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas verwacht binnen 24 uur een akkoord over de EU-lening van 90 miljard euro voor Oekraïne. Dat zei Kallas dinsdag op een persconferentie, net nadat de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X meldde dat de Droezjba-pijpleiding is gerepareerd en weer kan worden gebruikt.

3 uur geleden
President Mexico: strengere controle na schietpartij Teotihuacán

MEXICO-STAD (ANP/AFP) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum wil dat er strengere controle komt op wapenbezit en er meer beveiliging komt bij toeristische trekpleisters. Ze sprak na een schietpartij in het tempelcomplex van de piramiden van Teotihuacán ten noordoosten van de hoofdstad Mexico-Stad.

4 uur geleden
Zelensky meldt dat Droezjba-pijpleiding is gerepareerd

KYIV (ANP) - De Droezjba-pijpleiding die Russische olie naar Oost-Europa vervoert, is gerepareerd en kan weer in gebruik worden genomen. Dat meldde de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een bericht op X.

4 uur geleden
Pakistan roept op tot verlenging bestand tussen Iran en VS

ISLAMABAD (ANP/RTR) - De Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken Mohammad Ishaq Dar dringt er bij Iran en de VS op aan hun wapenstilstand te verlengen. Dit staat in een verklaring van zijn ministerie. De Verenigde Staten willen snel een tweede ronde directe onderhandelingen met Iran in Pakistan, dat als bemiddelaar optreedt.

5 uur geleden