Laatste auto's verlaten productiehal VDL Nedcar in Born
BORN (ANP) - De Limburgse autofabriek VDL Nedcar heeft de hoop op een doorstart nog niet opgegeven, maar bij de laatste overgebleven werknemers overheerst berusting. Maandag verlaten de laatste auto's de productiehal in Born.
Een woordvoerder van Nedcar benadrukt dat de fabriek niet dichtgaat. "De deur gaat niet op slot. We blijven speciale voertuigen produceren, bijvoorbeeld legerauto's voor defensie of surveillancevoertuigen en ME-busjes voor de politie. Maar aan de productie van grote aantallen personenauto's komt een einde."
Nedcar is volgens de woordvoerder nog in gesprek met "diverse partijen" om auto's te blijven produceren in Born. Het bedrijf wil daarover verder geen mededelingen doen.
450 werknemers
Vakbond CNV verwacht er weinig van. "Als er gesprekken gevoerd worden, dan zal dat niet zijn met grote partijen, maar met start-ups. En deze fabriek is bedoeld voor massaproductie," zegt een CNV-woordvoerder. Hij hoopt dat een groot deel van het personeel op korte termijn elders in de regio aan het werk kan. "Als dit tien jaar eerder was gebeurd, was het anders geweest. Maar de arbeidskrapte in Limburg is groot."
Momenteel werken nog circa 450 werknemers bij Nedcar in Born. Hoeveel van hen kunnen blijven is onduidelijk. Het bedrijf gaat individuele gesprekken met hen voeren over hun toekomst.
Abu Dhabi
Nedcar had zijn hoop de laatste tijd gevestigd op een opdracht van een investeringsmaatschappij uit Abu Dhabi voor het bouwen van hele dure auto's, maar dat ketste af. De fabriek in Born bestaat al sinds 1967. Sindsdien rolden er grote aantallen auto's van de merken DAF, Volvo, Mitsubishi en BMW van de band. Tijdens de hoogtijdagen werkten er 9000 mensen en werden er jaarlijks meer dan 200.000 auto's geproduceerd.
De fabriek in Born maakt de laatste jaren Mini's voor autofabrikant BMW, maar die heeft dit contract per maart opgezegd. Na een eerste ontslagronde van 1500 mensen in november 2023, kregen vorige maand ruim 1900 mensen ontslag aangezegd.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York wisten de openingsverliezen maandag gedurende de dag om te buigen in winsten. De handel werd gesteund door president Donald Trump die zei dat Iran "heel graag" een deal wil sluiten. Daardoor verdween de vrees bij beleggers voor een langdurige oorlog in het Midden-Oosten naar de achtergrond.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - De olieprijzen weerspiegelen nog niet de ernst van de ongekende aanvoercrisis die is veroorzaakt door de oorlog in Iran. Maar dat zal binnenkort veranderen, waarschuwt topman Fatih Birol van het Internationaal Energieagentschap (IEA) maandag.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - LVMH, het luxebedrijf achter merken als Louis Vuitton en Christian Dior, zag de verkopen in het afgelopen kwartaal dalen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. De maker van luxespullen verkocht vooral minder in de belangrijke winkelstad Dubai en andere delen van het Midden-Oosten.
4 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Twee beurshandelaren uit Genève hebben gevangenisstraffen gekregen voor handel met voorkennis, oordeelde een rechtbank in Parijs. Ze speelden een belangrijke rol in een geheim netwerk, dat ongeveer 20 miljoen euro verdiende met vertrouwelijke informatie. Die voorkennis kwam van een voormalige bankier van de Franse bank Société Générale en ging over een geheime miljardenfusie.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX op het Damrak liet in het laatste handelsuur maandag wat herstel zien, gedreven door hoop op een uiteindelijk akkoord tussen de VS en Iran. Eerder op de dag stonden de beurzen wereldwijd nog flink lager nadat vredesbesprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran afgelopen weekend geen akkoord opleverden. Als gevolg van de mislukte gesprekken kondigde president Donald Trump aan dat de Amerikaanse marine de belangrijke Straat van Hormuz zou blokkeren.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De honderd schepen van Nederlandse reders die in de Straat van Hormuz liggen, blijven in onzekerheid, reageert de Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders. De aangekondigde blokkade van de Amerikaanse krijgsmacht vanaf maandag 16.00 uur zorgt voor nieuwe onduidelijkheid.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag lager geopend. Het mislukken van de vredesonderhandelingen tussen de Verenigde Staten en Iran afgelopen weekend in Islamabad heeft de vrees aangewakkerd dat de oorlog langer gaat duren dan gedacht. De olieprijzen schoten daardoor weer omhoog, na de daling vorige week die volgde op het voorlopige staakt-het-vuren in het Midden-Oosten. Beleggers vrezen dat de hogere energieprijzen de economieën wereldwijd verder onder druk zullen zetten.
8 uur geleden