Kunstmestbedrijf sluit Britse fabrieken vanwege hoge gasprijs
AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Kunstmestproducent CF Industries sluit twee fabrieken in Groot-Brittannië tijdelijk vanwege de hoge gasprijs in Europa. Het is na tal van waarschuwingen van bedrijven een van de eerste signalen dat de hoge gasprijs het economische herstel kan hinderen. De prijs voor gas is dit jaar al meer dan verdrievoudigd en dan is het winterseizoen nog niet eens begonnen.
CF Industries laat nog niet weten wanneer de fabrieken weer open zullen gaan. Dat kan mogelijk nog wel even duren, want het Noorse olie- en gasconcern Equinor voorspelt dat de gasprijs nog maanden hoog blijft. Equinor pompt het meeste gas op in Noorwegen, dat na Rusland de belangrijkste leverancier voor Europa is.
De Noren stellen dat door de relatief kleine reserves de prijs zeer kwetsbaar blijft voor plotselinge pieken in de vraag. Die kunnen bijvoorbeeld ontstaan bij een periode van koud weer. De prijzen kunnen zelfs tot volgende zomer hoog blijven, denkt Equinor.
Inflatie
Daar komt nog eens bij dat een belangrijke stroomkabel van Frankrijk naar Groot-Brittannië voorlopig niet gebruikt kan worden door een brand. De Britten zullen daardoor onder andere meer gas gaan gebruiken om genoeg elektriciteit op te wekken. Verder strijdt Europa met Azië om genoeg vloeibaar gemaakt aardgas (lng) te kopen. De vraag daarnaar stijgt in Azië sterk omdat lng schoner is dan andere fossiele brandstoffen.
De hoge prijzen voor energie kunnen ook tot verdere inflatie leiden omdat bedrijven hun extra kosten doorberekenen aan klanten. De sluiting van de fabrieken van CF Industries kan daarnaast zorgen voor een verdere stijging van de toch al hoge prijzen voor kunstmest. Ook boeren zullen die kosten willen terugverdienen.
Meer uit Financieel
ABU DHABI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Staatsoliebedrijf Adnoc uit de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) wil tientallen miljarden dollars steken in nieuwe projecten. Die aankondiging komt enkele dagen nadat het land uit oliekartel OPEC was gestapt.
11 uur geledenWENEN (ANP) - Landen van oliekartel OPEC+ gaan de olieproductie in juni verhogen, werd zondag bekendgemaakt. De stap van de groep olielanden is de eerste sinds de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) deze week aankondigden zich terug te trekken uit het oliekartel.
12 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De voorzitter van het Duitse onderzoeksinstituut Ifo heeft gewaarschuwd voor aanzienlijke risico's voor de Duitse economie door de dreiging van hogere Amerikaanse importheffingen. "Als dit uitmondt in een nieuwe handelsoorlog, dan staat Duitsland in 2026 een recessie te wachten", zei voorzitter Clemens Fuest van het Ifo-instituut zondag in de krant Bild.
15 uur geledenESSEN (ANP) - Thyssenkrupp en zijn Indiase branchegenoot Jindal Steel hebben gesprekken over een mogelijke overname van de Europese staaldivisie van het Duitse industrieconcern tijdelijk stopgezet. "De oorspronkelijke uitgangspunten en voorwaarden voor een mogelijke verkoop van Thyssenkrupp Steel zijn de afgelopen maanden aanzienlijk veranderd", stelde Thyssenkrupp in een verklaring.
17 uur geledenWENEN (ANP/DPA) - In Oostenrijk is een verdachte opgepakt in de zaak rond de poging tot afpersing van fabrikant HiPP. De afgelopen tijd werden gemanipuleerde potjes babyvoeding van het merk gevonden waaraan rattengif was toegevoegd.
1 dag geledenGENÈVE (ANP) - De grote rederij voor containerschepen MSC heeft een nieuwe dienst aangekondigd richting de Perzische Golf die de Straat van Hormuz mijdt. Die zeestraat wordt zo goed als geblokkeerd door Iran sinds de Verenigde Staten en Israël een oorlog begonnen tegen het land. Daardoor is vrachtvervoer per schip naar landen aan de Perzische Golf ernstig bemoeilijkt.
1 dag geledenZOETERMEER (ANP) - Hogere Amerikaanse importheffingen voor auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie kunnen ook Nederland raken, waarschuwt ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME. Als autofabrikanten minder kunnen exporteren naar de Verenigde Staten raakt dat toeleveranciers, waaronder Nederlandse bedrijven.
1 dag geleden