Kwart volwassenen met post-covid heeft minder sociale contacten
BILTHOVEN (ANP) - Een op de vijf jongeren en een op de vier volwassenen met post-covid hebben door hun langdurige coronaklachten minder tot geen sociale contacten meer. Dat meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) na onderzoek.
Volgens het onderzoek kan bijna de helft van de jongeren met langdurige klachten na corona niet volledig meedoen op school of bij hun vervolgopleiding. Zo volgt 27 procent minder lessen en heeft 20 procent zich volledig ziek gemeld of uitgeschreven. Van de post-covidpatiënten die werken, werkt 34 procent minder of niet meer. Daarnaast heeft 12 procent geen werk, waaraan post-covid volgens het RIVM mogelijk bijdraagt.
Dat een op de vijf jongeren met post-covid en een kwart van de volwassenen door hun klachten minder tot geen sociale contacten hebben, komt vaak doordat ze hiervoor geen energie hebben. Ook doen ze minder mee aan sociale activiteiten op school, op het werk of bij de sportvereniging. Verder zeggen zowel jongeren als volwassenen dat ze goedbedoeld worden ontzien, maar daardoor voelen ze zich ook buitengesloten. Sommigen ervaren onbegrip in hun omgeving, slechts enkelen hebben juist een betere band gekregen met familie of vrienden.
Het Netwerk GOR, waarin onder meer het RIVM en lokale GGD'en zitten, verzamelt vijf jaar lang informatie over de gevolgen van de coronapandemie voor de gezondheid en het ervaren geluk van mensen in Nederland. Van de ruim 12.000 ondervraagden ervaart 3 procent nog langdurig klachten. In de laatste vragenlijstronde werd voor het eerst specifiek naar de invloed gevraagd van post-covid op werk, school of studie en het sociale leven.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - De topman van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, verwacht dat de uitbraak van het hantavirus op zijn einde loopt. Volgens de laatste cijfers, van halverwege vorige week, worden er wereldwijd nog dertig mensen actief gevolgd, aldus de verklaring van Tedros op X. Er zijn geen nieuwe besmettingen meer geconstateerd.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het is volgens oud-minister Arie Slob "onbegrijpelijk" dat het vorige kabinet de pandemische paraatheid heeft afgebouwd en dat het huidige kabinet die bezuiniging niet volledig heeft teruggedraaid. Als dat niet gebeurt, dan spelen dezelfde problemen weer op bij een volgende crisis, denkt hij.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Vijf keer werden er besluiten genomen over onderwijs tijdens de coronacrisis die niet in lijn waren met het OMT-advies. Dat zei oud-onderwijsminister Arie Slob tijdens zijn verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona. Volgens hem is het beeld ontstaan dat het kabinet blindelings achter het OMT aanliep, maar hij benadrukte dat dit op onderwijs zeker niet het geval was.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Topwetenschappers Hermen Overkleeft en Karin Roelofs krijgen dit jaar een Spinozapremie. Dat is de belangrijkste wetenschappelijke onderscheiding in Nederland en wordt daarom ook wel de Nederlandse Nobelprijs genoemd. Overkleeft is chemisch bioloog aan de Universiteit Leiden, Roelofs is als neurowetenschapper en klinisch psycholoog verbonden aan de Radboud Universiteit in Nijmegen.
5 dagen geledenTILBURG (ANP) - Ziekenhuizen door heel het land laten weten dat de zorg vrijdag doorgaat, ondanks code rood vanwege de hitte. Ook afspraken gaan veelal gewoon door.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Bij een toekomstige pandemie zal het kabinet zich niet alleen laten adviseren door virologen en medici, maar ook door experts die de maatschappelijke impact van maatregelen als lockdowns kunnen inschatten. Dat valt te lezen in het Landelijk Crisisplan Infectieziekten dat het kabinet naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. In de nieuwe crisisstructuur wordt het Maatschappelijk Impact Team (MIT) een van de vaste adviseurs van het kabinet.
5 dagen geledenBILTHOVEN (ANP) - Minder mensen gingen vorig jaar naar de Centra Seksuele Gezondheid voor een consult vanwege een mogelijke soa. Tegelijkertijd steeg het aantal vaststellingen van gonorroe, syfilis en hiv. En die combinatie baart Soa Aids Nederland zorgen.
5 dagen geleden