
Kuipers wil alle oplossingen voor medicijntekort bekijken
DEN HAAG (ANP) - Alle mogelijke oplossingen om de beschikbaarheid van geneesmiddelen voor patiënten beter te organiseren, wil zorgminister Ernst Kuipers bekijken. Het ministerie van Volksgezondheid (VWS) kijkt daarbij niet alleen naar maatregelen die Nederland zelf kan nemen om medicijntekorten tegen te gaan, maar benadrukt dat het heel belangrijk is om als Europa samen op te trekken.
"Schaarste is een wereldwijd probleem en kan eigenlijk alleen goed internationaal worden aangepakt", laat een woordvoerder van het ministerie van VWS weten. Als voorbeeld van zo'n EU-aanpak noemt de woordvoerder de productiecapaciteit van vaccins voor Europa, die nu al is gereserveerd voor een mogelijke volgende pandemie.
Het ministerie reageert daarmee op de cijfers over medicijntekorten in 2022, die de beroeps- en brancheorganisatie voor apothekers en apotheken KNMP zaterdagavond in het tv-programma Kassa heeft bekendgemaakt.
Maatregelen
Vorig jaar was 1514 keer een medicijn voor meer dan twee weken niet verkrijgbaar, meldt de KNMP. Volgens de organisatie was er nooit eerder zo vaak een medicijntekort. In 2021 lag dat cijfer op 1007.
Het ministerie was zaterdag nog niet bekend met de door de KNMP gepresenteerde cijfers, omdat deze tot aan de tv-uitzending niet openbaar waren. VWS is echter al geruime tijd bezig met maatregelen om tekorten zo veel mogelijk te voorkomen. Zo moeten groothandelaren en handelsvergunninghouders van geneesmiddelen sinds 1 januari een 'ijzeren voorraad' aanleggen van tweeënhalve maand, zegt de woordvoerder van het ministerie.
Gesprekken
Daarnaast voert het ministerie gesprekken met groothandels, farmaceuten, apothekers en zorgverzekeraars "om te kijken hoe we verder kunnen komen", zegt de woordvoerder. Kuipers wil ook in gesprek over mogelijke verbeteringen aan het preferentiebeleid en de rol hierin van het inkoopbeleid van zorgverzekeraars, groothandels en apothekers.
Het preferentiebeleid houdt in dat zorgverzekeraars een voorkeursmiddel aanwijzen binnen een groep medicijnen die dezelfde werkzame stof hebben. Alleen dat voorkeursmiddel komt dan voor vergoeding in aanmerking.
Meer uit Gezond
BILTHOVEN (ANP) - Een nieuwe variant van het coronavirus gaat rond, maar die leidt tot dezelfde symptomen als de vorige versies van het virus. Mensen die de variant XFG oplopen, kunnen keelpijn en een loopneus krijgen. Ook moeten ze niezen en hoesten. "De ernst van de klachten was hetzelfde. Er zijn geen aanwijzingen dat deelnemers de keelpijn ernstiger vonden", aldus het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Er zijn betere afspraken nodig over maatschappelijk aanvaardbare prijzen voor dure medicijnen. Dat schrijven Zorginstituut Nederland, de Nederlandse Zorgautoriteit en de Autoriteit Consument & Markt in een gezamenlijk advies aan de minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De werkloosheid is in september gestegen tot het hoogste niveau in vier jaar, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Afgelopen maand zat 4 procent van de beroepsbevolking zonder betaald werk. In augustus was dat 3,9 procent. Gemiddeld nam het aantal werklozen in de afgelopen drie maanden met 8000 per maand toe. Er waren vooral meer 25-plussers werkloos.
2 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Mensen met diabetes type 2 hebben door hun gezondheidsklachten minder kans op een betaalde baan. En als ze wel werk hebben, is hun salaris lager. "Dit kost de samenleving ten minste een miljard euro per jaar aan verloren productie", maar het totale effect is groter, constateert het bureau SEO Economisch Onderzoek.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen kunnen vanaf eind volgend jaar een nieuw vaccin krijgen tegen het humaan papillomavirus (HPV), een virus dat baarmoederhalskanker en enkele andere soorten kanker kan veroorzaken. Demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Volksgezondheid) heeft dat maandag aangekondigd.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De immer stijgende zorgkosten zijn voor de meeste partijen aanleiding om de zorgpremies of eigen bijdragen te verhogen. Daarbij zijn de ogen vooral gericht op het eigen risico, dat mensen moeten betalen als ze daadwerkelijk zorg uit het basispakket gebruiken.
1 week geledenKOPENHAGEN (ANP) - Een op de drie artsen en verpleegkundigen in Europese landen zegt depressieve gevoelens te hebben. Ongeveer een op de zeven mensen piekert over de dood, concludeert de Europese tak van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) van de Verenigde Naties.
1 week geleden