Kuzu stopt als partijleider DENK en wordt geen lijsttrekker
DEN HAAG (ANP) - Tunahan Kuzu stopt als partijleider van de politieke partij DENK en is niet beschikbaar als lijsttrekker bij de volgende verkiezingen. Hij blijft zijn werk in de Tweede Kamer wel doorzetten maar draagt het fractievoorzitterschap over aan Farid Azarkan.
Kuzu heeft DENK zaterdag verteld dat hij niet beschikbaar is als lijsttrekker, zo meldt hij. Na de verkiezingen in maart volgend jaar zal hij stoppen met de politiek. Het partijleiderschap legt hij neer om de partij ruimte te geven een nieuwe lijsttrekker te vinden.
Of dat Azarkan wordt, moet nog blijken, zegt de partij. Azarkan, voormalig voorzitter van het Samenwerkingsverband Marokkaanse Nederlanders, verving Kuzu al eerder tijdelijk als voorzitter van de landelijke DENK-fractie. "In deze bijzondere periode zal ik met alle energie het fractievoorzitterschap en politiek leiderschap uitvoeren en de idealen van onze beweging verder brengen", zegt Azarkan in een reactie. Hij en partijvoorzitter Selçuk Öztürk bedanken Kuzu voor zijn inzet de afgelopen jaren.
Tijd in de politiek
Zijn tijd in de politiek noemt Kuzu "enerverend", maar heeft "als gezicht een behoorlijke impact op mijn persoonlijke leven" gehad. Daarnaast voelt hij niet de energie om nog een keer een verkiezingscampagne te trekken. "Ik heb er volop vertrouwen in dat DENK na 2021 inmiddels ook zonder mij die bijdrage zal blijven leveren", aldus het Kamerlid.
Kuzu stapte samen met Öztürk in 2014 uit de Tweede Kamerfractie van de Partij van de Arbeid wegens onvrede over het integratiebeleid. Voor de PvdA zat Kuzu eerder in de gemeenteraad van Rotterdam. Kuzu en Öztürk gingen als tweemansfractie verder tot de verkiezingen in 2017. Hun beweging DENK kwam met drie zetels de Kamer in.
Flinke kritiek
Sinds het begin is de partij veel in het nieuws geweest. DENK kreeg flinke kritiek op de manier waarop de partij lange tijd filmpjes van debatten en stemmingen in de Tweede Kamer los knipte en op sociale mediakanalen verspreidde. Daarbij werden Kamerleden met een Turkse of Marokkaanse achtergrond er uitgelicht. Vanuit andere partijen klinkt ook de kritiek dat DENK het autoritaire optreden van de Turkse regering te vaak goedpraat.
Kuzu noemt DENK de partij van de "nieuwe Nederlander". De partij richt zich vooral op jongeren en kiezers met een migratieachtergrond.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Tom van der Lee (GroenLinks-PvdA) doet opnieuw een poging voorzitter te worden van de Tweede Kamer. In een brief aan de Kamerleden waarin hij zich kandidaat stelt, zegt hij "betekenisvol" te willen bijdragen aan het verbeteren van de politieke cultuur.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Martin Bosma wil verder als voorzitter van de Tweede Kamer, en hoopt dat de nieuwe Tweede Kamer kiest voor "rust en continuïteit". Dat schrijft de PVV'er in een brief waarin hij zich opnieuw kandidaat stelt voor de functie die hij sinds december 2023 bekleedt.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet wil instemmen met het omstreden EU-Mercosurverdrag. Dat schrijven minister David van Weel en staatssecretaris Aukje de Vries (beiden Buitenlandse Zaken, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Het handelsverdrag tussen de EU en de Mercosur-landen (Argentinië, Brazilië, Paraguay en Uruguay) is al ruim 25 jaar in de maak en krijgt veel kritiek in de Kamer.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De mensenrechtenschendingen in Soedan moeten "onmiddellijk" worden beëindigd en het wapenembargo van de Verenigde Naties (VN) moet worden nageleefd, vindt demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken). De VVD-bewindsman deed deze oproep "met klem" in een video die is getoond bij een bijeenkomst in Genève van de VN-Mensenrechtenraad, die mede op verzoek van Nederland is ingelast.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Arbeidsmigranten moeten een tijdelijk huurcontract kunnen krijgen, dat wil woonminister Mona Keijzer (BBB) regelen met een wetswijziging. Nu is het zo dat bij een verblijf 'van korte duur' geen regels over bijvoorbeeld maximale huurprijs bestaan. Die termijn was eerst niet vastgelegd, dat wordt nu dertig dagen, is het voorstel van Keijzer.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Sybrand Buma (CDA) was graag met twee informateurs verder gegaan, maar vanwege de planning gaat hij nu alleen verder. Dat zegt de informateur vrijdagmiddag na het opstappen van zijn mede-informateur Hans Wijers. Hij betreurt het vertrek van de oud-minister van D66.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Ex-informateur Hans Wijers (D66) zou VVD-leider Dilan Yeşilgöz in privéappjes "die feeks van de VVD" hebben genoemd, schrijft NRC. Een artikel over de berichtjes leidde tot het terugtreden van Wijers, die al onder vuur lag vanwege uitspraken die hij deed op een verkiezingsavond voor ondernemers. Daar zou hij haar "een leugenaar" hebben genoemd. Ook vond hij het jammer dat de VVD niet harder "was afgestraft" bij de verkiezingen, aldus NRC.
2 dagen geleden