KWF: derde kankergevallen door ongezonde leefstijl en -omgeving
AMSTERDAM (ANP) - Een ongezonde leefstijl en leefomgeving zijn de oorzaak van een derde van alle kankergevallen in Nederland. Dat meldt KWF Kankerbestrijding vrijdag nadat het TNO onderzoek had laten doen. Volgens de organisatie kunnen jaarlijks tot zo'n 40.000 kankergevallen worden voorkomen met maatregelen die het makkelijker maken voor mensen om onder andere niet te roken, gezond te eten en zich goed te beschermen tegen de zon.
De nieuwe cijfers wijzen uit dat roken met afstand koploper blijft als veroorzaker van kanker in Nederland, aldus KWF. Jaarlijks kunnen naar schatting 19.095 diagnoses, 16 procent van alle kankergevallen, hieraan toegeschreven worden. Andere belangrijke oorzaken zijn blootstelling aan de zon met 6374 gevallen per jaar, circa 5 procent van alle kanker, en ongezonde voeding met 6452 diagnoses, ook zo'n 5 procent. "Daarbij gaat het vooral om weinig fruit, groente en voedingsvezels en te veel bewerkt vlees", meldt KWF.
Andere belangrijke risicofactoren zijn onder meer fijnstof met jaarlijks naar schatting 2548 diagnoses, wat neerkomt op zo'n 2 procent van het totaal, en HPV-infecties met 1622 diagnoses (1 procent). De laatste keer dat voor alle risicofactoren onderzoekers schatten hoe groot de bijdrage is aan het totaal aantal kankergevallen was in 2014.
Effectieve maatregelen
De organisatie pleit voor het invoeren van "bewezen effectieve maatregelen", zoals prijsverhogingen op tabak en een marketingverbod op ongezonde voeding en alcohol. Daarmee kunnen volgens het KWF veel kankergevallen in de toekomst worden voorkomen. "En dat is hard nodig, want de zorg kampt al met ernstige overbelasting."
De grootste gezondheidswinst op het gebied van kanker zit hem in tabaksontmoediging, aldus KWF. "De cijfers laten dat duidelijk zien. Als we allemaal stoppen met roken, scheelt dat 16 procent van alle kanker. Dat zet echt zoden aan de dijk", zegt KWF-directeur Carla van Gils. Tegelijk is het van belang om te voorkomen dat mensen beginnen met roken, vindt het KWF. "Recente cijfers lieten zien dat een op de vijf jongeren het afgelopen jaar heeft gevapet, bijna een derde sigaretten heeft gerookt en dat een groot deel zelfs beide doet. Dit baart ons zorgen."
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Rotterdam bereidt zich voor op de komst van het Nederlandse cruiseschip Hondius. Nadat alle passagiers van boord zijn op Tenerife, vaart het schip door naar de haven in de Maasstad. Wanneer het precies arriveert, is nog niet bekend. Een woordvoerder van de gemeente verwacht dat dit aan het einde van de week zal zijn.
44 minuten geledenLEIDEN (ANP) - Een deelnemer van hardloopevenement Leiden Marathon is zondag overleden. De politie bevestigt dat, maar heeft verder geen informatie over de doodsoorzaak en de overledene.
45 minuten geledenAPELDOORN (ANP) - De politie heeft in totaal 26 mensen aangehouden bij een protest tegen noodopvang voor asielzoekers in Apeldoorn. Betogers bekogelden zaterdagavond onder meer de politie met vuurwerk, hinderden het verkeer en belaagden een voertuig, somt de politie op. Een 58-jarige man uit Apeldoorn werd opgepakt voor mishandeling van een boa van de gemeente.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De medische controle van de Nederlandse opvarenden van de m/v Hondius is afgerond, meldt het ministerie van Volksgezondheid zondag. Ze zullen naar verwachting om 14.30 uur plaatselijke tijd met het vliegtuig van Tenerife naar Eindhoven vertrekken. Het is op Tenerife een uur vroeger dan in Nederland.
1 uur geledenZUTPHEN (ANP) - Op de slaapkamer van een 23-jarige Zutphenaar heeft de politie begin mei 340.000 euro cash, drugs en onder andere een gasalarmpistool gevonden. De politie deed onderzoek nadat de man eerder in een park was gezien bij een kennelijk heimelijke overdracht van vermoedelijk drugs. Dat maakte de politie zondag bekend.
2 uur geledenGRANADILLA DE ABONA (ANP) - De evacuatie van de opvarenden van het Nederlandse cruiseschip Hondius is begonnen, ziet een ANP-verslaggever ter plaatse. Het door hantavirus getroffen schip kwam zondag vroeg in de ochtend aan in de haven van Granadilla op Tenerife, waar het voor anker ging.
4 uur geledenGRANADILLA DE ABONA (ANP) - De evacuatie van opvarenden van cruiseschip m/v Hondius is een forse operatie, waarbij 23 landen betrokken zijn. De Spaanse gezondheidsminister Mónica García zegt zondag op Tenerife dat alles tot dusver volgens plan verloopt. De Spaanse opvarenden zijn als eersten aan de beurt om met kleine bootjes van boord te worden gehaald. Daarna volgen de mensen die met een vliegtuig naar Eindhoven worden gebracht.
4 uur geleden