Kunstwerk van op muur geplakte banaan levert miljoenen op
NEW YORK (ANP/AFP) - Een kunstinstallatie van een met ducttape op de muur geplakte banaan is op een veiling in New York verkocht voor 6,2 miljoen dollar (omgerekend 5,9 miljoen euro). Het was de verwachting dat het werk, dat de titel Comedian draagt, tussen de 1 en 1,5 miljoen dollar zou opleveren.
De Chinese crypto-investeerder Justin Sun van het platform TRON is de koper. Hij ontvangt een certificaat van echtheid waarop staat dat het werk is gemaakt door de Italiaanse kunstenaar Maurizio Cattelan, evenals instructies voor het vervangen van de banaan.
Comedian staat volgens de nieuwe eigenaar voor "een cultureel fenomeen dat de werelden van kunst, memes en crypto met elkaar verbindt". Hij denkt dat de installatie "in de toekomst meer gedachten en discussies zal inspireren" en een onderdeel van de geschiedenis zal worden.
Discussie: wel of geen kunstwerk
De installatie werd in 2019 voor het eerst getoond tijdens Art Basel in Miami. Er ontstond een discussie over of Comedian wel of niet als een kunstwerk kan worden beschouwd, wat volgens Cattelan het doel was. De banaan is tijdens tentoonstellingen twee keer opgegeten, in 2019 en 2023. Sun is van plan de opgeplakte banaan binnenkort zelf op te eten, als onderdeel van "deze unieke artistieke ervaring".
Andere bekende kunstwerken van Cattelan zijn een toilet van 18-karaats goud, dat tijdelijk gebruikt kon worden in het Guggenheim Museum in New York, en een beeld van een knielende Adolf Hitler.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/AFP) - De Amerikaans-Israëlische oorlog tegen Iran is pas voorbij als de Iraanse voorraad verrijkt uranium is "verwijderd". Dat zegt de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in een fragment van het Amerikaanse programma 60 Minutes van CBS. "Het is nog niet voorbij, want er is nog steeds nucleair materiaal", benadrukt Netanyahu.
2 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft een reactie op het Amerikaanse voorstel om de oorlog te beëindigen naar bemiddelaar Pakistan gestuurd. Dat meldt het Iraanse persbureau IRNA. Volgens het plan zou de huidige fase van de onderhandelingen uitsluitend gericht zijn op het "beëindigen van de vijandelijkheden in de regio", aldus het persbureau.
7 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - Qatar meldt dat zondagochtend een vrachtschip voor zijn kust is aangevallen door een drone. Er ontstond een kleine brand, die inmiddels is geblust. Er zijn geen slachtoffers gevallen.
8 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse regering is sceptisch over de suggestie van de Russische president Vladimir Poetin dat de voormalige Duitse bondskanselier Gerhard Schröder gesprekken met de Europese Unie zou kunnen bemiddelen. Regeringsbronnen noemen het "niet geloofwaardig".
8 uur geledenMOSKOU/KYIV (ANP/RTR) - Rusland en Oekraïne hebben elkaar beschuldigd van schendingen van het tijdelijke staakt-het-vuren. De landen gingen eerder op Amerikaans verzoek akkoord met een bestand op 9, 10 en 11 mei.
10 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - Israël heeft zondag twee activisten van de Global Sumud Flotilla het land uitgezet. Het had de mannen ruim een week geleden opgepakt in internationale wateren bij Griekenland, omdat zij met andere activisten op schepen hulpgoederen naar de Gazastrook wilden brengen.
14 uur geledenTORONTO (ANP/DPA) - Duitsland en Canada hebben zaterdag besproken hoe ze de samenwerking kunnen verdiepen. Dat zei de Duitse minister van Financiën Lars Klingbeil tijdens een conferentie in de Canadese stad Toronto.
19 uur geleden