Kyiv: 80 procent van kolen- en gascentrales Oekraïne aangevallen
KYIV (ANP/AFP) - Van alle energiecentrales in Oekraïne die op kolen of gas draaien, is in recente weken 80 procent door Rusland aangevallen, meldt energieminister German Galusjtsjenko. Ook kwam volgens hem ongeveer de helft van de waterkrachtcentrales onder vuur te liggen.
Het gaat daarmee om de grootste aanval op de Oekraïense energiesector sinds de Russische inval van februari 2022. Volgens Galusjtsjenko is ook de schade aan de energiecentrales steeds groter door de geleide bommen die de Russen inzetten. Het gaat daarbij om bommen die per inslag meer schade berokkenen dan andere projectielen eerder veroorzaakten. Het zou gaan om een explosief type wapen dat naar een Iraans voorbeeld wordt gefabriceerd.
De bewindsman zei dat de aanvallen vooral de regio van Charkiv hebben getroffen. Voor de Russische aanval van 2022 werd de energie in Oekraïne ongeveer in gelijke mate opgewekt door kolen- en door gascentrales en door kerncentrales. Waterkracht speelde een bescheiden rol.
Meer uit Buitenland
HELSINKI (ANP) - De Finse autoriteiten hebben in de nacht van donderdag op vrijdag een waarschuwing afgegeven voor een dronedreiging in de regio Uusimaa, waar de hoofdstad Helsinki ligt. Inwoners werden opgeroepen om binnen te blijven. Volgens de Finse strijdkrachten werd Finland niet direct militair bedreigd. Vrijdagochtend vroeg meldde het ministerie van Binnenlandse Zaken dat het gevaar geweken was. Het vliegverkeer komt ook weer op gang.
4 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag gezegd dat hij "fantastische handelsakkoorden" heeft gesloten met de Chinese leider Xi Jinping. Trump zei dat tijdens een rondleiding door de tuinen van Zhongnanhai, het complex van de Chinese centrale leiding.
4 uur geledenBEIJING (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gezegd dat hij niet veel meer geduld met Iran zal hebben. Hij deed die uitspraak in een interview op Fox News.
5 uur geledenPALM BEACH (ANP) - Palm Beach International Airport in Florida zal vanaf 9 juli officieel naar de Amerikaanse president Donald Trump vernoemd worden. Dat heeft de Federal Aviation Administration (FAA) bekendgemaakt.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft donderdag besloten de toegang tot mifepristone na een telefonisch consult per post tijdelijk te handhaven. Mifepristone is de pil die in de overgrote meerderheid van de abortussen in het land gebruikt wordt.
9 uur geledenBEIJING (ANP) - De relatie tussen de VS en China "zal hopelijk sterker en beter zijn dan ooit tevoren". Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.
9 uur geledenWENEN (ANP) - Denemarken en Australië zijn donderdag doorgedrongen tot de finale van het Eurovisie Songfestival. Beide landen worden gezien als kanshebbers voor de winst. Ook Malta, dat met een door de Nederlander Joep van den Boom geschreven nummer meedoet, heeft de tweede halve finale overleefd.
11 uur geleden