Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Laatste campagneactiviteiten voor presidentsverkiezingen Turkije

Laatste campagneactiviteiten voor presidentsverkiezingen Turkije

ANKARA/ISTANBUL (ANP) - In Turkije worden de laatste campagneactiviteiten voor de tweede ronde van de presidentsverkiezingen afgerond. Oppositieleider Kemal Kilicdaroglu hield zaterdagmiddag nog een rally in Ankara. President Recep Tayyip Erdogan, die op voorsprong staat in de peilingen, bracht in Istanbul hulde aan zijn in 1961 geëxecuteerde islamitische voorganger Adnan Menderes, in een laatste poging zijn achterban te mobiliseren.

In de eerste ronde haalde Erdogan met 49,5 procent van de stemmen net geen meerderheid, waardoor een tweede stembusgang nodig is. De stembureaus gaan om 07.00 uur (Nederlandse tijd) open. "Iedereen bereidt zich voor", zegt Farah Karimi, senator voor GroenLinks en leider van de internationale waarnemingsmissie van de parlementaire assemblee van de Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE).

In de eerste ronde "was het speelveld behoorlijk oneerlijk", zegt Karimi. Zo hadden Erdogan en zijn AK-partij meer toegang tot de media. "De verkiezingsdag zelf was redelijk goed georganiseerd en er was een hoge opkomst. Dus het is een mixed verhaal." Bij de eerste ronde zei Karimi dat het voor honderdduizenden door aardbevingen ontheemde Turken moeilijk, zo niet onmogelijk was om hun stemrecht uit te oefenen.

Peilingen

De laatste opiniepeilingen voorzien winst voor Erdogan, met circa 53 procent van de stemmen. "Maar of dat bewaarheid gaat worden weten we niet", aldus Karimi. "De campagne was minder uitbundig en grootscheeps dan in de eerste ronde. Beide partijen hebben zich blijkbaar geconcentreerd op het mobiliseren van de eigen basis, soms van deur tot deur. Grootschalige rally’s zijn er niet geweest."

Het Eerste Kamerlid wijst erop dat er in het buitenland, waar Turken afgelopen week hun stem al konden uitbrengen, een hogere deelname was, ook in Nederland. "Een paar procentpunten. Wat dat zegt weten we niet."

Meer uit Buitenland

Meerdere doden bij ontploffing tankwagen in Mexico-Stad

MEXICO-STAD (ANP) - Bij een explosie van een tankwagen met gas in het oosten van Mexico-Stad, zijn drie mensen overleden. Bijna 70 anderen raakten bij het incident gewond.

2 uur geleden
Stroomstoring Berlijn na 48 uur nog niet voorbij

BERLIJN (ANP) - De grote stroomstoring die Berlijn in de nacht van maandag op dinsdag trof, is na 48 uur nog niet helemaal verholpen. Naar verwachting wordt de stroomvoorziening voor alle getroffen klanten in de loop van donderdag hersteld, meldt netbeheerder Stromnetz Berlin.

2 uur geleden
Trump: extreemlinks politiek geweld heeft te veel levens geëist

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in een video op Truth Social de moord op de Amerikaanse conservatieve influencer Charlie Kirk (31), een "zwarte bladzijde voor Amerika" genoemd.

2 uur geleden
FBI-directeur Patel: verdachte schietpartij Kirk weer vrijgelaten

OREM (ANP) - FBI-directeur Kash Patel heeft in een bericht op X laten weten dat de verdachte die eerder was aangehouden in verband met de moord op de conservatieve Amerikaanse influencer Charlie Kirk, weer is vrijgelaten na verhoor door de politie.

3 uur geleden
Vooraanstaande politici spreken afschuw uit over dood Kirk

N i e u w bericht: reacties van Europese leiders in 5e en 6e alinea

3 uur geleden
VS en Zuid-Korea bespreken nieuwe visumcategorie werknemers

SEOUL (ANP) - Zuid-Korea en de Verenigde Staten gaan overleggen over het mogelijk instellen van een nieuwe visumcategorie voor Zuid-Koreaanse werknemers. Dat meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap op basis van de Zuid-Koreaanse minister van Buitenlandse Zaken Cho Hyun.

3 uur geleden
Gouverneur Utah: autoriteiten gaan uit van één dader moord Kirk

OREM (ANP) - Volgens de gouverneur van Utah, Spencer Cox, gaan de autoriteiten ervan uit dat er slechts één persoon betrokken was bij de dodelijke schietpartij op Charlie Kirk op een universiteitscampus in Utah.

3 uur geleden