Laadstationuitbater Fastned kruipt naar winstgevendheid
AMSTERDAM (ANP) - Fastned, uitbater van stations voor het opladen van elektrische auto's, denkt voorzichtig aan het maken van winst. Het bedrijf verwacht dit jaar onderliggend een bedrijfswinst te behalen, waarbij zaken als afschrijvingen, rentebetalingen en andere eenmalige posten niet worden meegeteld. Tegelijkertijd moet Fastned het doel om vierhonderd laadstations te hebben wel wat naar achteren schuiven.
Die vertraging wordt veroorzaakt door langer durende aanbestedingen voor nieuwe stations in verschillende landen. Maar ook de langere wachttijd voor aansluitingen op het overbelaste Nederlandse stroomnet speelt een rol. Eind dit jaar denkt Fastned zeker 304 laadstations te hebben, zestig meer dan aan het einde van vorig jaar. Eind 2024 moeten dat er zeker 350 zijn, waar het bedrijf eerder dacht op dat moment al vierhonderd stations te hebben.
Het aantal laadsessies verdubbelde ten opzichte van het jaar ervoor. Dat komt onder meer omdat er steeds meer elektrische auto's op de weg zijn. De laadpalen van Fastned hadden een benuttingsgraad van 12,8 procent, ten opzichte van 10,2 procent een jaar eerder. Maar dat cijfer wordt weer gedrukt door de continue uitbreiding van het aantal laadpalen. Laadpalen die een jaar geleden ook al in gebruik waren, werden 18 procent van de tijd gebruikt.
Dat alles leidde ook tot een hogere omzet. Die ging met 132 procent omhoog tot 13,3 miljoen euro. Die stijging is groter dan het aantal laadsessies, wat mede veroorzaakt is door een prijsstijging die Fastned vorig jaar doorvoerde vanwege de hogere energieprijzen.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/AFP) - ChatGPT-moederbedrijf OpenAI heeft wereldwijd meer dan 1 miljard actieve gebruikers. Dat heeft het Amerikaanse techbedrijf vrijdag naar buiten gebracht. Het cijfer omvat niet alleen de gebruikers van de populaire chatbot ChatGPT zelf, maar ook AI-programmeerhulp Codex en ChatGPT Work, een platform waarmee gebruikers toegang hebben tot andere externe toepassingen.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP/BLOOMBERG) - De Eindhovense chipfabrikant NXP Semiconductors voert gesprekken over een overname van Ambarella, een ontwerper van gespecialiseerde AI-chips die worden gebruikt in cameratechnologie voor zelfrijdende auto's. Dat meldt de Financial Times op basis van ingewijden. Volgens de Britse zakenkrant zijn de gesprekken over een mogelijke miljardendeal in volle gang, maar wil NXP geen commentaar geven.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Muziekconcern Universal Music Group (UMG) is vrijdag ruim een kwart van zijn beurswaarde kwijtgeraakt op de beurs in Amsterdam. Het aandeel van het bedrijf achter sterren als Taylor Swift, Noah Kahan, Olivia Rodrigo en Drake kelderde dik 25 procent na een zeer slecht ontvangen kwartaalbericht.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR/BELGA) - De Europese Commissie is akkoord met de miljardenovername van computerspellenbedrijf Electronic Arts (EA), bekend van games als EA Sports FC en The Sims. Een groep investeerders onder leiding van het Saudische staatsfonds PIF telde vorig jaar 55 miljard euro neer om EA in te lijven en van de aandelenbeurs in New York te halen.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Amazon behoorde vrijdag tot de grote winnaars op de beurzen in New York, met een koerswinst van 14 procent. Dat is de grootste koerssprong voor het aandeel sinds november 2022.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse treinvervoerder GoVolta wil de concurrentie aangaan met Eurostar op de hogesnelheidslijn van Amsterdam naar Parijs. Dat heeft de Bredase onderneming gemeld aan de Autoriteit Consument & Markt (ACM). GoVolta hoopt de nieuwe treindienst in december 2028 te starten. Het bedrijf rijdt vanaf eind dit jaar naar de Franse hoofdstad via het klassieke spoor, maar dat duurt drie uur langer.
7 uur geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse olie- en gasbedrijven ExxonMobil en Chevron hebben in het afgelopen kwartaal hoge winsten geboekt dankzij de sterk gestegen prijzen van olie en brandstoffen door de oorlog in het Midden-Oosten. De kwartaalwinsten van de twee maatschappijen stegen naar het hoogste niveau sinds 2022.
8 uur geleden