KvK: minder starters in landbouw en groothandel
DEN HAAG (ANP) - In de maand augustus startten minder mensen een bedrijf in Nederland ten opzichte van dezelfde maand vorig jaar, meldt de Kamer van Koophandel (KvK) in een rapport. Met name in de groothandel en de landbouw begonnen minder mensen een onderneming, onder andere door problemen veroorzaakt door de coronacrisis.
De groothandel springt eruit met 146 minder starters, een kwart minder ten opzichte van vorig jaar, becijferde de KvK. Vooral in de non-food consumentenartikelen startten flink minder mensen een bedrijf. Dat komt volgens het rapport door de productie- en leveringsproblemen veroorzaakt door de coronacrisis, zoals het tekort aan computerchips. Daardoor is het lastig om voorraden aan te leggen die groothandels nodig hebben.
Ook in de land- en tuinbouw startten minder bedrijven. Daar was sprake van een daling van 35 minder starters, een afname van 14 procent ten opzichte van vorig jaar. Dat zou kunnen komen door "grote onzekerheid rondom de toekomst van de agrarische sector in Nederland", aldus het rapport.
Aantrekkende arbeidsmarkt
De zomer is volgens de KvK altijd een minder drukke periode, maar ten opzichte van vorig jaar was er een lichte daling van het aantal starters. In de maanden juni en juli telde de KvK nog meer dan 20.000 starters. In augustus waren dat er in totaal 17.258.
Het lage aantal starters kan verklaard worden door de aantrekkende arbeidsmarkt. Er zijn veel vacatures en in bepaalde sectoren stijgen de lonen, waardoor in loondienst gaan aantrekkelijker wordt, aldus het rapport.
Ook het aantal mensen dat stopte met hun bedrijf was in augustus laag, en kwam uit op iets minder dan 8000 stoppers. In juni en juli lag dit aantal nog rond de 9000, ongeveer evenveel als dezelfde maanden vorig jaar. Het aantal faillissementen is nog altijd laag. Dat komt volgens het rapport door de coronasteunmaatregelen vanuit de overheid.
Meer uit Financieel
JOHANNESBURG (ANP/RTR) - Shell mag niet meer zoeken naar olie en gas voor de Wild Coast, de oostkust van Zuid-Afrika. Dat heeft het Constitutioneel Hof van Zuid-Afrika vrijdag bepaald, waarbij een uitspraak uit 2024 van een lagere rechter werd vernietigd. Dit is een tegenslag voor de oliemaatschappij na een jarenlange juridische strijd met lokale gemeenschappen en milieuactivisten.
26 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Fastned was vrijdag een van de winnaars op de aandelenbeurs in Amsterdam. De exploitant van snellaadstations voor elektrische auto's maakte deze week bekend dat het in de eerste helft van dit jaar een recordaantal nieuwe stations heeft geopend en werd positiever over de winstontwikkeling dit jaar.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Tata Steel is door de Reclame Code Commissie (RCC) op de vingers getikt vanwege zijn duurzaamheidsreclames. Het staalbedrijf in IJmuiden zei daarin dat het zijn CO2-uitstoot in 2030 met 40 procent verlaagt, in 2045 CO2-neutraal is en dat het bedrijf groen staal gaat produceren met groene waterstof. Maar Tata Steel heeft volgens de RCC onvoldoende aangetoond dat het bedrijf zijn ambities voor de productie van groen staal kan halen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Applied Materials was vrijdag een van de verliezers op de beurzen in New York. De grootste fabrikant van chipapparatuur in de Verenigde Staten, die een belang heeft in de Nederlandse chiptoeleverancier Besi, boekte afgelopen kwartaal een recordomzet. Ook werd het bedrijf positiever over de verkopen in het hele jaar.
3 uur geledenARLINGTON (ANP) - De Verenigde Staten bestellen meer onderdelen voor luchtverdedigingsraketten voor de marine. Met de Amerikaanse wapenfabrikanten Boeing en RTX zijn twee grote raamcontracten gesloten, zegt het ministerie van Defensie.
4 uur geledenMADRID (ANP/AFP/RTR) - De Spaanse regering heeft de levensduur van de grootste kerncentrale van het land verlengd om zo minder blootgesteld te zijn aan onrust op de energiemarkt, mede door de oorlog in het Midden-Oosten. De Almaraz-kerncentrale in de zuidwestelijke regio Extremadura blijft nu tot medio 2030 operationeel.
5 uur geledenKAUB (ANP/RTR) - De waterstand van de Rijn daalt verder, waardoor de binnenvaart in Duitsland steeds meer in de knel komt. Bij Kaub, vlak bij Koblenz, is de bevaarbare waterdiepte voor het eerst sinds het begin van de metingen onder de 10 centimeter gekomen. Dat is een historisch dieptepunt. "Elke centimeter telt", zegt binnenvaartexpert Wouter van der Geest.
5 uur geleden