Kyiv: geen reden voor toenadering tot Rusland om graandeal
KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne ziet geen reden om zich inschikkelijker op te stellen naar Rusland toe, zegt adviseur van president Volodymyr Zelensky Mychajlo Podoljak. Daarmee reageert Podoljak op de ontmoeting van maandag tussen de Russische president Vladimir Poetin en zijn Turkse ambtgenoot Recep Tayyip Erdogan. Erdogan had gezegd dat de graandeal tussen Rusland en Oekraïne weer nieuw leven kon worden ingeblazen als Oekraïne zich een "zachtere houding" aan zou meten richting Rusland. Poetin stapte in juli uit de graandeal.
Podoljak stelt dat Rusland er geen baat bij heeft om de graandeal, waaronder Oekraïne veiligheidsgaranties kreeg om onder andere graan te kunnen transporteren over de Zwarte Zee, weer van kracht te maken. Volgens Podoljak is Rusland uit op het afsnijden van Oekraïne van de wereldmarkt. "Waar precies is de ruimte voor Oekraïne om zich 'zachter' op te stellen?", aldus Podoljak. "Laten we realistisch zijn en stoppen met het hebben over niet-bestaande opties."
Tijdens de ontmoeting met Poetin sprak Erdogan de hoop uit de graandeal snel weer te herstellen. Rusland stapte in juli uit de deal omdat Russische landbouwproducten nog steeds onderhevig waren aan exportbeperkingen, waardoor Oekraïne volgens Moskou een oneerlijk voordeel had. Erdogan speelde een sleutelrol bij het tot stand brengen van de deal.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat zijn ultimatum aan Iran om de Straat van Hormuz te openen dinsdagavond afloopt. "Als ze tegen dinsdagavond niets ondernemen, zullen ze geen elektriciteitscentrales meer hebben en zullen er geen bruggen meer overeind staan," aldus Trump in een interview met The Wall Street Journal.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat er een "goede kans" is dat er maandag een deal gesloten wordt met Iran. Hij zei tegen Fox News dat er op dit moment onderhandeld wordt, met nog een ruime dag te gaan tot het ultimatum afloopt dat Trump eerder stelde.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het tweede Amerikaanse F-15-bemanningslid dat uit Iran is gered, is "ernstig gewond", verklaart de Amerikaanse president Donald Trump zondagmiddag op Truth Social. Hij zei eerder al dat de militair verwondingen had opgelopen en dat het goed met hem komt.
7 uur geledenLONDEN (ANP) - De aankondiging dat Ye, ook bekend als Kanye West, deze zomer drie optredens doet op het Wireless Festival in Londen heeft tot ophef geleid in het Verenigd Koninkrijk. Pepsi heeft zich inmiddels teruggetrokken als sponsor van het festival en premier Keir Starmer heeft het "zeer zorgwekkend" genoemd.
7 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Een vrachtschip met graan is gezonken in de Zee van Azov en daarbij is zeker één persoon om het leven gekomen, meldt de pro-Russische gouverneur van het bezette deel van de Oekraïense regio Cherson. Twee personen zijn vermist.
8 uur geledenVATICAANSTAD (ANP) - Paus Leo XIV heeft in zijn eerste paasboodschap wereldleiders opgeroepen om "te kiezen voor vrede". Hij sprak op een vol Sint-Pietersplein over de vele conflicten in de wereld, maar noemde geen landen en gebieden bij naam.
10 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - China bevestigt dat het een Fransman heeft geëxecuteerd vanwege drugssmokkel. Het tegengaan van drugscriminaliteit is de gezamenlijke verantwoordelijkheid van alle landen, verklaart de Chinese ambassade in Frankrijk hierover.
11 uur geleden