Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kwart Nederlandse topsporters ervaart ongewenst gedrag

Kwart Nederlandse topsporters ervaart ongewenst gedrag

AMSTERDAM (ANP) - Een kwart van de Nederlandse topsporters voelt zich onveilig en maakt nog steeds grensoverschrijdend gedrag mee. "Ze hebben wat meegemaakt wat ernstig of minder ernstig is, maar wel als ongewenst gedrag wordt ervaren", zei onderzoeker Marjan Olfers bij de presentatie van het onderzoek naar de topsportcultuur in Nederland.

Roddelen en verbaal geweld komen het vaakst voor, maar volgens Olfers komt er ook nog discriminatie voor en seksueel geweld. "Relatief gezien valt dat heel erg mee en meestal is het verbaal van karakter, maar er zijn dus nog altijd topsporters die het zwaar hebben."

Een op de vijf topsporters voelt zich mentaal niet gezond. Dat percentage komt overeen met de hele bevolking, maar de onderzoekers zijn toch geschrokken van het feit dat veel topsporters zich niet welkom voelen en niet de hechtheid van een groep ervaren. "De constante druk om te presteren en moeilijk kunnen omgaan met de momenten dat selecties worden bekendgemaakt, zijn oorzaken", aldus medeonderzoeker Anton van Wijk. Een gevolg van die mentale problemen uit zich volgens Olfers in gemiddeld genomen veel slaapproblemen bij topsporters.

Harde cultuur

Het heeft Olfers aangegrepen dat er nog zoveel sporters zijn die zich gediscrimineerd voelen. "Als we willen groeien als sportnatie, moeten we daar wat mee. Sporters moeten welkom zijn in de sport en die hechtheid voelen."

De Nederlandse topsportcultuur is ook hard, zegt Van Wijk. "De sporters zijn hard voor zichzelf. Ze verzwijgen blessures en willen niet bekendstaan als een watje, zeker niet bij medesporters. Ze willen niet laten zien dat ze niet lekker in hun vel zitten en een pijntje voelen."

Meer uit Sport

Wielrenner Seixas wint ook tweede etappe in Ronde van Baskenland

MENDUKILO KOBAZULOA (ANP) - Wielrenner Paul Seixas heeft op knappe wijze ook de tweede etappe van de Ronde van Baskenland op zijn naam geschreven. De Franse klassementsleider van Decathlon CMA CGM kwam na een bergrit over 164 kilometer solo aan in Mendukilo Kobazuloa.

5 uur geleden
Belgische politie: 54 renners reden door rood in Vlaanderen

ANTWERPEN (ANP/BELGA) - De Belgische politie heeft 54 renners herkend die zondag tijdens de Ronde van Vlaanderen een rood licht bij een spoorovergang negeerden. Dat meldt het parket Oost-Vlaanderen, dat moet beslissen over de verdere strafrechtelijke vervolging van de overtreders die mogelijk een boete krijgen of voor de rechtbank van Dendermonde moeten verschijnen.

6 uur geleden
Tennisser Alcaraz naar laatste zestien op gravel van Monaco

MONACO (ANP) - De Spanjaard Carlos Alcaraz (22) staat in de achtste finales van het tennistoernooi de Monte Carlo Masters. De nummer 1 van de wereld won dinsdagmiddag in twee sets van de Argentijn Sebastián Báez: 6-1 6-3. Alcaraz treft nu de Argentijn Tomás Etcheverry.

8 uur geleden
Sinner eenvoudig naar achtste finales in Monaco

MONACO (ANP) - Jannik Sinner heeft in de tweede ronde van het tennistoernooi van Monaco gewonnen van de Fransman Ugo Humbert. De Italiaanse nummer 2 van de wereld zegevierde eenvoudig in twee sets: 6-3 6-0.

9 uur geleden
Atletiekbond maakt marathon een op zichzelf staand kampioenschap

MONACO (ANP) - De marathon wordt een op zichzelf staand kampioenschap. De discipline maakt in 2027 en 2029 nog onderdeel uit van de wereldkampioenschappen atletiek, maar gaat daarna verder als los onderdeel. Dat meldt de mondiale atletiekbond World Athletics.

11 uur geleden
Hockeyers Kampong winnen Euro Hockey League

DEN BOSCH (ANP) - De hockeyers van Kampong hebben de Euro Hockey League gewonnen. De club uit Utrecht was in de finale ook te sterk voor titelverdediger Gantoise uit België: 3-2.

1 dag geleden
Wielrenner Seixas wint tijdrit in Ronde van Baskenland

BILBAO (ANP) - Paul Seixas heeft de eerste etappe van de Ronde van Baskenland gewonnen. Het Franse wielertalent was de snelste in een tijdrit over 13,8 kilometer met start en aankomst in Bilbao.

1 dag geleden