Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

KVK ziet aantal zzp'ers in thuiszorg en kinderopvang afnemen

KVK ziet aantal zzp'ers in thuiszorg en kinderopvang afnemen

UTRECHT (ANP) - In de thuiszorg, kinderopvang en ziekenhuizen werken de afgelopen tijd steeds minder zzp'ers. Dat stelt de Kamer van Koophandel (KVK) op basis van nieuwe cijfers. De afname heeft te maken met de handhaving van regels tegen schijnzelfstandigheid sinds begin dit jaar, waarna Brancheorganisatie Kinderopvang bijvoorbeeld afraadde om nog met zzp'ers te blijven werken.

In de thuiszorg verdwenen er per saldo ruim 2500 zzp'ers in de laatste drie kwartalen. Dat is een afname van bijna 8 procent. In de kinderopvang waren het er 1378 (min 10 procent). In de categorie waar ook de verpleegkundigen in ziekenhuizen onder vallen, werkten per saldo 2,9 procent minder zzp'ers.

In die branches stoppen meer zzp'ers dan er nieuwe zelfstandigen bijkomen. In de thuiszorg daalde het aantal starters met ruim de helft van november vorig jaar tot en met juli van dit jaar vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder. In de kinderopvang was dat net zo. Bij de stoppers ziet de KVK een tegengesteld beeld, met bijna twee keer zoveel stoppers in de thuiszorg en 77 meer stoppende zzp'ers in de kinderopvang.

"De ontwikkelingen rondom zzp'ers zijn sterk branchespecifiek", legt hoogleraar strategie en ondernemerschap Joris Knoben van Tilburg University uit. In de thuiszorg en de kinderopvang zijn volgens hem grote zorgen over schijnzelfstandigheid en speelt de beslissing mee van opdrachtgevers om niet meer met zzp'ers te werken. Onder tandartsen en psychologen groeit het aantal zzp'ers juist.

De Belastingdienst is op 1 januari begonnen met het volledig handhaven van de zzp-regels, maar deelt daarvoor dit jaar nog geen boetes uit.

Het totale aantal zzp'ers in alle sectoren van de Nederlandse economie neemt de afgelopen maanden zeer licht toe, volgens de KVK. Dat is een vrij constant beeld. Vergeleken met dezelfde maand een jaar eerder is telkens wel een afname van het aantal starters en een toename van het aantal stoppers te zien.

Nederlandse detacheerders profiteerden in het tweede kwartaal juist van de verschuivingen in de zorgsector, volgt uit cijfers van de Vereniging van Detacheerders Nederland (VvDN). In de zorg boekten detacheerders 12 procent meer omzet, terwijl in vrijwel alle andere vakgebieden juist een omzetdaling te zien was. De VvDN stelt dat nu veel organisaties stoppen met de inzet van zzp'ers, detachering een goed alternatief kan zijn.

Noot voor de redactie, niet voor publicatie:

Ga voor een interactieve graphic naar https://platform.localfocus.nl/t/?866d165. Deze is te gebruiken voor klanten van de graphicsdienst van het ANP.

Meer uit Financieel

TUI repatrieert 250 gestrande toeristen naar Hannover

HANNOVER (ANP/DPA) - Twee TUI-vluchten uit de Verenigde Arabische Emiraten met gestrande toeristen aan boord zijn zaterdagavond geland op de luchthaven van Hannover. In totaal zaten 250 reizigers aan boord van de twee vliegtuigen. Onder hen waren mensen uit Nederland, Zweden, Frankrijk, Polen en het Verenigd Koninkrijk. Hoeveel Nederlanders aan boord waren, is nog niet bekend.

2 uur geleden
Olieproductie Koeweit omlaag, benzine mogelijk nog duurder

KOEWEIT (ANP/BLOOMBERG) - Koeweit, de op vier na grootste olieproducent van oliekartel OPEC, heeft de olie- en raffinageproductie teruggeschroefd na de vertraging van het scheepvaartverkeer door de Straat van Hormuz. Het terugschroeven van de olieproductie door Koeweit kan de olieprijzen verder opstuwen, waardoor benzine aan de pomp mogelijk nog duurder wordt.

18 uur geleden
Reuters: EU onderzoekt hulp voor bedrijven bij energiekosten

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie onderzoekt of ze de druk op bedrijven die worstelen met de hoge energieprijzen kan verlichten, onder andere door te kijken naar energiebelastingen, kosten voor het elektriciteits- en gasnetwerk en CO2-kosten. Dat staat in een document dat door persbureau Reuters is ingezien.

20 uur geleden
ANVR waarschuwt voor extreem dure tickets door schaarse vluchten

DEN HAAG (ANP) - Door het beperkte aantal vluchten uit het Midden-Oosten en delen van Azië vragen sommige luchtvaartmaatschappijen extreem hoge bedragen voor stoelen op vluchten richting Europa, waarschuwt Frank Radstake, directeur van de ANVR.

21 uur geleden
TUI zoekt naar vluchten voor honderden gestrande reizigers

DEN HAAG (ANP) - Reisorganisatie TUI kan nog niet zeggen wanneer gestrande reizigers in het Midden-Oosten en het Verre Oosten naar huis kunnen. Inmiddels zijn al honderden reizigers terug, maar er zitten er ook nog honderden vast, zegt een woordvoerster van TUI.

23 uur geleden
Vliegverkeer Dubai gedeeltelijk hervat na tijdelijke stillegging

DUBAI (ANP/AFP) - Dubai Airport hervat zaterdag deels het vliegverkeer, kort nadat de operaties waren stilgelegd. Eerder op de dag werd het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. In Dubai werden twee explosies gemeld.

1 dag geleden
Dubai Airport legt vliegverkeer stil na onderschept object

DUBAI (ANP) - Dubai Airport, een van de drukste luchthavens ter wereld, heeft zaterdag het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. Eerder op de dag werden in Dubai twee explosies gemeld.

1 dag geleden