Kyiv: geen reden voor toenadering tot Rusland om graandeal
KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne ziet geen reden om zich inschikkelijker op te stellen naar Rusland toe, zegt adviseur van president Volodymyr Zelensky Mychajlo Podoljak. Daarmee reageert Podoljak op de ontmoeting van maandag tussen de Russische president Vladimir Poetin en zijn Turkse ambtgenoot Recep Tayyip Erdogan. Erdogan had gezegd dat de graandeal tussen Rusland en Oekraïne weer nieuw leven kon worden ingeblazen als Oekraïne zich een "zachtere houding" aan zou meten richting Rusland. Poetin stapte in juli uit de graandeal.
Podoljak stelt dat Rusland er geen baat bij heeft om de graandeal, waaronder Oekraïne veiligheidsgaranties kreeg om onder andere graan te kunnen transporteren over de Zwarte Zee, weer van kracht te maken. Volgens Podoljak is Rusland uit op het afsnijden van Oekraïne van de wereldmarkt. "Waar precies is de ruimte voor Oekraïne om zich 'zachter' op te stellen?", aldus Podoljak. "Laten we realistisch zijn en stoppen met het hebben over niet-bestaande opties."
Tijdens de ontmoeting met Poetin sprak Erdogan de hoop uit de graandeal snel weer te herstellen. Rusland stapte in juli uit de deal omdat Russische landbouwproducten nog steeds onderhevig waren aan exportbeperkingen, waardoor Oekraïne volgens Moskou een oneerlijk voordeel had. Erdogan speelde een sleutelrol bij het tot stand brengen van de deal.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff zal binnenkort Rusland aandoen, meldt een Kremlinverslaggever op gezag van Witkoffs Russische evenknie, Kirill Dmitriev.
57 minuten geledenLONDEN (ANP) - Regeringen van EU-landen bespreken of voormalig president van de Europese Centrale Bank Mario Draghi of voormalig bondskanselier Angela Merkel de EU zou kunnen vertegenwoordigen in mogelijke onderhandelingen met de Russische president Vladimir Poetin over de oorlog in Oekraïne. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times.
2 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping heeft zijn Russische collega Vladimir Poetin ontvangen voor een topontmoeting. Dit gebeurde minder dan een week na het ontspanningsinitiatief van hun Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump in Beijing, aldus Russische staatsmedia.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Met recordprijzen voor werken van onder anderen Jackson Pollock, Constantin Brâncuși en Mark Rothko staan de voorjaarsveilingen in New York in bloei. Volgens cijfers van persbureau AFP zijn er in mei in New York al twaalf werken verkocht voor meer dan 30 miljoen dollar, waaronder twee die de grens van 100 miljoen dollar overschreden.
7 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De voorzitter van het Venezolaanse parlement, Jorge Rodríguez, heeft beloofd om voor vrijdag driehonderd politieke gevangenen vrij te laten.
7 uur geledenBEIJING (ANP) - De Russische president Vladimir Poetin is met ceremonieel onthaal aangekomen in China voor zijn bezoek aan de Chinese president Xi Jinping. Op beelden van Al Jazeera is te zien hoe Poetin uit zijn vliegtuig stapt en onder meer wordt ontvangen door een groep schoolkinderen die met vlaggetjes zwaaien. De Amerikaanse president Donald Trump kreeg bij zijn bezoek vorige week een vergelijkbaar onthaal.
13 uur geledenMARMARIS (ANP) - Op zo'n 200 kilometer voor de kust van Gaza is de laatste livestream met de boten van de Global Sumud Flotilla uitgevallen. De boot Sirius met zes opvarenden lijkt de laatste boot te zijn die door Israël is onderschept bij een poging de blokkade naar het Palestijnse gebied te breken en daar noodhulp te bieden.
14 uur geleden