Kyiv: Rusland gebruikte verboden 9M729-raket 23 keer
KYIV (ANP/RTR) - Rusland heeft sinds augustus 23 keer de omstreden Novator 9M729-kruisraket ingezet in de oorlog in Oekraïne. Dat zeggen bronnen binnen de Oekraïense regering volgens persbureau Reuters. Het is de eerste keer dat wordt gezien dat de raket is ingezet. De raket zou zijn gebruikt nog geen week nadat Donald Trump en zijn Russische collega-president Vladimir Poetin in Alaska bijeen waren om te spreken over de toekomst van Oekraïne. Volgens Kyiv werd de inzet voor het eerst gezien in 2022.
De raket, die kan worden voorzien van een kernkop, werd de afgelopen decennia in het geheim ontwikkeld door Rusland. Het leidde ertoe dat de VS in 2019 uit het atoomwapenakkoord stapten dat de toenmalige Russische en Amerikaanse leiders Michail Gorbatsjov en Ronald Reagan tekenden in 1987 en dat het einde van de Koude Oorlog inluidde.
Volgens Washington kon de kruisraket, die vanaf de grond wordt afgevuurd, veel verder vliegen dan de maximaal toegestane 500 kilometer onder het verdrag. De 9M729, die binnen de NAVO 'Screwdriver' wordt genoemd, heeft een bereik van zo'n 2500 kilometer. Daarmee kan Rusland veel dieper vanuit het binnenland Europese doelen raken. Volgens experts die Reuters sprak, is dat precies waarom het Kremlin de raket ontwikkelde. Ook de NAVO sloot zich indertijd aan bij de Amerikaanse kritiek.
'Gebrek aan respect'
Volgens Kyiv vloog een 9M729 begin oktober circa 1200 kilometer vanaf de plek waar deze werd gelanceerd.
Nadat de VS zich in februari 2019 terugtrokken uit het akkoord, kondigde Rusland aan per direct dezelfde stap te nemen. Beide landen kondigden kort daarna aan te werken aan wapens die onder het verdrag verboden zijn.
"Het gebruik van de in het verdrag verboden 9M729 de afgelopen maanden laat het gebrek aan respect van Vladimir Poetin zien voor de Verenigde Staten en voor Donald Trumps diplomatieke inspanningen om de Russische oorlog tegen Oekraïne te beëindigen", schrijft de Oekraïense minister van Buitenlandse Zaken Sybiha volgens Reuters.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - De BBC wil de zaak die de Amerikaanse president Donald Trump tegen de Britse omroep heeft aangespannen laten verwerpen. Trump klaagde de BBC eind vorig jaar aan vanwege de montage van een van zijn toespraken in een documentaire en eiste 10 miljard dollar.
3 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben maandag nog eens zestien Iraniërs en drie Iraanse bedrijven op de EU-sanctielijst gezet. Zij speelden een sleutelrol in de onderdrukking van de straatprotesten in januari 2026, aldus de EU. Daarbij vielen duizenden burgerslachtoffers. Het gaat onder meer om de Iraanse viceminister van Binnenlandse Zaken.
1 uur geledenMINAB (ANP) - Amnesty International wil dat degenen die verantwoordelijk zijn voor de luchtaanval op een school in Iran ter verantwoording worden geroepen. De mensenrechtenorganisatie zegt uitgebreid onderzoek te hebben gedaan en stelt dat het Amerikaanse leger waarschijnlijk niet genoeg voorzorgsmaatregelen heeft genomen om burgerslachtoffers te voorkomen. In de school werden zeker 168 mensen gedood, onder wie meer dan honderd kinderen.
2 uur geledenMADRID (ANP) - Spanje doet niet mee aan een militaire missie in de Straat van Hormuz, zegt defensieminister Margarita Robles. Spanje noemt de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran al langer illegaal. Het peinst er volgens haar niet over om mee te gaan in pogingen om die oorlog te ondersteunen.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft met Kenia afgesproken dat er geen Kenianen meer zullen worden ingezet in de oorlog met Oekraïne. De Keniaanse minister van Buitenlandse Zaken Musalia Mudavadi zei die toezegging te hebben gekregen in een gesprek met zijn Russische ambtgenoot Sergej Lavrov in Moskou.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie maakt dit jaar 458 miljoen euro vrij van het humanitaire budget voor hulp in het Midden-Oosten. Het grootste deel van het budget gaat naar Syrië (210 miljoen) en naar de Palestijnen (124 miljoen). Ook gaat er geld voor humanitaire hulp naar Libanon (100 miljoen), Jordanië (15,5 miljoen) en Egypte (8 miljoen).
4 uur geledenLINCOLN (ANP) - Meer dan 600.000 hectare van de Amerikaanse staat Nebraska ligt in de as door natuurbranden, schrijft persbureau Reuters. Het zou onder meer gaan om de grootste natuurbrand ooit in de staat en nog drie andere kleinere branden. Hoge windsnelheden, lage luchtvochtigheid en droge omstandigheden leidden tot de grote natuurbranden.
4 uur geleden