Laatste auto's verlaten productiehal VDL Nedcar in Born
BORN (ANP) - De Limburgse autofabriek VDL Nedcar heeft de hoop op een doorstart nog niet opgegeven, maar bij de laatste overgebleven werknemers overheerst berusting. Maandag verlaten de laatste auto's de productiehal in Born.
Een woordvoerder van Nedcar benadrukt dat de fabriek niet dichtgaat. "De deur gaat niet op slot. We blijven speciale voertuigen produceren, bijvoorbeeld legerauto's voor defensie of surveillancevoertuigen en ME-busjes voor de politie. Maar aan de productie van grote aantallen personenauto's komt een einde."
Nedcar is volgens de woordvoerder nog in gesprek met "diverse partijen" om auto's te blijven produceren in Born. Het bedrijf wil daarover verder geen mededelingen doen.
450 werknemers
Vakbond CNV verwacht er weinig van. "Als er gesprekken gevoerd worden, dan zal dat niet zijn met grote partijen, maar met start-ups. En deze fabriek is bedoeld voor massaproductie," zegt een CNV-woordvoerder. Hij hoopt dat een groot deel van het personeel op korte termijn elders in de regio aan het werk kan. "Als dit tien jaar eerder was gebeurd, was het anders geweest. Maar de arbeidskrapte in Limburg is groot."
Momenteel werken nog circa 450 werknemers bij Nedcar in Born. Hoeveel van hen kunnen blijven is onduidelijk. Het bedrijf gaat individuele gesprekken met hen voeren over hun toekomst.
Abu Dhabi
Nedcar had zijn hoop de laatste tijd gevestigd op een opdracht van een investeringsmaatschappij uit Abu Dhabi voor het bouwen van hele dure auto's, maar dat ketste af. De fabriek in Born bestaat al sinds 1967. Sindsdien rolden er grote aantallen auto's van de merken DAF, Volvo, Mitsubishi en BMW van de band. Tijdens de hoogtijdagen werkten er 9000 mensen en werden er jaarlijks meer dan 200.000 auto's geproduceerd.
De fabriek in Born maakt de laatste jaren Mini's voor autofabrikant BMW, maar die heeft dit contract per maart opgezegd. Na een eerste ontslagronde van 1500 mensen in november 2023, kregen vorige maand ruim 1900 mensen ontslag aangezegd.
Meer uit Financieel
HOUSTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het aantal actieve olieboorplatforms in de Verenigde Staten neemt steeds verder toe, aangejaagd door de sterk gestegen olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens de grote oliedienstverlener Baker Hughes steeg dat aantal afgelopen week met tien platforms naar 425. Dat is de sterkste wekelijkse toename in meer dan vier jaar tijd.
44 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met winsten het weekend ingegaan. Hoop op een akkoord tussen de VS en Iran, dat een fragiel staakt-het-vuren kan omzetten in blijvende vrede, wakkerde volgens analisten het optimisme op Wall Street aan.
11 uur geledenLEIDEN (ANP) - De Leidse biotechnoloog Pharming heeft toestemming gekregen om zijn tweede medicijn ook in de Europese Unie op de markt te brengen. Volgens het beursgenoteerde bedrijf is Joenja in het landenblok de eerste goedgekeurde behandeling voor APDS, een zeldzame aandoening van het immuunsysteem.
11 uur geledenMEXICO-STAD (ANP) - De EU en Mexico hebben afgesproken hun afzetmarkten voor elkaar te verruimen door importtarieven verder af te schaffen. Daarvoor zijn de voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen, voorzitter van de EU-leiders António Costa en de Mexicaanse president Claudia Sheinbaum vrijdag bijeen voor een voorlopige verklaring in Mexico-Stad.
12 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV, CNV en De Unie dreigen met acties bij I-SEC, een van de drie beveiligingsbedrijven op Schiphol. Ze geven de onderneming nog een week om problemen met de roosters op te lossen, anders worden op de luchthaven acties op touw gezet. Dat stelt FNV-bestuurder Serda Karabulut na berichtgeving door De Telegraaf. Aan welke acties de bonden denken, wil hij nog niet zeggen. Dat zou nog "voorbarig" zijn.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Kevin Warsh is ingezworen als het nieuwe hoofd van de Federal Reserve, de Amerikaanse centrale bank. President Donald Trump benadrukte bij de ceremonie dat de nieuwe Fed-voorzitter "volledig onafhankelijk" is in zijn nieuwe functie. Daarmee leek Trump de financiële markten gerust te willen stellen, aangezien hij als president veel kritiek heeft gehad op het Fed-beleid van de terugtredende Fed-baas Jerome Powell.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag opnieuw hoger gesloten. Daarmee werd het slotrecord van een dag eerder weer aangescherpt. Volgens analisten stemde hoop op het einde van de Iran-oorlog beleggers positief. Net als eerder deze week waren de chipbedrijven de grote winnaars.
15 uur geleden