Kunstmestproducent Yara stopt koop potas uit Belarus
OSLO (ANP/RTR) - De Noorse kunstmestproducent Yara, die ook in Nederland productielocaties heeft, zal per 1 april dit jaar stoppen met de aankoop van potas uit Belarus. Dit doet het bedrijf vanwege de sancties die tegen het land zijn ingesteld.
Potas is een van de belangrijkste exportproducten van Belarus. Het mengsel van zouten dat hoofdzakelijk uit kaliumcarbonaat bestaat, is een belangrijk bestanddeel van kunstmest. Het overgrote deel van de gewonnen potas wordt in kunstmest gebruikt. Potas kan ook worden gebruikt voor het bleken van textiel, de productie van glas, en voor de fabricage van zeep.
Yara is een belangrijke klant van het staatsbedrijf Belaruskali, een van 's werelds grootste producenten van kaliumzout, of potas. Volgens Yara was de aankoop van kaliumchloride uit Belarus tot nog toe volledig in overeenstemming met de sancties, maar moet dit toch worden stopgezet.
Westerse mogendheden beschuldigen de Belarussische president Alexandr Loekasjenko ervan de presidentsverkiezingen van 2020 te hebben vervalst. De regeringen van de Europese Unie kondigden vorig jaar al aan sancties op te leggen aan verschillende sectoren van de Belarussische economie. Aanleiding daarvoor zijn ook het hardhandig optreden tegen betogers en de arrestatie van een dissident, nadat het passagiersvliegtuig waarin hij zat gedwongen werd te landen in Minsk, de hoofdstad van Belarus.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - Werknemers van de universitaire medische centra (UMC's) gaan de komende jaren 7 procent meer verdienen. Dat is afgesproken tijdens de onderhandelingen voor een nieuwe cao, meldt vakbond FNV. Die legt het onderhandelingsresultaat net als zorgbonden CNV en NU'91 voor aan haar leden om mee in te stemmen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Grote pensioenfondsen hadden eind vorig jaar meer geld om alle pensioenen te kunnen betalen. Dit laten zorgfonds PFZW, ambtenarenpensioenfonds ABP, metaalfonds PMT, metalektrofonds PME en bpfBOUW weten. Dat komt volgens hen door de gestegen rente.
4 uur geledenCAPELLE AAN DEN IJSSEL (ANP) - De doorstroming op de woningmarkt komt verder onder druk te staan, stelt De Hypotheker. Dat is het gevolg van aangescherpte hypotheekregels, waardoor het voor ouderen financieel minder interessant wordt om naar een kleinere koopwoning te verhuizen.
4 uur geledenAUSTIN (ANP) - De winst van de bouwer van elektrische auto's Tesla is in het afgelopen kwartaal flink gedaald onder druk van lagere verkopen en hogere kosten. Volgens het door Elon Musk geleide bedrijf kwam de nettowinst uit op 840 miljoen dollar, wat 61 procent minder is dan een jaar eerder.
5 uur geledenMENLO PARK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms gaat dit jaar veel meer geld uitgeven aan datacenters en kunstmatige intelligentie. Dat kwam woensdag naar voren bij de presentatie van de jaarcijfers van het socialemediabedrijf. Daarmee voert Meta de druk flink op in de concurrentiestrijd op het vlak van AI tussen grote techbedrijven.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met kleine koersuitslagen gesloten na het besluit van de Amerikaanse centrale bank om de rente onveranderd te laten, zoals was verwacht. Daarnaast ging de aandacht op Wall Street uit naar de kwartaalcijfers van grote bedrijven, waaronder koffieketen Starbucks en chipproducent Texas Instruments.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse centrale bank laat de rente in de Verenigde Staten onveranderd, zoals algemeen was verwacht op de financiële markten. In december kwam de Federal Reserve nog met de derde renteverlaging op rij om zo de economie en arbeidsmarkt te stimuleren.
8 uur geleden