Kwart organisaties handelt inzageverzoeken niet goed af
DEN HAAG (ANP) - Een kwart van honderd onderzochte organisaties in Nederland lukt het niet om consumenten binnen de wettelijke termijn van een maand te laten weten welke gegevens ze van iemand hebben verzameld, of ze leveren de verkeerde gegevens. Dat meldt de Consumentenbond na onderzoek. De bond is niet blij met de uitkomst en gaat de kwestie aankaarten bij de Autoriteit Persoonsgegevens en op Europees niveau.
Onderzoekers van de Consumentenbond vroegen bedrijven en instanties waaronder overheden, goede doelen en webwinkels welke persoonsgegevens ze van hen hadden verzameld. 26 organisaties slaagden er niet in de gegevens binnen de wettelijke termijn goed aan te leveren. Sommige stuurden wel een ontvangstbevestiging maar reageerden verder niet. Bij bedrijven die wel reageerden ontbraken volgens de bond soms belangrijke gegevens. Websites als AliExpress, IKEA en TikTok gaven een foutmelding tijdens het invullen van een formulier of het downloaden van gegevens.
Zeventien organisaties, waaronder de Belastingdienst, Blokker en T-Mobile, leverden de informatie te laat aan. Volgens de Consumentenbond had de Belastingdienst "zelfs 54 dagen nodig om het verzoek te behandelen". De gevraagde gegevens werden voor een deel alsnog opgestuurd maar wel "onder begeleiding van een halve beschuldiging: ‘Ik ben van mening dat uw verzoek om inzage zeer algemeen is geformuleerd".
Boetekleed
Volgens de Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG) hebben consumenten recht om bij organisaties hun gegevens op te vragen, fouten te corrigeren en om gegevens te verwijderen. "Het onderzoek laat zien dat veel organisaties bijna vijf jaar na invoering van de AVG nog altijd niet in staat zijn te voldoen aan hun wettelijke verplichtingen", zegt directeur van de Consumentenbond Sandra Molenaar. "Zelfs onze eigen overheid lukt het niet."
Volgens de bond trekken de meeste organisaties het boetekleed aan nadat een reactie is gevraagd.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Na de val van het Assad-regime zijn vorig jaar 945 Syrische vluchtelingen vanuit Nederland vrijwillig teruggekeerd naar hun moederland, meldt de Dienst Terugkeer en Vertrek (DTenV). Daarnaast is de dienst nog bezig met het vertrek van 440 Syriërs die zich eind 2025 hebben gemeld voor een tijdelijke regeling, waardoor ze extra geld krijgen om ze te helpen met hun terugkeer.
7 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Vijf jongemannen die veroordeeld zijn in de Mallorca-zaak voor geweld tegen Carlo Heuvelman hebben een schikking getroffen met zijn vriendin. Dat melden betrokken advocaten in een gezamenlijke verklaring. Hoeveel geld is betaald, is niet bekendgemaakt.
41 minuten geledenASSEN (ANP) - De rechtbank in Assen behandelt de zaak over de kunstroof in het Drents Museum op 14, 16 en 17 april inhoudelijk. Dat is donderdag bekendgemaakt tijdens een vierde inleidende zitting in de rechtbank, waarbij alleen verdachte Jan B. (21) aanwezig was. Douglas Chesley W. (37) en Bernhard Z. (35) kwamen niet.
1 uur geledenAMERSFOORT (ANP) - Het advies om drinkwater voor gebruik te koken in Amersfoort en omliggende gemeenten als Bunschoten-Spakenburg, Leusden en Soest geldt in ieder geval tot na het weekend. De "lichte verontreiniging" met de bacterie enterokokken die maandag werd gevonden, is nog niet opgelost, meldt drinkwaterbedrijf Vitens donderdag.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - De situatie op het spoor blijft donderdag te onzeker om de gewone dienstregeling te rijden. Daarom rijdt NS opnieuw met 80 procent van de treinen, legt een woordvoerder van de treinvervoerder uit over de afgeschaalde dienstregeling deze dagen.
2 uur geledenSCHIEDAM (ANP) - Een 60-jarige man uit Schiedam werd waarschijnlijk mishandeld nadat jongeren sneeuwballen gooiden en hij er iets van had gezegd, meldt de politie. De man overleed maandag aan de Van Limburg Stirumstraat, in het westen van Schiedam. Hij werd op straat gereanimeerd, maar kon niet meer worden gered.
2 uur geledenDE BILT (ANP) - Vanaf middernacht wordt code oranje van kracht in Friesland, Groningen en Drenthe en op de Waddeneilanden vanwege gladheid door sneeuw en harde wind. Dat meldt het KNMI donderdag. De weerwaarschuwing vervalt vrijdag om 12.00 uur. Dan geldt in het noorden code geel, net als in de rest van het land.
2 uur geleden