Laagste opkomst Iraanse verkiezingen sinds Islamitische Revolutie
TEHERAN (ANP/DPA/AFP) - De opkomst bij de verkiezingen in Iran was nog nooit zo laag sinds de Islamitische Revolutie in 1979. De Iraanse minister van Binnenlandse Zaken meldde een opkomst van 41 procent.
Veel mensen zouden uit protest zijn weggebleven, gedesillusioneerd na mislukte pogingen tot hervormingen in de afgelopen decennia. Volgens internationale waarnemers waren de verkiezingen vrij noch eerlijk.
In totaal zijn ongeveer 25 miljoen van de 61 miljoen kiesgerechtigden naar de stembus gegaan. Het aantal ongeldige stemmen lag net onder de 8 procent, stelt de regering in Teheran. In 2020 was de opkomst voor de parlementsverkiezingen 42,6 procent.
Protesten in 2022
Iran koos vrijdag een nieuw parlement en een speciale Raad van Experts die zich bezighoudt met de opvolging van de machtige religieuze leider in geval van diens overlijden. Daarbij kon het kamp van de aartsconservatieve fundamentalisten zijn macht uitbreiden.
Dit waren de eerste verkiezingen na de protesten in 2022 naar aanleiding van de dood in hechtenis van de Koerdisch-Iraanse Mahsa Amini. Ze was opgepakt omdat ze kledingvoorschriften zou hebben geschonden.
Meer uit Buitenland
N i e u w bericht, achtergrond in 3e alinea
1 uur geledenCARACAS (ANP) - Bij de Amerikaanse aanvallen op Venezuela zijn mogelijk veertig mensen om het leven gekomen. Dat melden anonieme Venezolaanse bronnen aan The New York Times. Verdere details zijn er niet.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Zo'n 50.000 huishoudens en ruim 2000 bedrijven in het zuidwesten van Berlijn zitten sinds zaterdagochtend zonder stroom. Een brand op een brug met stroomkabels zorgde voor de stroomuitval. Netbeheerder Stromnetz houdt er rekening mee dat het herstel van het stroomnet lang kan duren. Een deel van de huishoudens heeft mogelijk pas donderdag weer stroom.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Het vliegtuig met de opgepakte Venezolaanse president Nicolás Maduro en zijn echtgenote is aangekomen in New York. Dat berichten Amerikaanse media als MS Now, het voormalige MSNBC.
7 uur geledenCARACAS (ANP/RTR/AFP) - De Venezolaanse vicepresident Delcy Rodríguez heeft haar land toegesproken na de arrestatie van president Maduro. Ze stelde op televisie dat haar land nooit meer de "kolonie" zal zijn van een rijk.
9 uur geledenTEHERAN (ANP/DPA) - De aanhoudende protesten in Iran hebben tot nieuwe doden geleid. Dat schrijft het Duitse persbureau DPA op basis van verklaringen van ooggetuigen.
10 uur geledenCARACAS (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat de Venezolaanse vicepresident Delcy Rodríguez bereid is "om te doen wat nodig is om Venezuela weer geweldig te maken". Buitenlandminister Marco Rubio heeft met haar gebeld, nadat de Venezolaanse president Nicolás Maduro was gevangengenomen door de Verenigde Staten.
11 uur geleden