Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kuipers vraagt adviseurs naar maatregelen voor vluchten uit China

Kuipers vraagt adviseurs naar maatregelen voor vluchten uit China

DEN HAAG (ANP) - Minister Ernst Kuipers van Volksgezondheid heeft het Outbreak Management Team (OMT) om advies gevraagd over eventuele extra maatregelen voor reizigers die uit China naar Nederland reizen. Mede op basis daarvan stuurt hij vrijdag een besluit aan de Tweede Kamer, zo schrijft hij in een brief. Hij heeft ook de Eerste Kamer gevraagd om haast te maken met een wetsaanpassing omdat coronamaatregelen momenteel überhaupt nauwelijks mogelijk zijn.

Woensdag heeft de Europese Unie geadviseerd om extra maatregelen te treffen, waaronder het testen van alle reizigers. Lidstaten mogen zelf weten of ze dat advies overnemen. Kuipers heeft daarvoor niet alleen het OMT om raad gevraagd, maar ook het nieuwe Maatschappelijk Impact Team (MIT) en een aantal overheidsorganisaties waaronder de politie en inspecties. Ook is er overleg met de luchtvaartsector.

De meeste buurlanden van Nederland hebben al strengere regels aangekondigd voor mensen die uit China komen. België en Duitsland willen een negatieve coronatest zien van reizigers, zoals de Europese Unie had aangeraden in combinatie met onder meer mondkapjes op vluchten en steekproefsgewijze testen na aankomst. Ook buiten de EU hebben landen strengere regels, waaronder het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten.

Wetswijziging

Afgelopen vrijdag waarschuwde Kuipers al dat Nederland momenteel wettelijk geen negatieve coronatest kan eisen van reizigers uit China. De tijdelijke wetgeving waar eerdere coronamaatregelen op gebaseerd waren, is sinds mei niet meer van kracht. Er is wel een wetswijziging in de maak die via een andere route een wettelijke grondslag moet regelen. De Tweede Kamer stemde daar twee weken geleden mee in, maar in de Eerste Kamer is er nog niet over gesproken. Minister Kuipers heeft de senaat donderdag gevraagd om het voorstel "op de kortst mogelijke termijn, bij voorkeur in de week van 9 januari" in behandeling te nemen.

Leden van de Eerste Kamer bespreken komende vrijdag of ze de kwestie zo urgent vinden dat ze ervoor terugkomen van reces. Als daartoe besloten wordt, kan de wijziging van de Wet publieke gezondheid nog komende week besproken worden. Vooralsnog staat de eerstvolgende bespreking van het voorstel in drie commissies gepland voor 17 januari, waarna de wet ook nog tijdens een plenair debat besproken moet worden.

Meer uit Politiek

CDA Doetinchem vraagt landelijke politici om op taal te letten

TILBURG (ANP) - Landelijke politici moeten op hun taal letten. Dat stelde lijsttrekker van CDA Doetinchem Jeroen Berends tijdens het NOS-slotdebat in LocHal in Tilburg tijdens een gesprek over bedreigingen van raadsleden. Volgens hem is het werk als raadslid intimiderender geworden en werkt het taalgebruik van politiek Den Haag door in de samenleving. Vorige maand meldde de Staatscommissie tegen Discriminatie en Racisme dat discriminerende taal online steeds normaler wordt omdat politici in de Tweede Kamer die ook gebruiken.

41 minuten geleden
StemWijzer sinds lancering bijna 2,3 miljoen keer ingevuld

DEN HAAG (ANP) - De StemWijzer voor de gemeenteraadsverkiezingen is sinds de lancering een maand geleden bijna 2,3 miljoen keer ingevuld, laat een woordvoerder van initiatiefnemer ProDemos weten. In 258 gemeenten kunnen kiezers gebruikmaken van de stemhulp, die bestaat uit dertig stellingen over lokale thema's. ProDemos verwacht dat woensdag, verkiezingsdag, nog een drukke dag wordt voor de StemWijzer.

1 uur geleden
Jetten: antisemitisme niet alleen onder moslims, wijst naar FVD

DEN HAAG (ANP) - Jodenhaat komt niet uitsluitend voor onder moslims, maar zit "in alle lagen van onze samenleving". Dat heeft minister-president en D66-leider Rob Jetten gezegd in het televisieprogramma Eva. Hij wees met name naar Forum voor Democratie, dat er daags voor de gemeenteraadsverkiezingen goed voor staat in peilingen.

1 uur geleden
Kabinet: contract Amerikaans btw-systeem opzeggen kost geld

DEN HAAG (ANP) - Het zou juridische en financiële gevolgen hebben om het contract op te zeggen met Fast Enterprises, dat nieuwe IT-systemen levert voor de Nederlandse omzetbelasting. Dit Amerikaanse bedrijf is in maart vorig jaar definitief uitgekozen, schrijft staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën, D66) in een brief aan de Tweede Kamer. Wel laat hij onderzoeken of de Belastingdienst de systemen zelf kan beheren.

3 uur geleden
Jetten heeft telefonisch kennisgemaakt met president van Suriname

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten (D66) heeft telefonisch kennisgemaakt met president Jennifer Geerlings-Simons van Suriname. Op X schrijft de minister-president dat ze hebben gesproken over samenwerking en het bezoek van de koning in december.

4 uur geleden
Kamer: verbied Moslimbroederschap en 'gelieerde organisaties'

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft voor een motie van de PVV gestemd waarin wordt verzocht om de Moslimbroederschap en "gelieerde organisaties" te verbieden. De PVV heeft meerdere keren geprobeerd om steun te vinden voor een dergelijke motie, maar wist telkens net geen meerderheid te overtuigen. Onder meer de VVD steunde de motie nu.

6 uur geleden
OM eist 15 maanden cel voor bedreigen zanger Douwe Bob

UTRECHT (ANP) - Voor het bedreigen van Douwe Bob heeft het Openbaar Ministerie tegen Bob ter H. (39) vijftien maanden cel geëist, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. De bedreigingen volgden nadat de zanger eind juni kort voor een optreden op een Joods voetbalevenement besloot daarvan af te zien. Hij vreesde na de bedreigingen voor de veiligheid van zijn gezin en vluchtte naar het buitenland.

6 uur geleden