Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Laagste aantal vergunningen voor nieuwbouwwoningen in jaren

Laagste aantal vergunningen voor nieuwbouwwoningen in jaren

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse gemeenten hebben vorig jaar het laagste aantal vergunningen voor nieuwbouwwoningen afgegeven sinds 2016. Voor koopwoningen is het aantal vergunningen zelfs met bijna een kwart gezakt tot het laagste aantal in tien jaar, terwijl Nederland nog steeds kampt met een groot huizentekort.

Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) is in totaal voor bijna 55.000 nieuw te bouwen woningen een vergunning afgegeven. Daarmee is de vergunningverlening voor het tweede jaar op rij gedaald. Het waren er 15 procent minder dan in 2022.

De cijfers laten zien hoeveel huizen er in de nabije toekomst kunnen worden gebouwd. Dit zullen er waarschijnlijk dus een stuk minder zijn dan voorgaande jaren, waardoor het streven van woonminister Hugo de Jonge om er 100.000 nieuwe woningen per jaar bij te krijgen verder uit beeld lijkt te raken.

Een belangrijke oorzaak van de terugloop in de vergunningverlening is volgens het CBS dat ontwikkelaars de laatste tijd moeilijker aan financiering kunnen komen voor nieuwbouwprojecten. Dat heeft te maken met de gestegen rente. Ook is bouwmateriaal duurder geworden en de afname kan volgens het CBS ook niet los worden gezien van de stikstofproblematiek.

Voor specifiek huurhuizen bleef de afname van het aantal vergunningen beperkt tot 6 procent. Daardoor zijn er voor het eerst sinds de start van de meting meer huurwoningen dan koopwoningen vergund. De meeste vergunningen zijn verleend in Zuid-Holland, bijna 11.000. In de provincie Zeeland was het aantal het laagst, met goedkeuring voor slechts 688 nieuwe woningen.

Eerder meldde het CBS dat er vorig jaar ruim 73.000 nieuwbouwwoningen waren opgeleverd. Maar nieuwbouw is niet de enige manier om meer woningen te krijgen. Huizen kunnen ook worden gecreëerd door bijvoorbeeld kantoorpanden om te bouwen tot woningen. Cijfers over dergelijke transformaties zijn niet meegenomen in de cijfers over de nieuwbouwvergunningen.

Het CBS heeft wel gekeken naar de totale bouwkosten voor de te bouwen nieuwbouwwoningen. Die telden op tot 9,8 miljard euro, bijna 15 procent minder dan in 2022. Voor de verbouwing van woningen werd daarnaast voor 2,4 miljard euro aan vergunningen afgegeven. Dit was 6 procent minder dan een jaar eerder.

Meer uit Financieel

Egypte zoekt alternatieven na stilleggen gastoevoer door Israël

CAIRO (ANP/BLOOMBERG) - Egypte is hard op zoek naar alternatieve energiebronnen om stroomuitval in het land te voorkomen, nu Israël de gastoevoer naar het land heeft stilgelegd. Met onder meer de extra import van stookolie wil de regering van president Abdel Fattah al-Sisi het wegvallen van het vloeibaar gemaakt aardgas (lng) uit Israël opvangen. Ook is het land in gesprek met Qatar over langetermijncontracten voor gasleveringen.

29 minuten geleden
FT: Europese Commissie wil veto bij ban Russisch gas voorkomen

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil voorkomen dat Hongarije en Slowakije hun veto gebruiken tegen de plannen om te stoppen met de import van Russische fossiele brandstoffen. Dit meldt zakenkrant Financial Times (FT), die een samenvatting van het voorstel heeft ingezien. De twee landen krijgen nog gas uit Rusland en zouden hebben gezegd dat ze hun vetorecht zullen gebruiken om sancties op Russische gasimport te voorkomen.

1 uur geleden
Navigatiesignalen honderden schepen verstoord in zee rond Iran

NEW YORK (ANP) - De navigatiesignalen van meer dan negenhonderd schepen in de Straat van Hormuz en de Perzische Golf zijn afgelopen weekend verstoord geraakt. Daarmee lijkt het conflict tussen Israël en Iran ook gevolgen te hebben voor de scheepvaart. Sinds vrijdag hebben sommige reders hun olietankers uit voorzorg ook niet meer aangeboden voor routes in het Midden-Oosten.

1 uur geleden
Duitse bankpresident Nagel optimistisch over lichte groei in 2025

FRANKFURT (ANP/DPA) - Joachim Nagel, de president van de Duitse centrale bank, denkt dat de Duitse economie dit jaar licht kan groeien, na de krimp in de voorgaande twee jaar. "Een lichte stijging van de totale economische productie zou dit jaar mogelijk zijn", zei de Bundesbank-president en bestuurder van de Europese Centrale Bank (ECB) maandag tijdens de Euro Finance-conferentie in Frankfurt.

2 uur geleden
Beurzen krabbelen op ondanks spanningen in Midden-Oosten

AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen krabbelden maandag op, na de koersverliezen van vrijdag. Beleggers bleven wel voorzichtig door de aanhoudende aanvallen tussen Israël en Iran en de vrees voor een escalatie van het conflict in het Midden-Oosten. Naast de geopolitieke spanningen letten beleggers ook op de centrale banken. In Japan, de Verenigde Staten, China, het Verenigd Koninkrijk, Zweden, Turkije en Noorwegen vergaderen de centrale bankiers later deze week over hun rentetarieven.

4 uur geleden
China meldt kort na Musk eveneens stap in 'hersenimplantatenrace'

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft met succes de eerste klinische proef afgerond van een technologie waarmee signalen uit de hersenen externe apparaten kunnen aansturen, schrijft de Chinese krant Global Times. Hiermee zou het land na de Verenigde Staten het tweede land zijn dat dit stadium heeft bereikt in wat in media al is omgedoopt tot de hersenimplantatenrace.

6 uur geleden
Olieprijs verder omhoog door aanhoudende strijd Israël en Iran

LONDEN (ANP) - De olieprijzen gingen maandag verder omhoog na de sterke opmars op vrijdag. De aanvallen die Israël en Iran in het afgelopen weekend op elkaar hebben uitgevoerd, voedden de angst voor een breder conflict in de regio die goed is voor een derde van de wereldwijde productie van ruwe olie.

6 uur geleden