Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kunstwerk van op muur geplakte banaan levert miljoenen op

Kunstwerk van op muur geplakte banaan levert miljoenen op

NEW YORK (ANP/AFP) - Een kunstinstallatie van een met ducttape op de muur geplakte banaan is op een veiling in New York verkocht voor 6,2 miljoen dollar (omgerekend 5,9 miljoen euro). Het was de verwachting dat het werk, dat de titel Comedian draagt, tussen de 1 en 1,5 miljoen dollar zou opleveren.

De Chinese crypto-investeerder Justin Sun van het platform TRON is de koper. Hij ontvangt een certificaat van echtheid waarop staat dat het werk is gemaakt door de Italiaanse kunstenaar Maurizio Cattelan, evenals instructies voor het vervangen van de banaan.

Comedian staat volgens de nieuwe eigenaar voor "een cultureel fenomeen dat de werelden van kunst, memes en crypto met elkaar verbindt". Hij denkt dat de installatie "in de toekomst meer gedachten en discussies zal inspireren" en een onderdeel van de geschiedenis zal worden.

Discussie: wel of geen kunstwerk

De installatie werd in 2019 voor het eerst getoond tijdens Art Basel in Miami. Er ontstond een discussie over of Comedian wel of niet als een kunstwerk kan worden beschouwd, wat volgens Cattelan het doel was. De banaan is tijdens tentoonstellingen twee keer opgegeten, in 2019 en 2023. Sun is van plan de opgeplakte banaan binnenkort zelf op te eten, als onderdeel van "deze unieke artistieke ervaring".

Andere bekende kunstwerken van Cattelan zijn een toilet van 18-karaats goud, dat tijdelijk gebruikt kon worden in het Guggenheim Museum in New York, en een beeld van een knielende Adolf Hitler.

Meer uit Buitenland

Trump veroordeelt aanslag als puur antisemitisch

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de dodelijke aanslag op een joods feest in het Australische Sydney als "puur antisemitisch" veroordeeld. Het was een verschrikkelijke aanval, zei de president tijdens een kerstviering in het Witte Huis.

52 minuten geleden
Nieuw vredesoverleg over Oekraïne in Berlijn begonnen

BERLIJN (ANP/RTR/DPA) - De Duitse regeringsleider Friedrich Merz heeft op zijn kantoor in Berlijn de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, diens veiligheidsadviseur Roestem Oemjerov, de Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff en diens begeleider Jared Kushner verwelkomd. De begroeting van de delegaties vormt de opmaat voor nieuw overleg over het Amerikaanse vredesplan dat een einde moet maken aan de Russische oorlog tegen Oekraïne. Het is de bedoeling dat maandag Europese bondgenoten aansluiten.

3 uur geleden
Iran veroordeelt aanslag in Sydney

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft de dodelijke aanval op een Joods evenement in het Australische Sydney veroordeeld. "Terreur en de moord op mensen, waar die ook worden gepleegd, zijn te verwerpen en te veroordelen", schrijft een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken op X.

4 uur geleden
Netanyahu hekelt Australische erkenning Palestijnse staat

JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt zijn Australische ambtgenoot te hebben gewaarschuwd dat door het erkennen van een Palestijnse staat Australië olie gooit op "het antisemitische vuur". Volgens Netanyahu, die op televisie reageerde op de schietpartij bij Bondi Beach, heeft hij Anthony Albanese in augustus een brief gestuurd waarin hij die stap ten zeerste afraadde. Ook zou Netanyahu hebben geschreven dat antisemitisme "zich verspreidt als leiders zich er niet tegen uitspreken". Hij voegde eraan toe dat Albanese "zwakte moet vervangen door handelen".

6 uur geleden
Afschuw bij wereldleiders over aanslag Bondi Beach

PARIJS (ANP/AFP) - Wereldleiders hebben met afschuw gereageerd op de dodelijke aanslag op een Joodse chanoekaviering in Australië. Zo schreef de Franse president Emmanuel Macron op X dat Frankrijk "genadeloos zal blijven vechten tegen antisemitische haat".

6 uur geleden
Duitse buitenlandminister: daad van haat tegen alle Joden

BERLIJN (ANP/DPA) - De dodelijke schietpartij op het Australische Bondi Beach is een "daad van haat tegen alle Joodse vrouwen en mannen wereldwijd op de eerste dag van Chanoeka". Dat schreef de Duitse minister van Buitenlandse Zaken Johann Wadephul op X.

7 uur geleden
Nog honderdduizenden Oekraïners zonder stroom

KYIV (ANP/DPA) - Honderdduizenden Oekraïense huishoudens zitten nog steeds zonder stroom na Russische aanvallen. De situatie blijft moeilijk, aldus de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op Telegram.

7 uur geleden