Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kuipers wil alle oplossingen voor medicijntekort bekijken

Kuipers wil alle oplossingen voor medicijntekort bekijken

DEN HAAG (ANP) - Alle mogelijke oplossingen om de beschikbaarheid van geneesmiddelen voor patiënten beter te organiseren, wil zorgminister Ernst Kuipers bekijken. Het ministerie van Volksgezondheid (VWS) kijkt daarbij niet alleen naar maatregelen die Nederland zelf kan nemen om medicijntekorten tegen te gaan, maar benadrukt dat het heel belangrijk is om als Europa samen op te trekken.

"Schaarste is een wereldwijd probleem en kan eigenlijk alleen goed internationaal worden aangepakt", laat een woordvoerder van het ministerie van VWS weten. Als voorbeeld van zo'n EU-aanpak noemt de woordvoerder de productiecapaciteit van vaccins voor Europa, die nu al is gereserveerd voor een mogelijke volgende pandemie.

Het ministerie reageert daarmee op de cijfers over medicijntekorten in 2022, die de beroeps- en brancheorganisatie voor apothekers en apotheken KNMP zaterdagavond in het tv-programma Kassa heeft bekendgemaakt.

Maatregelen

Vorig jaar was 1514 keer een medicijn voor meer dan twee weken niet verkrijgbaar, meldt de KNMP. Volgens de organisatie was er nooit eerder zo vaak een medicijntekort. In 2021 lag dat cijfer op 1007.

Het ministerie was zaterdag nog niet bekend met de door de KNMP gepresenteerde cijfers, omdat deze tot aan de tv-uitzending niet openbaar waren. VWS is echter al geruime tijd bezig met maatregelen om tekorten zo veel mogelijk te voorkomen. Zo moeten groothandelaren en handelsvergunninghouders van geneesmiddelen sinds 1 januari een 'ijzeren voorraad' aanleggen van tweeënhalve maand, zegt de woordvoerder van het ministerie.

Gesprekken

Daarnaast voert het ministerie gesprekken met groothandels, farmaceuten, apothekers en zorgverzekeraars "om te kijken hoe we verder kunnen komen", zegt de woordvoerder. Kuipers wil ook in gesprek over mogelijke verbeteringen aan het preferentiebeleid en de rol hierin van het inkoopbeleid van zorgverzekeraars, groothandels en apothekers.

Het preferentiebeleid houdt in dat zorgverzekeraars een voorkeursmiddel aanwijzen binnen een groep medicijnen die dezelfde werkzame stof hebben. Alleen dat voorkeursmiddel komt dan voor vergoeding in aanmerking.

Meer uit Gezond

Studie: kwaliteit van kraamzorg staat onder druk

DEN HAAG (ANP) - De kwaliteit van de kraamzorg staat onder druk. Door stijgende personeelstekorten krijgen zwangeren en kraamvrouwen steeds minder uren dan ze nodig hebben. Dat brengt risico's met zich mee, vooral voor vrouwen in een kwetsbare situatie. Dat meldt de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd op basis van onderzoek door het RIVM, Zorginstituut Nederland en toezicht van de inspectie zelf.

2 dagen geleden
Vrouwen vallen vaker en langer uit door stress

SON (ANP) - In 2025 was het verzuim door stressklachten bij vrouwen twee keer zo hoog als bij mannen. Dat blijkt uit cijfers van arbodienstverleners ArboNed en HumanCapitalCare.

2 dagen geleden
Huisartsenvereniging kritisch over nieuwe website voor abortuspil

UTRECHT (ANP) - Huisartsenvereniging LHV is kritisch over een nieuwe website voor abortuszorg, thuisabortus.nl. Via de site kunnen mensen die kort zwanger zijn, maar dat niet willen, een recept krijgen voor de abortuspil. De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) benadrukt dat het online verstrekken van medicatie in principe toegestaan is. Wel onderzoekt de inspectie of de site zich aan de wet- en regelgeving houdt.

3 dagen geleden
RIVM: griepepidemie voorbij

BILTHOVEN (ANP) - De griepepidemie is voorbij, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Het aantal mensen dat afgelopen week de huisarts bezocht met acute luchtwegklachten is opnieuw gedaald. Ook het aantal afgenomen monsters waarin het griepvirus is aangetroffen, lag een stuk lager dan een week eerder.

1 week geleden
Hooikoortsklachten nemen af na weken van stijging

UTRECHT (ANP) - Het aantal mensen met hooikoortsklachten nam vorige week af. Dat meldt onderzoeksinstituut Nivel op basis van nieuwe cijfers. Afgelopen week meldden zich 145 op de 100.000 mensen met hooikoortsklachten bij een huisarts. Het cijfer van een week eerder is bijgesteld naar 177.

1 week geleden
Argentinië officieel uit Wereldgezondheidsorganisatie gestapt

BUENOS AIRES (ANP/AFP) - Argentinië is officieel uit de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) gestapt. Dat meldt minister van Buitenlandse Zaken Pablo Quirno op X. Met het verstrijken van de formele afkoelingsperiode na de aankondiging maakt het land nu geen deel meer uit van de WHO.

1 week geleden
Clara Wichmann in hoger beroep tegen producent borstimplantaten

AMSTERDAM (ANP) - Vrouwenrechtenorganisatie Bureau Clara Wichmann gaat in hoger beroep in de zaak tegen het Amerikaanse Allergan, een producent van borstimplantaten. In december oordeelde de rechter dat de producent niet verantwoordelijk is voor de ziektes die vrouwen hebben gekregen nadat zij de implantaten hadden laten plaatsen.

1 week geleden