KVK: klein deel ondernemers voelt grote impact sancties Rusland
UTRECHT (ANP) - Een klein deel van de bedrijven ondervindt grote gevolgen van de oorlog in Oekraïne en de westerse sancties tegen Rusland. Dat meldt de Kamer van Koophandel (KVK) op basis van eigen onderzoek onder bijna 1400 Nederlandse ondernemers. Het gaat om gevolgen als hoge brandstofprijzen, producten die niet leverbaar zijn en terughoudendheid van kopers door de verder stijgende inflatie.
Slechts 7 procent van de ondernemers doet zaken met Rusland. De gevolgen worden wel breder gevoeld, vooral in de sectoren land- en tuinbouw, groothandel en logistiek. In de land- en tuinbouw voelt een derde van de ondernemers grote of zeer grote gevolgen. In heel Nederland gaat het om 8 procent van de bedrijven.
Als ondernemers de gevolgen voelen van de oorlog en de sancties, gaat het vooral om hogere energieprijzen (68 procent). Bijna zes op de tien noemt hogere inkoopprijzen van materialen, grondstoffen of producten. Ruim een kwart merkt dat materialen, grondstoffen en producten minder beschikbaar zijn.
Betrokkenheid
Ongeveer de helft van de ondernemers maakt zich in meer of mindere mate zorgen over het eigen bedrijf. Slechts een klein deel is bezig met het met nemen van maatregelen. Van de 13 procent van de ondernemers die zich daarmee bezighoudt, concentreert 30 procent zich op cyberveiligheid en 28 procent zoekt naar andere en duurzame bronnen van energie.
"Tegen de achtergrond van een nietsontziende oorlog door Rusland in Oekraïne valt de rest natuurlijk volledig in het niet", zegt KVK-bestuurder Rodrique Engering in een toelichting. "We zien ook bij veel ondernemers een grote betrokkenheid. Iedereen realiseert zich de futiliteit van het eigen ongemak." Toch wilde de KVK een beeld hebben van de gevolgen voor ondernemers omdat ze steeds vaker om advies vragen.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof over de importheffingen van Donald Trump en de stappen die de president daarop zette, zorgen ervoor dat de onzekerheid over het handelsklimaat waarschijnlijk verder aanhoudt. Dat laat ING-econoom Bert Colijn weten.
12 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Meer mensen gaan dit jaar de Huishoudbeurs bezoeken, verwacht de organisatie op basis van de ticketverkoop. De 79e editie in de RAI in Amsterdam gaat zaterdag van start en duurt een week.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/DPA) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag een presidentieel decreet ondertekend waarmee een nieuw wereldwijd invoertarief van 10 procent op buitenlandse goederen wordt ingevoerd. Daarmee handelt hij snel, in een poging zijn handelsagenda overeind te houden, nadat het Amerikaanse Hooggerechtshof veel van de heffingen die hij vorig jaar invoerde onwettig verklaarde.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten gesloten na de uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof over het onwettig verklaren van een groot deel van de importheffingen van president Donald Trump. Trump kondigde vervolgens een nieuwe wereldwijde importheffing van 10 procent aan die maximaal 150 dagen gaat gelden.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump vindt het besluit van het Hooggerechtshof over het onwettig verklaren van een groot deel van zijn importheffingen "zeer teleurstellend". Dat zei Trump bij een persconferentie in het Witte Huis. Volgens hem is dat besluit "verschrikkelijk" en "niet-vaderlandslievend".
15 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat een decreet ondertekenen voor een nieuwe wereldwijde importheffing van 10 procent. Dat zei Trump in een persconferentie na het besluit van het Amerikaanse Hooggerechtshof waarin een groot deel van zijn eerder ingevoerde importheffingen onwettig werd verklaard.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met winst gesloten na de uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof waarin een groot deel van de importheffingen van president Donald Trump onwettig werd verklaard. Volgens de rechters heeft Trump zijn bevoegdheden overschreden door die heffingen op buitenlandse goederen op te leggen.
17 uur geleden