Kwart organisaties handelt inzageverzoeken niet goed af
DEN HAAG (ANP) - Een kwart van honderd onderzochte organisaties in Nederland lukt het niet om consumenten binnen de wettelijke termijn van een maand te laten weten welke gegevens ze van iemand hebben verzameld, of ze leveren de verkeerde gegevens. Dat meldt de Consumentenbond na onderzoek. De bond is niet blij met de uitkomst en gaat de kwestie aankaarten bij de Autoriteit Persoonsgegevens en op Europees niveau.
Onderzoekers van de Consumentenbond vroegen bedrijven en instanties waaronder overheden, goede doelen en webwinkels welke persoonsgegevens ze van hen hadden verzameld. 26 organisaties slaagden er niet in de gegevens binnen de wettelijke termijn goed aan te leveren. Sommige stuurden wel een ontvangstbevestiging maar reageerden verder niet. Bij bedrijven die wel reageerden ontbraken volgens de bond soms belangrijke gegevens. Websites als AliExpress, IKEA en TikTok gaven een foutmelding tijdens het invullen van een formulier of het downloaden van gegevens.
Zeventien organisaties, waaronder de Belastingdienst, Blokker en T-Mobile, leverden de informatie te laat aan. Volgens de Consumentenbond had de Belastingdienst "zelfs 54 dagen nodig om het verzoek te behandelen". De gevraagde gegevens werden voor een deel alsnog opgestuurd maar wel "onder begeleiding van een halve beschuldiging: ‘Ik ben van mening dat uw verzoek om inzage zeer algemeen is geformuleerd".
Boetekleed
Volgens de Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG) hebben consumenten recht om bij organisaties hun gegevens op te vragen, fouten te corrigeren en om gegevens te verwijderen. "Het onderzoek laat zien dat veel organisaties bijna vijf jaar na invoering van de AVG nog altijd niet in staat zijn te voldoen aan hun wettelijke verplichtingen", zegt directeur van de Consumentenbond Sandra Molenaar. "Zelfs onze eigen overheid lukt het niet."
Volgens de bond trekken de meeste organisaties het boetekleed aan nadat een reactie is gevraagd.
Meer uit Binnenland
WEERT (ANP) - De natuurbrand bij Weert breidt zich niet meer verder uit, zegt de veiligheidsregio. Volgens een woordvoerder beslaat de brand nu een gebied van naar schatting 700.000 vierkante meter, oftewel 70 hectare. Het lukt de brandweer om de brand binnen die zone te houden via zogeheten 'stoplijnen'.
22 minuten geledenWINTELRE (ANP) - In de afgelopen dagen waren er al meerdere kleine brandjes op de Oirschotse Hei ten westen van Eindhoven. Die waren snel uit. Op de momenten dat die vuren uitbraken, waren militairen niet aan het oefenen op het terrein. Dat zegt de Koninklijke Marechaussee.
31 minuten geledenWEERT (ANP) - De natuurbrand bij Weert breidt zich steeds verder uit, meldt de veiligheidsregio. Het vuur springt op meerdere plekken over via boomtoppen.
2 uur geledenWINTELRE (ANP) - De brand op de Oirschotse Heide ten westen van Eindhoven is nog niet onder controle. Het vuur breidt zich nog uit, laat een woordvoerder van de brandweer weten. De brand heeft een geschatte omvang van ongeveer 500 bij 500 meter.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Natuurbranden zorgden in april al vijf keer voor NL-Alerts, twee meer dan in heel 2025. Dat blijkt uit een ANP-analyse van alle gepubliceerde NL-Alerts in 2026 en 2025.
2 uur geledenWINTELRE (ANP) - De brand op de Oirschotse Heide bij Eindhoven is aan één kant onder controle, in de buurt van het dorp Wintelre. Daar neemt de rookontwikkeling af. Aan de andere kant is het vuur nog niet onder controle. De brandweer verwacht geen grote uitbreidingen meer, maar denkt nog uren bezig te zijn met blussen. Het nablussen wordt mogelijk nachtwerk, vertelt een woordvoerder.
2 uur geledenWEERT (ANP) - In verschillende delen van Nederland staan donderdag natuurgebieden in brand. In het Gelderse 't Harde brak woensdag een brand uit op een militair oefenterrein. Die brand is donderdag nog niet onder controle gebracht. Inmiddels staat ook een oefenterrein in Weert deels in brand, evenals een stuk van de Oirschotse Heide in Noord-Brabant. Daar waren militairen aan het oefenen toen het vuur ontstond.
2 uur geleden