Laatste evacuatiebevel elf jaar na kernramp Fukushima opgeheven
FUTABA (ANP) - In Japan is het laatste evacuatiebevel rond de kerncentrale van Fukushima opgeheven, ruim elf jaar na de kernramp. Inwoners van Futaba kunnen nu huiswaarts keren, maar Japanse media melden dat het niet om iedereen gaat omdat niet heel de gemeente is vrijgegeven.
Elf gemeenten rond de Fukushima Daiichi-centrale werden geëvacueerd nadat in maart 2011 een hoge dosis straling was vrijgekomen. Een aardbeving had in het noorden van Japan een tsunami veroorzaakt en die trof onder meer de kerncentrale. Door het natuurgeweld vielen bijna 20.000 doden.
Inmiddels zijn de stralingsniveaus gedaald. Futaba was nog de enige gemeente die volledig was geëvacueerd. Voor meer dan 80 procent van het grondgebied blijft een veiligheidswaarschuwing van kracht, meldt het Japanse persbureau Kyodo. De delen waar mensen weer mogen wonen, zijn het voormalige centrum en in het noordoosten. Inwoners mochten sinds 2020 weer naar het noordoosten van Futaba, maar er wonen was nog niet toegestaan.
Futaba telde voor de kernramp ongeveer 7000 inwoners. De burgemeester houdt er rekening mee dat veel inwoners niet zullen terugkeren, maar hij zegt tegen de Japanse zender NHK ervan overtuigd te zijn dat het aantal terugkeerders met de dag zal toenemen. Uit een peiling van vorig jaar kwam naar voren dat 60 procent van de inwoners heeft besloten weg te blijven, veel meer dan de 11 procent die wel wilde terugkeren. De gemeente hoopt rond 2030 zo'n 2000 inwoners te hebben.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten sturen 5000 Amerikaanse militairen naar Polen, schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op zijn Truth Social. Eerder meldden meerdere media dat het aantal Amerikaanse militairen flink zou dalen in Polen en Duitsland.
2 uur geledenNUUK (ANP/BLOOMBERG) - De opening van een nieuw Amerikaans consulaat in de Groenlandse hoofdstad Nuuk heeft geleid tot protesten. Inwoners zijn bezorgd over de plannen van de Amerikaanse president Donald Trump voor het eiland. Honderden mensen verzamelden zich met anti-Amerikaanse spandoeken en posters.
2 uur geledenISTANBUL (ANP/RTR) - Een Turkse rechtbank heeft de belangrijkste oppositieleider Özgür Özel afgezet door het partijcongres waarbij hij in 2023 werd verkozen ongeldig te verklaren. Oppositiepartij CHP noemt de uitspraak een "gerechtelijke staatsgreep" en roept op tot protesten en juridische stappen.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De driedaagse militaire oefening van Rusland met Belarus is afgelopen. Dat zei president Vladimir Poetin, die samen met zijn Belarussische ambtgenoot Aleksandr Loekasjenko donderdag toezag op de oefening per videoverbinding. Belangrijk onderdeel van de exercitie was het trainen met het nucleaire arsenaal.
8 uur geledenROME (ANP) - Italië wil sancties tegen een Israëlische minister voor zijn behandeling van de activisten van de Global Sumud Flotilla. Minister van Buitenlandse Zaken Antonio Tajani heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas gevraagd om dat op de agenda te zetten voor de volgende bijeenkomst van buitenlandministers, schrijft hij op X.
9 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - De aanpassing van het aantal beschikbare Amerikaanse hulptroepen voor Europa is geen reden voor ongerustheid, verzekert NAVO-topman Mark Rutte. "Wat de Verenigde Staten zullen aankondigen is absoluut te doen", zei hij een dag voor de VS de NAVO-landen willen inlichten over de volgens bronnen aanzienlijke vermindering.
10 uur geledenKINSHASA (ANP/RTR/AFP) - In het oosten van de Democratische Republiek Congo is een geval van ebola vastgesteld. Dat meldt de rebellengroep die dat deel van het land onder controle heeft, M23.
11 uur geleden