Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

KVK ziet aantal zzp'ers in thuiszorg en kinderopvang afnemen

KVK ziet aantal zzp'ers in thuiszorg en kinderopvang afnemen

UTRECHT (ANP) - In de thuiszorg, kinderopvang en ziekenhuizen werken de afgelopen tijd steeds minder zzp'ers. Dat stelt de Kamer van Koophandel (KVK) op basis van nieuwe cijfers. De afname heeft te maken met de handhaving van regels tegen schijnzelfstandigheid sinds begin dit jaar, waarna Brancheorganisatie Kinderopvang bijvoorbeeld afraadde om nog met zzp'ers te blijven werken.

In de thuiszorg verdwenen er per saldo ruim 2500 zzp'ers in de laatste drie kwartalen. Dat is een afname van bijna 8 procent. In de kinderopvang waren het er 1378 (min 10 procent). In de categorie waar ook de verpleegkundigen in ziekenhuizen onder vallen, werkten per saldo 2,9 procent minder zzp'ers.

In die branches stoppen meer zzp'ers dan er nieuwe zelfstandigen bijkomen. In de thuiszorg daalde het aantal starters met ruim de helft van november vorig jaar tot en met juli van dit jaar vergeleken met dezelfde periode een jaar eerder. In de kinderopvang was dat net zo. Bij de stoppers ziet de KVK een tegengesteld beeld, met bijna twee keer zoveel stoppers in de thuiszorg en 77 meer stoppende zzp'ers in de kinderopvang.

"De ontwikkelingen rondom zzp'ers zijn sterk branchespecifiek", legt hoogleraar strategie en ondernemerschap Joris Knoben van Tilburg University uit. In de thuiszorg en de kinderopvang zijn volgens hem grote zorgen over schijnzelfstandigheid en speelt de beslissing mee van opdrachtgevers om niet meer met zzp'ers te werken. Onder tandartsen en psychologen groeit het aantal zzp'ers juist.

De Belastingdienst is op 1 januari begonnen met het volledig handhaven van de zzp-regels, maar deelt daarvoor dit jaar nog geen boetes uit.

Het totale aantal zzp'ers in alle sectoren van de Nederlandse economie neemt de afgelopen maanden zeer licht toe, volgens de KVK. Dat is een vrij constant beeld. Vergeleken met dezelfde maand een jaar eerder is telkens wel een afname van het aantal starters en een toename van het aantal stoppers te zien.

Nederlandse detacheerders profiteerden in het tweede kwartaal juist van de verschuivingen in de zorgsector, volgt uit cijfers van de Vereniging van Detacheerders Nederland (VvDN). In de zorg boekten detacheerders 12 procent meer omzet, terwijl in vrijwel alle andere vakgebieden juist een omzetdaling te zien was. De VvDN stelt dat nu veel organisaties stoppen met de inzet van zzp'ers, detachering een goed alternatief kan zijn.

Noot voor de redactie, niet voor publicatie:

Ga voor een interactieve graphic naar https://platform.localfocus.nl/t/?866d165. Deze is te gebruiken voor klanten van de graphicsdienst van het ANP.

Meer uit Financieel

Weinig beweging op Damrak in afwachting inflatiecijfer VS

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak liet dinsdag weinig beweging zien. Beleggers wachten vooral op het inflatiecijfer van de Verenigde Staten, dat later op de dag wordt vrijgegeven. Dat cijfer speelt een grote rol bij het rentebeleid van de Federal Reserve en beleggers zijn benieuwd of de importheffingen van president Donald Trump al zichtbaar zijn in de consumentenprijzen. Een hogere inflatie kan de centrale bank ervan weerhouden de rente te verlagen en de opmars van de aandelenmarkten afremmen.

28 minuten geleden
Noors staatsfonds verwacht meer Israëlische belangen te verkopen

ARENDAL (ANP/RTR) - Het Noorse staatsfonds verwacht meer Israëlische bedrijven af te stoten. Dat is onderdeel van een lopende evaluatie naar investeringen in het land vanwege de situatie in Gaza en de Westelijke Jordaanoever, zei plaatsvervangend topman Trond Grande dinsdag tijdens een persconferentie.

33 minuten geleden
Musk beticht Apple van voortrekken ChatGPT en hint op rechtszaak

SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - Elon Musk beschuldigt Apple ervan ChatGPT te bevoordelen in zijn ranglijst van apps in de App Store. Hij kondigde juridische stappen aan, omdat Apple hiermee Musks eigen AI-app Grok zou benadelen.

1 uur geleden
Bloomberg: China ontmoedigt gebruik Nvidia-chips bij bedrijven

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China dringt er bij bedrijven in het land op aan om geen gebruik te maken van Nvidia's H20-chips, vooral voor overheidszaken. Dit maakt het lastiger voor het AI-chipconcern om verloren inkomsten uit het Aziatische land terug te winnen.

1 uur geleden
Aantal faillissementen neemt flink af in juli

DEN HAAG (ANP) - Het aantal faillissementen is in juli flink afgenomen. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gingen vorige maand 299 bedrijven failliet. Dat zijn 109 faillissementen minder dan in dezelfde maand een jaar eerder, een daling van 27 procent. Vergeleken met juni daalde het aantal faillissementen met 4 procent.

2 uur geleden
Kleinere prijsstijging woninghuren drukt inflatie in juli

DEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven is in juli gemiddeld 2,9 procent duurder geworden dan in dezelfde maand een jaar geleden. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van definitieve cijfers, die gelijk zijn aan de eerder gemelde snelle raming. De inflatie daalde daarmee ten opzichte van de 3,1 procent in juni.

2 uur geleden
Trump stelt deadline Chinese heffingen 90 dagen uit

WASHINGTON (ANP) - De deadline voor Amerikaanse invoerheffingen op producten uit China wordt met nog eens 90 dagen uitgesteld. De Amerikaanse president Donald Trump heeft maandag een presidentieel besluit daartoe ondertekend. China stemt daarmee in. De nieuwe deadline is 10 november. Tot die tijd blijven de huidige heffingen over en weer gelden.

3 uur geleden