Kyiv: geen reden voor toenadering tot Rusland om graandeal
KYIV (ANP/RTR) - Oekraïne ziet geen reden om zich inschikkelijker op te stellen naar Rusland toe, zegt adviseur van president Volodymyr Zelensky Mychajlo Podoljak. Daarmee reageert Podoljak op de ontmoeting van maandag tussen de Russische president Vladimir Poetin en zijn Turkse ambtgenoot Recep Tayyip Erdogan. Erdogan had gezegd dat de graandeal tussen Rusland en Oekraïne weer nieuw leven kon worden ingeblazen als Oekraïne zich een "zachtere houding" aan zou meten richting Rusland. Poetin stapte in juli uit de graandeal.
Podoljak stelt dat Rusland er geen baat bij heeft om de graandeal, waaronder Oekraïne veiligheidsgaranties kreeg om onder andere graan te kunnen transporteren over de Zwarte Zee, weer van kracht te maken. Volgens Podoljak is Rusland uit op het afsnijden van Oekraïne van de wereldmarkt. "Waar precies is de ruimte voor Oekraïne om zich 'zachter' op te stellen?", aldus Podoljak. "Laten we realistisch zijn en stoppen met het hebben over niet-bestaande opties."
Tijdens de ontmoeting met Poetin sprak Erdogan de hoop uit de graandeal snel weer te herstellen. Rusland stapte in juli uit de deal omdat Russische landbouwproducten nog steeds onderhevig waren aan exportbeperkingen, waardoor Oekraïne volgens Moskou een oneerlijk voordeel had. Erdogan speelde een sleutelrol bij het tot stand brengen van de deal.
Meer uit Buitenland
REYKJAVIK (ANP/RTR) - IJsland ziet het mogelijke stilvallen van de oceaanstroming die Europa een gematigd klimaat bezorgt als een bedreiging voor de nationale veiligheid. Het land gaat een strategie opstellen om zich op het ergste scenario voor te bereiden, laat klimaatminister Jóhann Páll Jóhannsson weten. "Voor het eerst is een klimaatgerelateerd fenomeen een zaak voor de Nationale Veiligheidsraad", aldus Jóhannsson.
44 minuten geledenISTANBUL (ANP/RTR) - Rusland zegt bereid te zijn de gesprekken met Oekraïne in Istanbul te hervatten. Er is geen direct contact geweest tussen beide partijen sinds afgelopen zomer. Toen kwamen Russische en Oekraïense delegaties drie keer bij elkaar in Turkije om te praten over een pad richting een staakt-het-vuren, maar een doorbraak bleef uit.
1 uur geledenCANBERRA (ANP/RTR) - Rusland mag geen ambassade bouwen bij het Australische parlement. Dat is de uitkomst van een juridische strijd voor het hoogste Australische gerechtshof. De Australische autoriteiten vinden de aanwezigheid van een Russische diplomatieke post op de plek te risicovol.
1 uur geledenASTANA (ANP/RTR) - Het Lagerhuis van het Kazachstaanse parlement heeft unaniem ingestemd met een wet die "lhbt-propaganda" moet verbieden. De wet moet nog langs de senaat, maar naar verwachting wordt die ook daar aangenomen. Op overtreding van de wet kunnen boetes en gevangenisstraffen tot tien dagen staan.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - Partijgenoten van de Britse premier Keir Starmer hebben mogelijk plannen om hem binnenkort af te zetten, schrijven Britse media als The Guardian, Sky News en BBC. Downing Street heeft aan die media duidelijk gemaakt dat de premier er alles aan zal doen om zijn positie te beschermen.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP) - Israël zegt de grensovergang Zikim in het noorden van de Gazastrook te hebben heropend voor de levering van humanitaire hulpgoederen. Het is volgens de Verenigde Naties twee maanden geleden dat het laatste hulpkonvooi binnenkwam via de Zikim-overgang.
3 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk heeft geprobeerd een discreet communicatiekanaal te openen naar de Russische president Vladimir Poetin. Dat schrijft zakenkrant Financial Times, die zich baseert op informatie van anonieme bronnen. De poging zou zijn mislukt.
3 uur geleden