Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kunstenaar Siwani maakt slavernijmonument Den Haag

Kunstenaar Siwani maakt slavernijmonument Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Kunstenaar Buhlebezwe Siwani uit Zuid-Afrika mag een monument over de slavenhandel maken. Dat moet op het Lange Voorhout in het centrum van Den Haag worden geplaatst, niet ver van het Binnenhof. Volgens de gemeente moet het monument "een plek worden waar mensen naartoe willen gaan en zich getroost voelen door erkenning van het slavernijverleden".

Het beeld van Siwani heet Remember Our United Beginning, herdenk ons verenigde begin. Haar ontwerp kreeg de voorkeur boven de plannen van twee andere kunstenaars. De gemeente had de drie schetsen voorgelegd aan bijna zeventig nazaten van mensen die tot slaaf waren gemaakt.

Den Haag had in 2022 excuses aangeboden voor de rol van de stad in kolonialisme en slavernij. De hofstad zat in de tijd van de slavenhandel en de verovering van de koloniën niet in het bestuur van de Vereenigde Oostindische Compagnie of de West-Indische Compagnie. Maar omdat de Staten-Generaal, de stadhouders en later het staatshoofd in Den Haag zetelden, kwamen veel besluiten over de koloniën uit Den Haag.

Een commissie had ook voorgesteld om het monument op het Lange Voorhout neer te zetten. Die straat is niet alleen vlak bij alle regeringscentra en Paleis Noordeinde, maar vormt ook de route van de Glazen Koets op Prinsjesdag.

Meer uit Binnenland

Zelensky pleit in Kamer voor rekenschap Russische oorlogsdaden

DEN HAAG (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft er in de Tweede Kamer voor gepleit dat Rusland verantwoordelijk wordt gehouden voor zijn oorlogsdaden. Hij vroeg Tweede Kamerleden en senatoren om pogingen te steunen om Rusland juridisch rekenschap te laten afleggen. "Gerechtigheid moet centraal staan bij het beëindigen van de oorlog."

10 minuten geleden
Hans Schiffers ontvangt dit jaar Marconi Oeuvre Award

HILVERSUM (ANP) - Hans Schiffers krijgt dit jaar de prestigieuze Marconi Oeuvre Award. Dat heeft AVROTROS, die de uitreiking van de prijs organiseert, dinsdag bekendgemaakt. De jury roemt Schiffers om het feit dat hij "al vier decennia, onafgebroken, een constante en toonaangevende kracht binnen de Nederlandse radio is".

12 minuten geleden
Advocaat: OM laat aangeefster zaak-Borsato in de steek

AMSTERDAM (ANP) - Advocaat Peter Plasman, raadsman van de aangeefster in de zedenzaak tegen Marco Borsato, vindt het lastig te verteren dat het Openbaar Ministerie afziet van hoger beroep in de zaak.

28 minuten geleden
Advocaten: Stint voor ongeluk in Oss niet op hol geslagen

DEN BOSCH (ANP) - Het ongeluk op de spoorwegovergang in Oss, dat in september 2018 vier kinderlevens kostte, is niet veroorzaakt door een op hol geslagen Stint. Dat benadrukte advocaat Carry Knoops dinsdag in de inleiding van het pleidooi van het verdedigingsteam op de vijfde zittingsdag in de Stint-zaak.

48 minuten geleden
OM gaat niet in hoger beroep in zedenzaak tegen Marco Borsato

UTRECHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat niet in hoger beroep in de zaak tegen Marco Borsato. Dat heeft het OM dinsdag bekendgemaakt. Justitie verwacht "dat er een zeer kleine kans is dat het hof, bij de behandeling van de zaak in hoger beroep, wel tot een veroordeling zou komen".

1 uur geleden
Raad van Europa: al zeker 86.000 claims voor schade in Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Bij het register van de Raad van Europa voor schade geleden in Oekraïne zijn al zeker 86.000 claims binnengekomen. Dat zegt secretaris-generaal Alain Berset in Den Haag.

1 uur geleden
Fors meer asielzoekers in Ter Apel, dwangsom naar 2,5 miljoen

DEN HAAG (ANP) - Het aantal asielzoekers in Ter Apel is omhooggeschoten. In de nacht van maandag op dinsdag verbleven 2114 mensen in het aanmeldcentrum. Dat zijn er 146 meer dan de nacht ervoor.

1 uur geleden