Kyiv noemt Unilever 'sponsor' oorlog om activiteiten in Rusland
LONDEN (ANP) - Oekraïne zegt dat was- en levensmiddelenconcern Unilever een "internationale sponsor van oorlog" is, omdat het nog steeds aanwezig is in Rusland. Kyiv heeft het bedrijf, met merken als Hellmann's, Dove en Magnum, nu op een speciale 'schandelijst' gezet want het draagt volgens Oekraïne met zijn belastingbetalingen in Rusland bij aan het financieren van de oorlog.
Maandag waren er ook demonstranten bij het hoofdkantoor van Unilever in Londen. Ze hadden een billboard bij zich in de vorm van een Dove-reclame met afbeeldingen van gewonde Oekraïense soldaten en de slogan "Helpt de Russische oorlog in Oekraïne". Ook het Amerikaanse Procter & Gamble is op die lijst van 'oorlogssponsors' gezet.
Unilever verkoopt lokaal gemaakte producten in Rusland. Wel zijn alle import en export gestaakt, wordt geen reclame gemaakt in Russische media en zijn kapitaalstromen stopgezet. Het bedrijf zegt te begrijpen waarom wordt geroepen om een vertrek uit Rusland. "We willen ook duidelijk maken dat we niet proberen ons bedrijf in Rusland te beschermen of te beheren. Voor bedrijven als Unilever, die een aanzienlijke fysieke aanwezigheid in het land hebben, is uitstappen echter niet eenvoudig."
Dillema
Het concern stelt dat er drie opties zijn. "De eerste optie zou zijn om te proberen het bedrijf te sluiten, dat momenteel ongeveer 3000 mensen in dienst heeft, verspreid over vier productielocaties en een hoofdkantoor. Het is echter duidelijk dat als we onze activiteiten en merken in het land zouden opgeven, ze zouden worden toegeëigend, en vervolgens geëxploiteerd door de Russische staat. Bovendien vinden we het niet juist om onze mensen in Rusland in de steek te laten."
"De tweede optie zou zijn om het bedrijf te verkopen, maar tot op heden zijn we er niet in geslaagd een oplossing te vinden die voorkomt dat de Russische staat mogelijk verder profiteert en die onze mensen beschermt. De derde optie is om het bedrijf te laten draaien met de strikte beperkingen die we hebben ingevoerd. Voor alle duidelijkheid: geen van deze opties is wenselijk. Desalniettemin zijn we van mening dat de derde de beste optie blijft, zowel om te voorkomen dat ons bedrijf direct of indirect in handen van de Russische staat terechtkomt, als om onze mensen te helpen beschermen."
Welzijn Oekraïense werknemers
Unilever gaat in de verklaring niet specifiek in op de lijst van Oekraïne, maar stelt wel dat de focus is gericht op het welzijn van zijn Oekraïense werknemers en hun gezinnen.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie werkt aan een 'solidariteitsinstrument' om bedrijven te ondersteunen die hun toeleveringsketens voor kritieke grondstoffen verleggen, zodat ze minder afhankelijk worden van China. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden.
2 uur geledenTIRANA (ANP/RTR) - Jared Kushner, schoonzoon van de Amerikaanse president Donald Trump, is mogelijk opgelicht bij het kopen van grond in Albanië. Een in Miami gevestigde zakenman, die in Albanië wordt gezocht voor het witwassen van drugsgeld, wordt ervan verdacht eigendomsbewijzen te hebben vervalst van grond waarop Kushner een miljardenresort wil laten bouwen.
4 uur geledenLOS ANGELES (ANP/AFP) - Diverse grote organisaties uit de muziekindustrie hebben vrijdag een labelsysteem gepresenteerd voor content die met kunstmatige intelligentie (AI) is gemaakt. Daarmee kunnen mensen snel achterhalen of en hoe er in bepaalde muziek gebruik is gemaakt van AI.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Nederlandse werkplekken zijn slecht ingericht op steeds hetere zomers. Daarvoor waarschuwt CNV na een peiling onder 1500 werkenden die fysiek op hun werk aanwezig moeten zijn, bijvoorbeeld in de bouw, industrie en de zorg.
7 uur geledenMENLO PARK (ANP/RTR) - Meta stopt na enkele dagen al weer met een nieuwe AI-functie waarmee gebruikers afbeeldingen konden genereren die waren gebaseerd op de Instagram-foto's van anderen. Het Amerikaanse socialemediaconcern besloot hiertoe na een storm aan kritiek dat Meta zich met de tool schuldig zou maken aan privacyschendingen.
7 uur geledenCUPERTINO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Apple heeft vrijdag een rechtszaak aangespannen tegen ChatGPT-moeder OpenAI en twee voormalige werknemers van het AI-bedrijf, omdat zij vertrouwelijke bedrijfsgegevens van Apple zouden hebben gestolen. De zaak werd aangespannen bij een rechtbank in het noorden van Californië.
17 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn vrijdag met kleine koerswinsten het weekend ingegaan. De aandacht van beleggers op Wall Street ging onder meer uit naar de beursgang van het grote Zuid-Koreaanse chipbedrijf SK Hynix in New York. Dat debuut verliep succesvol, want SK Hynix sloot bijna 13 procent hoger op 168 dollar per aandeel.
18 uur geleden