Laadpalenbedrijf Allego pakt winst bij debuut op Wall Street
NEW YORK (ANP) - Het Nederlandse laadpalenbedijf Allego is door beleggers fors hoger gezet bij zijn debuut op de beurs in New York. Voor de beursgang fuseerde Allego met een leeg beursfonds van investeerder Apollo Global Management. De beurzen in New York zijn donderdag met winsten gesloten. Beleggers verwerkten onder meer berichten over onderhandelingen tussen Oekraïne en Rusland.
Een woordvoerder van het Kremlin sprak eerdere berichten over vooruitgang in die onderhandelingen tegen. Wel gingen de gesprekken tussen de twee landen donderdag verder. Beleggers lijken intussen vertrouwd met het rentebesluit van de Federal Reserve. Die kondigde aan de rente met 0,25 procentpunt te verhogen. Later volgen nog meer rentestappen om de hoge inflatie in te dammen, zei voorzitter Jerome Powell.
De Dow-Jonesindex sloot met een winst van 1,2 procent op 34.480,76 punten. De brede S&P 500 dikte 1,2 procent aan tot 4411,67 punten en techgraadmeter Nasdaq steeg 1,3 procent tot 13.614,78 punten.
Olieprijzen
Allego won op zijn eerste handelsdag 14 procent ten opzichte van de openingskoers van 8,05 dollar. De Arnhemse onderneming werd in 2013 door Alliander opgezet om laadoplossingen op maat te maken voor gemeenten, bedrijven en vervoersmaatschappijen. Op dit moment heeft het bedrijf in zestien landen meer dan 28.000 laadpunten voor elektrische auto's geïnstalleerd. De Franse investeerder Meridiam kocht Allego in 2018 en heeft nu nog steeds een meerderheidsbelang.
De olieprijzen stegen fors na dagen van dalingen, en daarvan profiteerden olieconcerns ExxonMobil, ConocoPhillips en Chevron met winsten tot 4,2 procent. Occidental (plus 9,5 procent) kreeg een extra steun doordat superbelegger Warren Buffetts investeringsmaatschappij Berkshire Hathaway haar belang in het bedrijf vergrootte. Amerikaanse olie werd 8,8 procent duurder op 103,41 dollar per vat. Brentolie steeg 8,9 procent in prijs tot 106,66 dollar per vat.
Pfizer en Modrena
Pfizer en Moderna zijn aangeklaagd door het Amerikaanse biotechbedrijf Alnylam Pharmaceuticals. De twee farmaceuten zouden met hun coronavaccins inbreuk maken op een patent van dat bedrijf. Alnylam eist een schadevergoeding, maar het is nog niet bekend hoe hoog die is. Pfizer won 2,5 procent en Moderna werd 0,7 procent lager gezet. Alnylam steeg 2,6 procent.
De euro was 1,1094 dollar waard, tegen 1,1042 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben elkaar tijdens de jaarwisseling massaal met de smartphone een gelukkig nieuwjaar gewenst, signaleren telecomproviders. Dat zorgde voor meer mobiel dataverbruik dan een jaar eerder, melden KPN en VodafoneZiggo.
27 minuten geledenCRANS-MONTANA (ANP/RTR) - Zwitserse autoriteiten vermoeden dat tientallen mensen om het leven zijn gekomen door een explosie in een bar in het Zwitserse skioord Crans-Montana. Er zijn circa honderd gewonden.
55 minuten geledenBRUSSEL (ANP/DPA) - Hongarije kan geen aanspraak meer maken op ruim 1 miljard euro aan fondsen van de Europese Unie voor armere regio's. Het land heeft volgens de Europese Commissie te weinig werk gemaakt van hervormingen die de rechtsstaat moesten versterken en corruptie moeten tegengaan. Dat had de Hongaarse regering onder leiding van premier Viktor Orbán voor het einde van 2025 moeten doen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters op Wall Street zijn in 2025 flink gestegen, ondanks de handelsstrijd van president Donald Trump en andere geopolitieke onrust. Dat komt vooral door de onverzadigbare honger van beleggers naar AI-aandelen. Verder werden goud en zilver flink meer waard. Wel kende de dollar de sterkste waardedaling sinds 2017. Ook de bitcoin lukte het niet om zijn waarde vast te houden.
12 uur geledenBERLIJN (ANP) - Tesla is van plan de productie in zijn Duitse fabriek, nabij Berlijn, in 2026 te verhogen, ondanks de moeilijke situatie op de markt in Duitsland. De productie is dit jaar ook al elk kwartaal volgens plan gegroeid, heeft fabrieksdirecteur André Thierig gezegd in een interview met het Duitse persbureau dpa.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verkoop van vuurwerk in Nederland is dit jaar naar een recordbedrag gestegen van ongeveer 129 miljoen euro. Dat meldt voorzitter Leo Groeneveld van Belangenvereniging Pyrotechniek Nederland (BPN). Daarmee werd het record van circa 118 miljoen euro van vorig jaar verbroken.
17 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen zijn dit jaar het sterkst gedaald sinds de beginfase van de coronapandemie in 2020. Ook aan de pomp in Nederland gingen de prijzen iets omlaag, maar bij lange na niet zoveel als de olieprijzen. Toch kan het hier op oudejaarsdag druk zijn bij tankstations, omdat de accijnzen met de jaarwisseling omhooggaan. Dan wordt tanken in een klap weer wat duurder.
18 uur geleden