Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Laagste aantal vergunningen voor nieuwbouwwoningen in jaren

Laagste aantal vergunningen voor nieuwbouwwoningen in jaren

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse gemeenten hebben vorig jaar het laagste aantal vergunningen voor nieuwbouwwoningen afgegeven sinds 2016. Voor koopwoningen is het aantal vergunningen zelfs met bijna een kwart gezakt tot het laagste aantal in tien jaar, terwijl Nederland nog steeds kampt met een groot huizentekort.

Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) is in totaal voor bijna 55.000 nieuw te bouwen woningen een vergunning afgegeven. Daarmee is de vergunningverlening voor het tweede jaar op rij gedaald. Het waren er 15 procent minder dan in 2022.

De cijfers laten zien hoeveel huizen er in de nabije toekomst kunnen worden gebouwd. Dit zullen er waarschijnlijk dus een stuk minder zijn dan voorgaande jaren, waardoor het streven van woonminister Hugo de Jonge om er 100.000 nieuwe woningen per jaar bij te krijgen verder uit beeld lijkt te raken.

Gestegen rente

Een belangrijke oorzaak van de terugloop in de vergunningverlening is volgens het CBS dat ontwikkelaars de laatste tijd moeilijker aan financiering kunnen komen voor nieuwbouwprojecten. Dat heeft te maken met de gestegen rente. Ook is bouwmateriaal duurder geworden en de afname kan volgens het CBS ook niet los worden gezien van de stikstofproblematiek.

Voor specifiek huurhuizen bleef de afname van het aantal vergunningen beperkt tot 6 procent. Daardoor zijn er voor het eerst sinds de start van de meting meer huurwoningen dan koopwoningen vergund. De meeste vergunningen zijn verleend in Zuid-Holland, bijna 11.000. In de provincie Zeeland was het aantal het laagst, met goedkeuring voor slechts 688 nieuwe woningen.

Transformaties

Eerder meldde het CBS dat er vorig jaar ruim 73.000 nieuwbouwwoningen waren opgeleverd. Maar nieuwbouw is niet de enige manier om meer woningen te krijgen. Huizen kunnen ook worden gecreëerd door bijvoorbeeld kantoorpanden om te bouwen tot woningen. Cijfers over dergelijke transformaties zijn niet meegenomen in de cijfers over de nieuwbouwvergunningen.

Het CBS heeft wel gekeken naar de totale bouwkosten voor de te bouwen nieuwbouwwoningen. Die telden op tot 9,8 miljard euro, bijna 15 procent minder dan in 2022. Voor de verbouwing van woningen werd daarnaast voor 2,4 miljard euro aan vergunningen afgegeven. Dit was 6 procent minder dan een jaar eerder.

Meer uit Financieel

VS stellen hogere importheffingen op meubilair een jaar uit

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de hogere importheffingen op meubilair en keuken- en badkamerkastjes met een jaar uitgesteld. De extra invoerbelasting zou met ingang van het nieuwe jaar van kracht zijn, maar wordt nu vooruitgeschoven naar 1 januari 2027, maakte het Witte Huis bekend.

8 uur geleden
Verzekeraars ontvangen eerste schademeldingen na jaarwisseling

DEN HAAG/UTRECHT (ANP) - Bij verzekeraars komen de eerste schademeldingen na de jaarwisseling binnen. Het gaat onder andere om brandschade aan auto's, woningen, schuren en schuttingen.

9 uur geleden
Rome meldt meevaller bij dreigende pastaheffingen VS

ROME (ANP/RTR/AFP) - De Verenigde Staten hebben de voorgestelde importheffingen op Italiaanse pasta sterk verlaagd, meldt het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens het ministerie is dat een teken dat de Amerikaanse regering "de wil van onze bedrijven om samen te werken" erkent.

9 uur geleden
Lagarde ziet toetreding Bulgarije tot euro als 'krachtig symbool'

FRANKFURT (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De president van de Europese Centrale Bank (ECB) Christine Lagarde ziet de toetreding van Bulgarije tot de eurozone als een "krachtig symbool" voor Europa. Het land gebruikt vanaf nu de euro als betaalmiddel en Lagarde heet Bulgarije "hartelijk welkom in de eurofamilie".

12 uur geleden
Autoverkoop licht gestegen, hybrides en e-auto's populairder

BUNNIK (ANP) - In Nederland zijn vorig jaar iets meer auto's verkocht dan in 2024. Daarbij wonnen elektrische auto's en hybrides verder marktaandeel, melden brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging.

12 uur geleden
Nieuwjaarsgroeten Nederlanders zorgen voor meer dataverkeer

ROTTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben elkaar tijdens de jaarwisseling massaal met de smartphone een gelukkig nieuwjaar gewenst, signaleren telecomproviders. Dat zorgde voor meer mobiel dataverbruik dan een jaar eerder, melden KPN en VodafoneZiggo.

13 uur geleden
Vermoedelijk tientallen doden door explosie in Zwitserland

CRANS-MONTANA (ANP/RTR) - Zwitserse autoriteiten vermoeden dat tientallen mensen om het leven zijn gekomen door een explosie in een bar in het Zwitserse skioord Crans-Montana. Er zijn circa honderd gewonden.

13 uur geleden