Kyiv: 80 procent van kolen- en gascentrales Oekraïne aangevallen
KYIV (ANP/AFP) - Van alle energiecentrales in Oekraïne die op kolen of gas draaien, is in recente weken 80 procent door Rusland aangevallen, meldt energieminister German Galusjtsjenko. Ook kwam volgens hem ongeveer de helft van de waterkrachtcentrales onder vuur te liggen.
Het gaat daarmee om de grootste aanval op de Oekraïense energiesector sinds de Russische inval van februari 2022. Volgens Galusjtsjenko is ook de schade aan de energiecentrales steeds groter door de geleide bommen die de Russen inzetten. Het gaat daarbij om bommen die per inslag meer schade berokkenen dan andere projectielen eerder veroorzaakten. Het zou gaan om een explosief type wapen dat naar een Iraans voorbeeld wordt gefabriceerd.
De bewindsman zei dat de aanvallen vooral de regio van Charkiv hebben getroffen. Voor de Russische aanval van 2022 werd de energie in Oekraïne ongeveer in gelijke mate opgewekt door kolen- en door gascentrales en door kerncentrales. Waterkracht speelde een bescheiden rol.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De relatie tussen de VS en de EU wordt beter als de handelsovereenkomst tussen beide blokken eindelijk door de EU wordt bekrachtigd, zei de Amerikaanse ambassadeur bij de EU, Andrew Puzder. Ook een overeenkomst over zeldzame aardmetalen "zal aantonen dat er echte eenheid bestaat tussen de VS en de EU", zei hij woensdag in het Europees Parlement.
1 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/RTR) - De Amerikaanse federale agenten die zaterdag betrokken waren bij de schietpartij in Minneapolis, zijn op verlof gestuurd, melden Amerikaanse media, waaronder The New York Times. De Amerikaan Alex Pretti kwam bij dat vuurwapenincident om het leven.
1 uur geledenLISSABON (ANP/AFP) - In Portugal heeft storm Kristin in de nacht van dinsdag op woensdag aan minstens vier mensen het leven gekost, meldden autoriteiten woensdag. De storm zorgde daarnaast voor stroomuitval in meer dan 850.000 huishoudens en veroorzaakte veel schade aan wegen en spoorlijnen.
1 uur geledenBERN (ANP) - Net als de NAVO-landen die het omringen, gaat ook Zwitserland zich herbewapenen. Het Alpenland betaalt dat uit een verhoging van de btw.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten en de Europese NAVO-landen kunnen de Groenland-ruzie uiteindelijk wel achter zich laten, meent de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio. Ook al klinkt het in Europa dat het vertrouwen in de VS is geschaad en haasten Europese landen zich om zich voor te bereiden op een toekomst zonder de grote beschermheer.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen in Venezuela ook politieke hervormingen zien. Dat maakte de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio duidelijk in de Senaat, waar hij een toelichting gaf op de Amerikaanse plannen voor Venezuela na de gevangenneming van president Nicolás Maduro.
3 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De burgemeester van Boedapest is aangeklaagd voor het mede-organiseren van een pridemars afgelopen juni. Het evenement in de Hongaarse hoofdstad trok ondanks een politieverbod veel deelnemers, onder wie buitenlandse politici zoals de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema.
4 uur geleden