Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kunstwerk van op muur geplakte banaan levert miljoenen op

Kunstwerk van op muur geplakte banaan levert miljoenen op

NEW YORK (ANP/AFP) - Een kunstinstallatie van een met ducttape op de muur geplakte banaan is op een veiling in New York verkocht voor 6,2 miljoen dollar (omgerekend 5,9 miljoen euro). Het was de verwachting dat het werk, dat de titel Comedian draagt, tussen de 1 en 1,5 miljoen dollar zou opleveren.

De Chinese crypto-investeerder Justin Sun van het platform TRON is de koper. Hij ontvangt een certificaat van echtheid waarop staat dat het werk is gemaakt door de Italiaanse kunstenaar Maurizio Cattelan, evenals instructies voor het vervangen van de banaan.

Comedian staat volgens de nieuwe eigenaar voor "een cultureel fenomeen dat de werelden van kunst, memes en crypto met elkaar verbindt". Hij denkt dat de installatie "in de toekomst meer gedachten en discussies zal inspireren" en een onderdeel van de geschiedenis zal worden.

Discussie: wel of geen kunstwerk

De installatie werd in 2019 voor het eerst getoond tijdens Art Basel in Miami. Er ontstond een discussie over of Comedian wel of niet als een kunstwerk kan worden beschouwd, wat volgens Cattelan het doel was. De banaan is tijdens tentoonstellingen twee keer opgegeten, in 2019 en 2023. Sun is van plan de opgeplakte banaan binnenkort zelf op te eten, als onderdeel van "deze unieke artistieke ervaring".

Andere bekende kunstwerken van Cattelan zijn een toilet van 18-karaats goud, dat tijdelijk gebruikt kon worden in het Guggenheim Museum in New York, en een beeld van een knielende Adolf Hitler.

Meer uit Buitenland

Doden gemeld na Israëlische aanval op auto in Gaza-Stad

GAZA-STAD (ANP/RTR) - Bij een Israëlische luchtaanval op een auto in Gaza-Stad zijn minstens vier mensen omgekomen, melden lokale gezondheidsautoriteiten in de Gazastrook. Meerdere anderen raakten gewond.

18 minuten geleden
Leiders op G20-top over vredesplan: basis, meer werk is nodig

JOHANNESBURG (ANP/RTR) - Leiders die rond de G20-top hebben gesproken over het Amerikaanse vredesplan voor Oekraïne, zien "een basis waar verder aan moet worden gewerkt". Bij het overleg in Zuid-Afrika waren onder anderen de EU-top en Europese leiders, onder wie premier Dick Schoof, aanwezig.

20 minuten geleden
Klimaattop beweegt richting akkoord, EU accepteert voorstellen

BELÉM (ANP) - De klimaattop in Brazilië beweegt richting een akkoord, al staan daar naar verwachting geen heel harde afspraken in. De EU is niet enthousiast en mist vooral ambities bij het verminderen van de uitstoot van broeikasgassen, maar zal de teksten volgens meerdere ingewijden ook niet blokkeren.

46 minuten geleden
Oekraïne en VS gaan in Zwitserland praten over beëindigen oorlog

KYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne en de Verenigde Staten gaan de komende dagen in Zwitserland praten over manieren om de oorlog met Rusland in Oekraïne te beëindigen, zegt een Oekraïense onderhandelaar. Aanleiding is het 28-puntenplan van de Verenigde Staten, dat grote concessies van Kyiv vraagt.

2 uur geleden
Zuid-Afrika benadrukt belang samenwerking bij start G20-top

JOHANNESBURG (ANP/AFP/RTR) - De Zuid-Afrikaanse president Cyril Ramaphosa heeft bij de opening van de G20-top het belang van samenwerking benadrukt. De bijeenkomst in Johannesburg wordt overschaduwd door de afwezigheid van de Verenigde Staten en het controversiële Amerikaanse plan voor vrede in Oekraïne.

3 uur geleden
Braziliaanse oud-president Bolsonaro opgepakt

BRASILIA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro is opgepakt door de federale politie. Die maatregel is genomen wegens een "hoog vluchtrisico", aldus het hooggerechtshof. De politicus stond sinds augustus onder huisarrest.

4 uur geleden
Belarus verleent gratie aan 31 Oekraïners

MINSK (ANP) - De Belarussische president Aleksandr Loekasjenko heeft gratie verleend aan 31 Oekraïners die in Belarus zijn veroordeeld voor strafbare feiten. Hun vrijlatingen maken deel uit van afspraken met de Amerikaanse president Donald Trump en vinden plaats op verzoek van Oekraïne, meldt staatspersbureau Belta.

4 uur geleden