Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Laagste aantal vergunningen voor nieuwbouwwoningen in jaren

Laagste aantal vergunningen voor nieuwbouwwoningen in jaren

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse gemeenten hebben vorig jaar het laagste aantal vergunningen voor nieuwbouwwoningen afgegeven sinds 2016. Voor koopwoningen is het aantal vergunningen zelfs met bijna een kwart gezakt tot het laagste aantal in tien jaar, terwijl Nederland nog steeds kampt met een groot huizentekort.

Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) is in totaal voor bijna 55.000 nieuw te bouwen woningen een vergunning afgegeven. Daarmee is de vergunningverlening voor het tweede jaar op rij gedaald. Het waren er 15 procent minder dan in 2022.

De cijfers laten zien hoeveel huizen er in de nabije toekomst kunnen worden gebouwd. Dit zullen er waarschijnlijk dus een stuk minder zijn dan voorgaande jaren, waardoor het streven van woonminister Hugo de Jonge om er 100.000 nieuwe woningen per jaar bij te krijgen verder uit beeld lijkt te raken.

Gestegen rente

Een belangrijke oorzaak van de terugloop in de vergunningverlening is volgens het CBS dat ontwikkelaars de laatste tijd moeilijker aan financiering kunnen komen voor nieuwbouwprojecten. Dat heeft te maken met de gestegen rente. Ook is bouwmateriaal duurder geworden en de afname kan volgens het CBS ook niet los worden gezien van de stikstofproblematiek.

Voor specifiek huurhuizen bleef de afname van het aantal vergunningen beperkt tot 6 procent. Daardoor zijn er voor het eerst sinds de start van de meting meer huurwoningen dan koopwoningen vergund. De meeste vergunningen zijn verleend in Zuid-Holland, bijna 11.000. In de provincie Zeeland was het aantal het laagst, met goedkeuring voor slechts 688 nieuwe woningen.

Transformaties

Eerder meldde het CBS dat er vorig jaar ruim 73.000 nieuwbouwwoningen waren opgeleverd. Maar nieuwbouw is niet de enige manier om meer woningen te krijgen. Huizen kunnen ook worden gecreƫerd door bijvoorbeeld kantoorpanden om te bouwen tot woningen. Cijfers over dergelijke transformaties zijn niet meegenomen in de cijfers over de nieuwbouwvergunningen.

Het CBS heeft wel gekeken naar de totale bouwkosten voor de te bouwen nieuwbouwwoningen. Die telden op tot 9,8 miljard euro, bijna 15 procent minder dan in 2022. Voor de verbouwing van woningen werd daarnaast voor 2,4 miljard euro aan vergunningen afgegeven. Dit was 6 procent minder dan een jaar eerder.

Meer uit Financieel

Franse ministers naar justitie om seksuele inhoud chatbot Grok

PARIJS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Franse ministers hebben een melding gemaakt bij justitie over Grok. Dat is de chatbot van Elon Musks start-up xAI. De chatbot heeft "seksuele en seksistische" inhoud gegenereerd die "overduidelijk illegaal" was, melden de ministers vrijdag in een verklaring.

16 minuten geleden
AEX sluit eerste beursdag 2026 flink hoger, chipbedrijven aan kop

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam heeft de eerste handelsdag van 2026 met een flinke plus afgesloten. Besi, ASML en ASMI voerden de lijst aan. De chipbedrijven profiteerden op het Damrak van een techrally in Aziƫ.

2 uur geleden
Ook zaterdag honderden annuleringen op Schiphol door winters weer

SCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol worden zaterdag naar verwachting nog eens honderden vluchten geannuleerd door het winterse weer. Ook verwacht de luchthaven honderden vertragingen door onder meer sneeuwbuien, het ijsvrij maken van vliegtuigen en de ongunstige windrichting.

2 uur geleden
Veel pensioenen stijgen dit jaar fors door nieuw stelsel

ROTTERDAM (ANP) - Veel gepensioneerden krijgen dit jaar een flink hoger pensioen. Van zo'n 1,4 miljoen mensen die zijn gestopt met werken en al over zijn naar het nieuwe stelsel, gaat de uitkering gemiddeld met 13 procent omhoog. Pensioenconsultant Corine Reedijk van adviesbureau Aon, dat de cijfers deelde, kan zich zo'n hoge gemiddelde stijging op jaarbasis niet herinneren.

2 uur geleden
Aantal schademeldingen bij verzekeraars na jaarwisseling loopt op

DEN HAAG (ANP) - Het aantal meldingen van schade rond de jaarwisseling loopt langzaam op. Bij verzekeraar NN was het aantal tot en met vrijdagochtend verdubbeld ten opzichte van een dag eerder. Het gaat nu om vijftig tot zestig meldingen door particulieren, meldt een woordvoerder van het concern, dat ook de merken ING Verzekeringen, OHRA, ASN Verzekeringen en ABN AMRO Verzekeringen voert.

3 uur geleden
Wall Street begint 2026 gemengd, Tesla stijgt na verkoopcijfers

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag gemengd begonnen aan het nieuwe beursjaar 2026. Beleggers in New York keerden terug van een vrije dag op donderdag vanwege de jaarwisseling. Woensdag sloten de beursgraadmeters op Wall Street met verlies, maar over heel 2025 werden flinke plussen op de koersenborden gezet. Tesla stond bij de stijgers, na bekendmaking van cijfers over de verkoop in het vierde kwartaal.

4 uur geleden
Tesla verkocht in 2025 minder auto's en is ingehaald door BYD

AUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Tesla heeft in 2025 minder nieuwe auto's verkocht dan in 2024. Hierdoor is de Chinese concurrent BYD nu de grootste maker van elektrische auto's ter wereld.

4 uur geleden