Kuipers zint op actie om uitgaven dure medicijnen te beteugelen
DEN HAAG (ANP) - Zorgminister Ernst Kuipers zint op manieren om de stijging van de uitgaven aan nieuwe dure geneesmiddelen binnen de perken te houden. Het gaat om nieuwe medicijnen of behandelingen die met name in een ziekenhuis worden gegeven en nog niet worden vergoed vanuit het basispakket. Daarvoor gelden al allerlei strikte regels voor toelating, maar toch waarschuwt Kuipers in een Kamerbrief ervoor dat de kosten blijven toenemen.
De afgelopen jaren zijn de kosten voor dit soort vernieuwende geneesmiddelen, die onder meer bij verschillende vormen van kanker worden toegediend, flink gestegen. In 2016 was dit nog 1,9 miljard euro en in 2021 was dit bedrag gestegen naar 2,6 miljard. Kuipers verwacht dat de uitgaven hieraan jaarlijks met gemiddeld 5 tot 7 procent blijven stijgen. Dat gebeurt ondanks pogingen om de toelating van deze dure medicijnen in goede banen te leiden.
Daarvoor is een zogeheten sluisprocedure bedacht waarbij onder meer wordt onderhandeld met de medicijnfabrikanten over een lagere prijs. Pas als hierover een akkoord is bereikt en het middel effectief is, kan het eventueel worden toegelaten in het zorgverzekeringspakket. De afgelopen periode is het twee keer voorgekomen dat Kuipers een middel niet toeliet, omdat de fabrikant de prijs niet genoeg verlaagde.
Druk
Hoewel Kuipers hecht aan innovatieve behandelingen, omdat die goed kunnen uitpakken voor patiënten, wijst hij erop dat de enorme uitgavenstijging voor nieuwe medicijnen "andere vormen van zorg kan verdringen" en dat zet "de solidariteit onder druk", schrijft hij. Ook ziet hij dat steeds vaker geneesmiddelen of behandelingen worden geregistreerd waarvan de meerwaarde beperkt is. Daarbij komt nog dat niet van alle nieuwe dure geneesmiddelen echt zeker is of ze wel effectief genoeg zijn.
De komende periode gaat hij met verschillende organisaties in de zorg verder werken aan de procedures voor toelating en keuzes die moeten worden gemaakt.
Meer uit Gezond
AMSTERDAM (ANP) - De producent van borstimplantaten Allergan is niet verantwoordelijk voor de ziektes die vrouwen hebben gekregen nadat zij de implantaten hadden laten plaatsen, zo oordeelt de rechtbank. Vrouwenrechtenorganisatie Bureau Clara Wichmann had de zaak aangespannen.
23 uur geledenVEENENDAAL (ANP) - De Nederlandse Patiënten Vereniging (NPV) is teleurgesteld in de Kamermeerderheid die dinsdagmiddag voor de initiatiefwet voor embryokweek stemde. Dat zegt directeur Bert-Jan Heusinkveld. "Daarmee gaat wel een wissel om. Leven wordt nu gekweekt om instrumenteel gebruikt te worden. Het gaat niet meer over het leven van het embryo, maar de dienst van het embryo voor onderzoeksdoelen", aldus de directeur van de christelijke organisatie.
1 dag geledenHEERLEN (ANP) - Het Zuyderland-ziekenhuis in Limburg komt met een nieuwe vleugel voor acute zorg in Sittard-Geleen. Deze opent naar verwachting in 2031, meldt het ziekenhuis. Deze zorg verdwijnt dan uit de vestiging in Heerlen, zoals al eerder bekend was.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Artsen roepen in een open brief aan informateur Rianne Letschert het nieuwe kabinet op om de productie, lozing en het gebruik van PFAS te verbieden. "Dat is goed voor de mens, de toekomstbestendigheid van de zorg en de schatkist", aldus de ondertekenaars, onder wie intensivist Diederik Gommers, longarts Wanda de Kanter en huisarts en voorzitter Groene Zorg Alliantie Evelyn Brakema.
2 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Tata Steel moet duidelijker maken hoeveel impact geplande miljardeninvesteringen in het productieproces hebben op de gezondheid van omwonenden. Dat staat in een tussentijds advies van de Commissie voor de milieueffectrapportage (MER), die op verzoek van de provincie Noord-Holland het verduurzamingsplan van het staalbedrijf heeft beoordeeld. Volgens de commissie ontbreken in het ingediende MER "belangrijke cijfers en verklaringen" over processen en de impact op het milieu en de leefomgeving.
2 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Sinds corona gaan minder mensen naar de huisarts om van een rookverslaving af te komen. Dat komt naar voren uit onderzoek van het kennisinstituut Nivel naar de huisartsenzorg tijdens en na de coronapandemie.
5 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Het besmette drinkwater in de regio Utrecht heeft er niet voor gezorgd dat meer mensen met buikklachten naar de huisarts gingen. Dat meldt onderzoeksbureau Nivel. Op 1 november werd bekend dat het drinkwater in en rond Utrecht de darmbacterie enterokokken bevatte, drie dagen later was het weer schoon en veilig om te drinken.
1 week geleden