Kunstenaar Fabre krijgt voorwaardelijke celstraf in #MeToo-zaak
ANTWERPEN (ANP) - De Belgische theatermaker en kunstenaar Jan Fabre heeft een voorwaardelijke gevangenisstraf gekregen voor aanranding, ongewenste intimiteiten en wangedrag tegen dansers en andere medewerkers. Voor sommige delicten ontloopt hij straf, omdat die zijn verjaard.
Fabre (63) kwam ruim drieënhalf jaar geleden, even na de opkomst van de #MeToo-beweging, in opspraak door een open brief van een twintigtal voormalige leden van zijn gezelschap Troubleyn. Zij vertelden over een werkvloer waar machtsmisbruik aan de orde van de dag was, met pesterijen, tirades, vernederingen en afgedwongen seks. Fabre is de getuigenissen blijven afdoen als onzin en roddel, al bood hij "wie zich gekwetst voelt" wel excuses aan.
De rechtbank in Antwerpen legde Fabre vrijdag anderhalf jaar voorwaardelijk op. Hij moet meerdere slachtoffers een schadevergoeding betalen. Ook mag hij vijf jaar niet stemmen.
Patroon
Er zit een patroon in Fabres daden, oordeelde de rechter volgens persbureau Belga. Hij benaderde telkens jonge danseressen van zijn gezelschap persoonlijk en drong aan op seks. Omdat hij hun baas was, zagen zij geen uitweg. Dat speelde ook mee bij de aanranding, met een ongewenste tongzoen, van een 23-jarige medewerkster.
De ook in Nederland gevierde Fabre zocht vaker grenzen op. Zo liet hij in 2012 voor een filmproject katten op de trappen van het Antwerpse stadhuis omhoog gooien die niet allemaal goed terechtkwamen. Op een tentoonstelling zou hij dat jaar ook vogelspinnen door een doolhof met scheermesjes hebben laten lopen.
Troubleyn beraadt zich nog over hoe het verder moet met het gezelschap, laat het aan VRT Nieuws weten.
Meer uit Buitenland
DEN BOSCH (ANP) - Nederlandse vakantiegangers van D-reizen en Prijsvrij Vakanties zijn geëvacueerd vanwege een bosbrand in Kroatië. Ze werden eerst opgevangen in een sporthal en voor hen is vervolgens een nieuw hotel gevonden.
27 minuten geledenPARIJS (ANP) - Nieuwe Franse wetgeving die socialemediagebruik voor mensen jonger dan 15 verbiedt, is in strijd met de grondwet, heeft de Grondwettelijke Raad van het land bepaald. De regering moet minderjarigen weliswaar beschermen, maar dit is volgens de rechterlijke instantie een te grote inbreuk op de vrijheden van burgers.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump stapt naar het Hooggerechtshof om de bouw van de balzaal aan het Witte Huis door te laten gaan. Het hof van beroep besloot vorige week dat de bovengrondse bouw moest worden stilgelegd omdat Trump geen toestemming van het parlement had gekregen.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Het aantal natuurbranden in Engeland en Wales heeft een record bereikt. De brandweer moest nog niet eerder zo vaak uitrukken voor een natuurbrand als dit jaar, en brandweerchef Phil Garrigan verwacht dat het einde van het bosbrandseizoen nog niet in zicht is.
1 uur geledenCHIBA (ANP/RTR) - Het dodental na de uitzonderlijk zware regenval in Japan is opgelopen tot acht, melden de Japanse omroep NHK en persbureau Kyodo. Sommige van de doden werden bij overstroomde wegen gevonden. Anderen zaten vast in hun voertuigen.
2 uur geledenHUESCA (ANP/RTR) - In het noorden van Spanje is een historisch klooster ontruimd voor een naderende natuurbrand. Militairen hebben niet alleen allerlei waardevolle spullen weggehaald; ook de resten van drie koningen uit de elfde eeuw zijn haastig geëvacueerd.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland wijst een bestand voor de commerciële scheepvaart op de Zwarte Zee af. Er is volgens het Kremlin "geen enkele grond voor halve maatregelen die enkel het regime in Kyiv wat ademruimte geven".
4 uur geleden