Laadpalenmaker Alfen keldert op Damrak na omzetalarm
AMSTERDAM (ANP) - Alfen zag woensdag ruim een derde van zijn beurswaarde verdampen op de Amsterdamse beurs, na een vertraagde opening door het grote aantal verkooporders. De fabrikant van laadpalen en andere systemen voor het elektriciteitsnet verlaagde de omzetverwachting voor dit jaar door zwakker dan verwachte marktomstandigheden. De omzetverlaging is vooral het gevolg van het uitstel van een groot aantal grote deals voor energieopslagsystemen die in het tweede kwartaal zouden worden getekend.
Alfen kampt ook met aanvoerproblemen bij de divisie Smart Grid Solutions en tegenvallende verkopen van laadpalen door de zwakkere verkoop van elektrische auto's in Europa. Het bedrijf voorziet nu een jaaromzet van 485 miljoen tot 520 miljoen euro. Eerder werd gerekend op een omzet van tussen de 590 miljoen en 660 miljoen euro. Ook de verwachting van de winstmarge ging omlaag. Om de lagere omzet op te vangen wil het bedrijf de kosten verlagen.
De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,6 procent hoger op 931,96 punten. De MidKap daalde 0,3 procent tot 879,06 punten, door de koersval van 36 procent van Alfen. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 0,9 procent.
Chipbedrijven
Philips was de sterkste stijger in de AEX, met een winst van ruim 2 procent. Uit een melding bij de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC bleek dat het Italiaanse investeringsbedrijf Exor zijn belang in het zorgtechnologiebedrijf verder heeft uitgebreid. Exor, dat ook deel uitmaakt van de AEX, won 0,4 procent.
De chipbedrijven Besi, ASML en ASMI klommen tot 0,9 procent, dankzij het koersherstel van het belangrijke Amerikaanse AI-chipbedrijf Nvidia. Dsm-firmenich won 0,3 procent. Het voedings- en gezondheidsbedrijf heeft 800 miljoen euro opgehaald met de uitgifte van een obligatielening. Staalconcern ArcelorMittal voerde de schaarse dalers aan, met een min van 0,4 procent.
Heijmans
Heijmans steeg 1,4 procent. Het bouwbedrijf heeft een samenwerkingsovereenkomst gesloten met woningcorporatie Rochdale voor de transformatie van het zuidelijke deel van de Lodewijk Van Deysselbuurt in Amsterdam Nieuw-West. Accsys Technologies zakte 9 procent, na tegenvallende resultaten van de houtspecialist. Ebusco (min 3 procent) zette de daling voort. De fabrikant van elektrische bussen verloor dinsdag al 8 procent na een omzetalarm.
De euro was 1,0686 dollar waard, tegen 1,0706 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie werd 0,5 procent duurder op 81,24 dollar. Brentolie klom 0,4 procent in prijs tot 85,38 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AUSTIN (ANP) - Autoproducent Tesla heeft zijn toeleveranciers gevraagd geen in China gemaakte onderdelen meer te gebruiken voor auto's die in de Verenigde Staten worden geproduceerd. Leidinggevenden van de elektrische autofabrikant hebben moeite met de wisselende importtarieven in het handelsconflict tussen de VS en China. Dit bemoeilijkt de prijsstrategieën van het bedrijf, meldt The Wall Street Journal op basis van bronnen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Boerenorganisatie Agractie pleit voor minder regeldruk, "zodat boeren kunnen blijven produceren en consumenten toegang houden tot gezond en betaalbaar voedsel." De organisatie reageert hiermee op de voorspellingen van brancheverenigingen dat rundvlees volgend jaar nog fors duurder wordt.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten en het Europees Parlement hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een akkoord bereikt over de EU-begroting van 2026. Nederland, Finland en Oostenrijk hebben zich van stemming onthouden. Zweden stemde tegen. De landen vinden onder meer dat er te weinig wordt bezuinigd om dat vrijgekomen geld te besteden aan nieuwe prioriteiten. De vier voorzien daarmee een moeilijke opgave voor 2027. Ook Hongarije onthield zich van stemming.
4 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Tim Cook stapt mogelijk volgend jaar op als topman van het Amerikaanse technologiebedrijf Apple. De raad van bestuur en topmanagers bereiden zich voor op het vertrek van Cook na meer dan veertien jaar als leider van het bedrijf. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van bronnen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rundvlees, zoals biefstuk, hamburgers en rundergehakt, wordt volgend jaar opnieuw een stuk duurder, na de forse prijsstijgingen van dit jaar. Dit komt mede doordat in Nederland steeds meer boerenbedrijven verdwijnen door stikstofregels. "Het uitkopen van veehouderijen vindt nu plaats, dus de beschikbaarheid van vlees wordt hierdoor naar verwachting nog minder. Daardoor zullen de prijzen omhooggaan", zegt Marian Lemsom, directeur van Koninklijke Nederlandse Slagers (KNS).
7 uur geledenMOUNTAIN VIEW (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse techbedrijf Google gaat 40 miljard dollar investeren in drie nieuwe datacenters in Texas, in een wedloop tussen bedrijven om meer rekenkracht voor AI en dataverwerking te bemachtigen. Eerder investeerden concurrenten zoals OpenAI en Anthropic PBC al miljarden in datacenters in Texas.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kruidnoten zijn de afgelopen jaren een stuk duurder geworden, maar ze worden er niet minder door gegeten. Fabrikanten pasten de grootte van de zakken aan om zo de prijsstijging te dempen en dat lijkt te hebben gewerkt: mensen kopen nu vaker kleinere zakjes. Daardoor verkopen de belangrijkste producenten Van Delft en Bolletje alsnog ongeveer evenveel als een jaar eerder, laten ze weten aan persbureau ANP.
8 uur geleden