KVK: meer stoppers en kleine toename starters in 2023
UTRECHT (ANP) - Het aantal ondernemingen dat vorig jaar stopte, is fors toegenomen. Ook het aantal faillissementen nam in 2023 sterk toe. Het aantal starters liet daarbij slechts een geringe toename zien, meldt de Kamer van Koophandel (KVK) in het Jaarrapport Bedrijvendynamiek 2023.
Het aantal ondernemingen dat stopte, kwam uit op bijna 147.500. Dat waren er 8 procent meer dan in 2022. In 2023 waren er ruim 276.000 startende ondernemingen, ofwel slechts 2 procent meer dan in het jaar ervoor.
Volgens Joris Knoben, hoogleraar Strategie en Ondernemerschap aan de Tilburg School of Economics and Management, blijft het aantal bedrijven wel toenemen, maar vlakt de groei duidelijk af. "Met name de stijging van het aantal stoppers is opvallend. Al met al zijn dit duidelijke signalen van een afkoelende economie", aldus Knoben.
Absolute cijfers
In absolute cijfers nam het aantal in het Handelsregister ingeschreven ondernemingen wel toe. Op 1 januari 2024 waren dat er ruim 2,5 miljoen, tegen iets minder dan 2,4 miljoen een jaar eerder. Dat is een stijging van 5 procent.
Het aantal faillissementen nam in 2023 toe met 64 procent tot ruim 3300. De stijging was het sterkst in de sectoren detailhandel, cultuur, sport en recreatie en de horeca. In de sector detailhandel waren er daarentegen ook veel starters.
Het aantal faillissementen keert volgens Knoben daarmee terug tot het niveau van voor de coronaperiode. De noodzaak om coronasteun en uitgestelde belastingen terug te betalen doet volgens de hoogleraar zoals verwacht steeds meer bedrijven de das om.
Gezondheidszorg
De sector gezondheidszorg springt eruit met de grootste daling van het aantal starters en de sterkste toename van het aantal stoppers. Knoben wijst daarbij op de afspraken van het kabinet en brancheorganisaties om de inhuur van zzp'ers in de zorg te beteugelen. Ook de horeca kende naast een bovengemiddeld aantal faillissementen een sterke toename van het aantal stoppers.
Daarnaast was er sprake van een uittocht in de bouwsector. In de bouw kwamen er geen starters bij en nam het aantal stoppers met 19 procent toe. "De vraag naar nieuwe huizen is enorm, maar vanwege vergunningsproblemen en kostenstijgingen wordt er toch maar beperkt gebouwd", verklaarde Knoben.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - Een internationale redersorganisatie maakt zich zorgen om het lot van duizenden opvarenden van zeeschepen die vastzitten in de Perzische Golf. Nu de blokkade van de Straat van Hormuz voortduurt, dreigen tekorten aan drinkwater en brandstof, waarschuwt de International Chamber of Shipping (ICS) tegenover persbureau AFP.
3 uur geleden\NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met bescheiden winsten gesloten. In het Midden-Oosten zijn nog altijd geen tekenen van de-escalatie in de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran. Olieprijzen liepen verder op, maar in beperkte mate.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Unilever overweegt zijn voedingsmiddelentak af te splitsen, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Gesprekken daarover zouden zich nog in een vroege fase bevinden. Het bedrijf achter merken als Knorr, Calvé en Hellmann's onderzoekt al langer hoe het zijn merkenportfolio kan verkleinen en kijkt daarbij nadrukkelijk naar voedingsmerken.
5 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk is bereid om zich aan veel marktregelgeving van de Europese Unie te conformeren als dat goed is voor de economische groei, zei de Britse minister van Financiën Rachel Reeves. "Als de economische voordelen groter zijn dan de kosten, is het de moeite waard om die afweging te maken", zei ze in een speech in Londen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt het voorgenomen bezoek aan zijn Chinese collega Xi Jinping uit, zo kondigde hij aan. De reis naar Beijing zou van 31 maart tot 2 april plaatsvinden. Dat wordt nu zo'n vijf tot zes weken vooruitgeschoven, zei Trump.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland vindt met een aantal andere EU-lidstaten de omvang van de EU-meerjarenbegroting 2028-2034 veel te hoog. De Europese Commissie heeft een begroting voorgesteld van bijna 2000 miljard euro, een verhoging van 800 miljard euro. Behalve Nederland vinden ook in ieder geval België, Zweden en Finland dat onacceptabel, zo bleek dinsdag tijdens een vergadering met EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De energieprijzen worden een van de topthema's van de vergadering van EU-regeringsleiders aankomende donderdag, laat een hooggeplaatste EU-bron weten. EU-landen willen snel een beslissing nemen om de energieprijzen omlaag te brengen, maar ze zijn het nog niet eens over wat de beste aanpak daarvoor is.
7 uur geleden