KWF: derde kankergevallen door ongezonde leefstijl en -omgeving
AMSTERDAM (ANP) - Een ongezonde leefstijl en leefomgeving zijn de oorzaak van een derde van alle kankergevallen in Nederland. Dat meldt KWF Kankerbestrijding vrijdag nadat het TNO onderzoek had laten doen. Volgens de organisatie kunnen jaarlijks tot zo'n 40.000 kankergevallen worden voorkomen met maatregelen die het makkelijker maken voor mensen om onder andere niet te roken, gezond te eten en zich goed te beschermen tegen de zon.
De nieuwe cijfers wijzen uit dat roken met afstand koploper blijft als veroorzaker van kanker in Nederland, aldus KWF. Jaarlijks kunnen naar schatting 19.095 diagnoses, 16 procent van alle kankergevallen, hieraan toegeschreven worden. Andere belangrijke oorzaken zijn blootstelling aan de zon met 6374 gevallen per jaar, circa 5 procent van alle kanker, en ongezonde voeding met 6452 diagnoses, ook zo'n 5 procent. "Daarbij gaat het vooral om weinig fruit, groente en voedingsvezels en te veel bewerkt vlees", meldt KWF.
Andere belangrijke risicofactoren zijn onder meer fijnstof met jaarlijks naar schatting 2548 diagnoses, wat neerkomt op zo'n 2 procent van het totaal, en HPV-infecties met 1622 diagnoses (1 procent). De laatste keer dat voor alle risicofactoren onderzoekers schatten hoe groot de bijdrage is aan het totaal aantal kankergevallen was in 2014.
Effectieve maatregelen
De organisatie pleit voor het invoeren van "bewezen effectieve maatregelen", zoals prijsverhogingen op tabak en een marketingverbod op ongezonde voeding en alcohol. Daarmee kunnen volgens het KWF veel kankergevallen in de toekomst worden voorkomen. "En dat is hard nodig, want de zorg kampt al met ernstige overbelasting."
De grootste gezondheidswinst op het gebied van kanker zit hem in tabaksontmoediging, aldus KWF. "De cijfers laten dat duidelijk zien. Als we allemaal stoppen met roken, scheelt dat 16 procent van alle kanker. Dat zet echt zoden aan de dijk", zegt KWF-directeur Carla van Gils. Tegelijk is het van belang om te voorkomen dat mensen beginnen met roken, vindt het KWF. "Recente cijfers lieten zien dat een op de vijf jongeren het afgelopen jaar heeft gevapet, bijna een derde sigaretten heeft gerookt en dat een groot deel zelfs beide doet. Dit baart ons zorgen."
Meer uit Binnenland
BREDA (ANP) - Net als bij eerdere verkiezingen klinkt ook in aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen van maart de oproep stemlokalen toegankelijk in te richten, zodat ook mensen met een lichamelijke beperking er terechtkunnen. De Nationale Vereniging de Zonnebloem heeft daarvoor een checklist opgesteld.
31 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Wanneer vrouwen zwanger worden, veranderen hun hersenen. En wanneer ze voor de tweede keer zwanger worden, ondergaat het brein een andere verandering dan bij de eerste zwangerschap. Dat hebben onderzoekers van ziekenhuis Amsterdam UMC ontdekt. Ze schrijven er donderdag over in het wetenschappelijke tijdschrift Nature Communications.
36 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Na een oproep eerder deze week heeft "een recordaantal" mensen zich aangemeld als burgerhulpverlener, meldt de Hartstichting. Burgerhulpverleners zijn mensen met een reanimatiecertificaat die na een oproep in een landelijk netwerk direct naar een slachtoffer kunnen voor de eerste hulp.
2 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Een van de verdachten in de Friese soevereinenzaak is op vrije voeten. De 39-jarige Harm S. mag de inhoudelijke behandeling van de strafzaak onder voorwaarden in vrijheid afwachten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gratis rechtshulp via het Juridisch Loket (JL) voor mensen met een laag inkomen levert de samenleving per geïnvesteerde euro 3 tot 5 euro aan maatschappelijke baten op. Dat blijkt uit een analyse van SEO Economisch Onderzoek in opdracht van het JL die donderdag is gepubliceerd.
6 uur geledenDE BILT (ANP) - Wegens mogelijke gladheid door sneeuwval is ook voor de provincies Flevoland en Noord-Holland code geel afgegeven door het KNMI. De sneeuwbuien trekken van het zuiden van het land richting het noorden. Code geel was al gegeven voor Utrecht, Gelderland, Limburg, Noord-Brabant en Zuid-Holland en geldt vanaf de nacht tot het begin van de donderdagmiddag.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) wil weten waarom de Technische Universiteit Delft de namen van klimaatactivisten heeft doorgegeven aan de politie. De privacytoezichthouder heeft de universiteit en de politie om uitleg gevraagd. Dat bevestigt de waakhond na een bericht van het Hoger Onderwijs Persbureau.
19 uur geleden