Kyiv noemt Unilever 'sponsor' oorlog om activiteiten in Rusland
LONDEN (ANP) - Oekraïne zegt dat was- en levensmiddelenconcern Unilever een "internationale sponsor van oorlog" is, omdat het nog steeds aanwezig is in Rusland. Kyiv heeft het bedrijf, met merken als Hellmann's, Dove en Magnum, nu op een speciale 'schandelijst' gezet want het draagt volgens Oekraïne met zijn belastingbetalingen in Rusland bij aan het financieren van de oorlog.
Maandag waren er ook demonstranten bij het hoofdkantoor van Unilever in Londen. Ze hadden een billboard bij zich in de vorm van een Dove-reclame met afbeeldingen van gewonde Oekraïense soldaten en de slogan "Helpt de Russische oorlog in Oekraïne". Ook het Amerikaanse Procter & Gamble is op die lijst van 'oorlogssponsors' gezet.
Unilever verkoopt lokaal gemaakte producten in Rusland. Wel zijn alle import en export gestaakt, wordt geen reclame gemaakt in Russische media en zijn kapitaalstromen stopgezet. Het bedrijf zegt te begrijpen waarom wordt geroepen om een vertrek uit Rusland. "We willen ook duidelijk maken dat we niet proberen ons bedrijf in Rusland te beschermen of te beheren. Voor bedrijven als Unilever, die een aanzienlijke fysieke aanwezigheid in het land hebben, is uitstappen echter niet eenvoudig."
Dillema
Het concern stelt dat er drie opties zijn. "De eerste optie zou zijn om te proberen het bedrijf te sluiten, dat momenteel ongeveer 3000 mensen in dienst heeft, verspreid over vier productielocaties en een hoofdkantoor. Het is echter duidelijk dat als we onze activiteiten en merken in het land zouden opgeven, ze zouden worden toegeëigend, en vervolgens geëxploiteerd door de Russische staat. Bovendien vinden we het niet juist om onze mensen in Rusland in de steek te laten."
"De tweede optie zou zijn om het bedrijf te verkopen, maar tot op heden zijn we er niet in geslaagd een oplossing te vinden die voorkomt dat de Russische staat mogelijk verder profiteert en die onze mensen beschermt. De derde optie is om het bedrijf te laten draaien met de strikte beperkingen die we hebben ingevoerd. Voor alle duidelijkheid: geen van deze opties is wenselijk. Desalniettemin zijn we van mening dat de derde de beste optie blijft, zowel om te voorkomen dat ons bedrijf direct of indirect in handen van de Russische staat terechtkomt, als om onze mensen te helpen beschermen."
Welzijn Oekraïense werknemers
Unilever gaat in de verklaring niet specifiek in op de lijst van Oekraïne, maar stelt wel dat de focus is gericht op het welzijn van zijn Oekraïense werknemers en hun gezinnen.
Meer uit Financieel
LONDON (ANP/RTR) - Boeing kijkt naar een nieuwe productieverhoging van zijn bestverkopende 737 MAX-vliegtuigen. Dat heeft het hoofd van de commerciële vliegtuigdivisie bij Boeing zondag gezegd. De Amerikaanse vliegtuigbouwer kreeg in mei toestemming van toezichthouders om de productie op te voeren naar 47 toestellen per maand.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische minister van Defensie Theo Francken gaat naar eigen zeggen op zoek naar andere leveranciers voor fregatten dan de Nederlandse scheepsbouwer Damen. Daar zijn twee fregatten besteld, maar die worden bij nader inzien tweemaal zo duur als voorzien en zijn jaren later dan verwacht af. Het eerste fregat zou op zijn vroegst in 2033 worden geleverd.
14 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - De Chinese staalproducent Jingye Steel heeft zondag gedreigd juridische stappen te nemen tegen de Britse regering vanwege de nationalisering van British Steel. Het Verenigd Koninkrijk heeft British Steel, dat in handen was van de Jingye Group, donderdag volledig genationaliseerd om de toekomst van de staalproductie in het land te garanderen.
15 uur geledenMENLO PARK (ANP) - Facebook en Instagram zijn weer bereikbaar, nadat de platforms zondagochtend last leken te hebben van een storing. In de ochtend kwamen duizenden meldingen binnen. Gebruikers ondervonden problemen met het inloggen op de platforms, die beide van Meta zijn.
17 uur geledenMENLO PARK (ANP) - Facebook en Instagram lijken te kampen met een storing. Op allestoringen.nl komen zondagochtend duizenden meldingen binnen van gebruikers die moeite hebben met inloggen op de platformen, beide onderdeel van Meta Platforms. Ook vanuit het buitenland worden veel meldingen gedaan.
17 uur geledenHONGKONG (ANP/BLOOMBERG) - De Chinese startup Moonshot AI, die vrijdag zijn nieuwe AI-model Kimi K3 lanceerde, bereidt zich voor op een beursgang in Hongkong. Ingewijden zeggen tegen persbureau Bloomberg dat het bedrijf dat aan investeerders heeft laten weten. Het bedrijf wil daarmee de kans aangrijpen om de kapitaalmarkten aan te boren, nadat Kimi K3 de opvattingen in de sector over de groeiende capaciteiten van China op zijn kop heeft gezet en techaandelen wereldwijd liet dalen.
18 uur geledenGRÜNHEIDE (ANP/DPA) - Tesla wil de productie in zijn grote fabriek in het Duitse Grünheide bij Berlijn dit jaar opvoeren. Daarnaast wil de elektrische autofabrikant 3500 nieuwe medewerkers aannemen en moet de fabriek nieuwe markten gaan bedienen. Tesla ziet de vraag naar zijn elektrische auto's aantrekken en de winstcijfers verbeteren, meldt het bedrijf in het jaarverslag van de Duitse productieafdeling van het bedrijf.
20 uur geleden