
Kunstenaar Siwani maakt slavernijmonument Den Haag
DEN HAAG (ANP) - Kunstenaar Buhlebezwe Siwani uit Zuid-Afrika mag een monument over de slavenhandel maken. Dat moet op het Lange Voorhout in het centrum van Den Haag worden geplaatst, niet ver van het Binnenhof. Volgens de gemeente moet het monument "een plek worden waar mensen naartoe willen gaan en zich getroost voelen door erkenning van het slavernijverleden".
Het beeld van Siwani heet Remember Our United Beginning, herdenk ons verenigde begin. Haar ontwerp kreeg de voorkeur boven de plannen van twee andere kunstenaars. De gemeente had de drie schetsen voorgelegd aan bijna zeventig nazaten van mensen die tot slaaf waren gemaakt.
Den Haag had in 2022 excuses aangeboden voor de rol van de stad in kolonialisme en slavernij. De hofstad zat in de tijd van de slavenhandel en de verovering van de koloniën niet in het bestuur van de Vereenigde Oostindische Compagnie of de West-Indische Compagnie. Maar omdat de Staten-Generaal, de stadhouders en later het staatshoofd in Den Haag zetelden, kwamen veel besluiten over de koloniën uit Den Haag.
Een commissie had ook voorgesteld om het monument op het Lange Voorhout neer te zetten. Die straat is niet alleen vlak bij alle regeringscentra en Paleis Noordeinde, maar vormt ook de route van de Glazen Koets op Prinsjesdag.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Werknemers in de geestelijke gezondheidszorg (ggz) krijgen dit jaar een loonsverhoging van 3,83 procent en 3 procent volgend jaar. Dat is de uitkomst van de cao-onderhandelingen tussen de zorgbonden en werkgeversorganisatie NLggz.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De stroomstoring in Den Haag dinsdagmiddag werd veroorzaakt door een mechanisch defect. Een woordvoerder van netbeheerder Stedin bevestigt woensdag berichtgeving hierover door Omroep West.
11 uur geledenDRACHTEN (ANP) - Na een dag van onderzoek heeft de politie geen aanwijzingen gevonden voor een misdrijf rond de nachtelijke woningbrand aan het Schuttersveld in Drachten. Die brak woensdag iets na middernacht uit, waarna de politie een overleden persoon in het huis vond. Die was mogelijk al langer dood. Zowel het politieonderzoek naar het overlijden als naar mogelijke brandstichting is afgerond.
13 uur geledenLEIDEN (ANP) - Een enkel stukje genetisch materiaal beïnvloedt of iemand diabetes type 1 krijgt. Mensen met de ene genetische variant zijn beschermd tegen de vorm van suikerziekte, mensen met een andere versie niet. Onderzoekers Bart Roep en René van Tienhoven (zelf diabetespatiënt) van het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) schrijven daar woensdag over in het belangrijke wetenschappelijke tijdschrift Cell. Ze denken dat hun ontdekking kan helpen bij het ontwikkelen van een persoonlijke behandeling, en misschien zelfs wel genezing.
13 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft woensdag bij de rechtbank in Dordrecht vier jaar cel geëist, waarvan een half jaar voorwaardelijk, tegen een man die als moderator heeft gefungeerd voor een website met kinderpornografie op het darkweb. Volgens justitie heeft hij zich daarmee niet alleen schuldig gemaakt aan onder meer het verspreiden van kinderporno, maar ook aan deelname aan een criminele organisatie.
14 uur geledenPUTTEN (ANP) - Op een kalkoenboerderij in het Gelderse Putten is vogelgriep vastgesteld. Het ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur meldt dat alle 27.000 dieren worden geruimd om verspreiding van het virus te voorkomen.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft een 70-jarige man veroordeeld tot zeven jaar cel voor het veroorzaken van drie explosies vorig jaar in het centrum van Den Haag. Die vonden plaats op 10, 12 en 13 juni bij twee slijterijen en een woonhuis aan het Spui. Ook moet de man de slachtoffers een schadevergoeding van ruim 70.000 euro betalen.
15 uur geleden