Kyiv: geen reden voor toenadering tot Rusland om graandeal
KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne ziet geen reden om zich inschikkelijker op te stellen naar Rusland toe, zegt adviseur van president Volodymyr Zelensky Mychajlo Podoljak. Daarmee reageert Podoljak op de ontmoeting van maandag tussen de Russische president Vladimir Poetin en zijn Turkse ambtgenoot Recep Tayyip Erdogan. Erdogan had gezegd dat de graandeal tussen Rusland en Oekraïne weer nieuw leven kon worden ingeblazen als Oekraïne zich een "zachtere houding" aan zou meten richting Rusland. Poetin stapte in juli uit de graandeal.
Podoljak stelt dat Rusland er geen baat bij heeft om de graandeal, waaronder Oekraïne veiligheidsgaranties kreeg om onder andere graan te kunnen transporteren over de Zwarte Zee, weer van kracht te maken. Volgens Podoljak is Rusland uit op het afsnijden van Oekraïne van de wereldmarkt. "Waar precies is de ruimte voor Oekraïne om zich 'zachter' op te stellen?", aldus Podoljak. "Laten we realistisch zijn en stoppen met het hebben over niet-bestaande opties."
Tijdens de ontmoeting met Poetin sprak Erdogan de hoop uit de graandeal snel weer te herstellen. Rusland stapte in juli uit de deal omdat Russische landbouwproducten nog steeds onderhevig waren aan exportbeperkingen, waardoor Oekraïne volgens Moskou een oneerlijk voordeel had. Erdogan speelde een sleutelrol bij het tot stand brengen van de deal.
Meer uit Buitenland
ABU DHABI (ANP) - De gesprekken tussen Oekraïne, Rusland en de VS waren constructief en worden "in de komende weken" voortgezet, staat in een gezamenlijke verklaring. De statements werden door de Oekraïense onderhandelaar Roestem Oemjerov en de Amerikaanse gezant Steve Witkoff op X gezet. In Abu Dhabi werd twee dagen gesproken.
5 minuten geledenLISSABON (ANP) - Een van de twee kandidaten voor de beslissende ronde van de Portugese presidentsverkiezingen zondag wil uitstel vanwege het noodweer. De rechtspopulistische oppositieleider en kandidaat André Ventura heeft tijdens een bezoek aan het door overstromingen getroffen zuiden gezegd dat er nu niet gestemd kan worden.
12 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische minister Anneleen Van Bossuyt (N-VA, Asiel en Migratie) heeft de moed nog niet opgegeven dat België in Estland cellen kan huren voor het opsluiten van veroordeelde mensen zonder papieren. De huidige regering in Estland is niet van plan daar concrete afspraken over te maken, zei de Estse minister van Justitie Liisa Pakosta donderdag. Van Bossuyt richt haar hoop op een nieuwe regering. Begin volgend jaar zijn er verkiezingen in Estland.
1 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De nieuwe amnestiewet die de Venezolaanse interim-president Delcy Rodríguez vrijdag voorstelde, zal niet gelden voor mensen die bepaalde misdrijven hebben gepleegd, blijkt uit de tekst van het wetsvoorstel waar persbureau AFP donderdag over schrijft. Het gaat onder andere om "ernstige schendingen van mensenrechten, oorlogsmisdaden, moord, corruptie en drugshandel". De aangekondigde wet zou gratie mogelijk maken voor honderden politieke gevangenen in het land.
1 uur geledenMILAAN (ANP/RTR/DPA/AFP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance is in Milaan aangekomen voor de Olympische Winterspelen. Hij is een van de eerste staatsgasten die in de Italiaanse stad arriveert.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland heeft ongeveer de helft van de gezichtsmaskers die waren ingekocht tijdens de coronacrisis verbrand. Er zijn zo'n 3 miljard maskers de oven in verdwenen, heeft het ministerie van Volksgezondheid gezegd op vragen van een onderzoekscommissie van het parlement.
1 uur geledenWARSCHAU (ANP/AFP) - De Amerikaanse ambassadeur in Polen wil niets meer te maken hebben met de parlementsvoorzitter in het land, nadat die kritiek had geuit op Donald Trump. De voorzitter had onder meer gezegd dat de Amerikaanse president de Nobelprijs voor de Vrede "niet verdient".
1 uur geleden