Kuipers steekt 32 miljoen euro in onderzoek langdurige covid
DEN HAAG (ANP) - Minister Ernst Kuipers (Volksgezondheid) steekt 32 miljoen euro extra in onderzoek naar langdurige covid en een zogeheten "expertisenetwerk" dat ervoor moet zorgen dat effectieve behandelingen zo snel mogelijk terechtkomen bij patiënten en zorgmedewerkers. Over klachten die lang aanhouden na een coronabesmetting is namelijk te weinig bekend, vindt de bewindsman.
Het vrijgemaakte bedrag zal worden uitgegeven in de jaren van 2023 tot en met 2026. Dit wordt voor een deel gestoken in een onderzoeksprogramma dat onderzoeksfinancier ZonMw aan het opzetten is. Het doel is om meer te weten te komen over de aanhoudende klachten nadat mensen besmet zijn met het coronavirus. ZonMw is momenteel nog aan het inventariseren welke kennis nog ontbreekt en waarvoor dus aanvullend onderzoek nodig is.
Het onderzoek leidt "hopelijk" tot "antwoorden waar mensen met post-covid en hun naasten enorm op zitten te wachten", zegt Kuipers in een video op Twitter. "Deze klachten kunnen zeer divers en ernstig zijn en ook lang duren."
Expertisenetwerk
Kuipers heeft ZonMw eveneens gevraagd om het expertisenetwerk op te zetten. Dit moet ervoor zorgen dat kennis over langdurige covid beter wordt uitgewisseld tussen onderzoekers en andere professionals die zich hiermee bezighouden. Ook het netwerk C-support en de Nederlandse Federatie van Universitair Medische Centra (NFU) helpen dit plan uit te voeren.
De minister heeft eerder laten weten tegen een landelijke registratie van mensen met langdurige covid te zijn. Dat is lastig omdat er geen heldere definitie is van langdurige covid, zei Kuipers bij een debat in mei. Hij ziet het als een extra belasting van huisartsen die het al druk hebben, liet de bewindsman weten. Het Maatschappelijk Impact Team (MIT) denkt juist dat dit heel waardevol kan zijn.
Meer uit Gezond
UTRECHT (ANP) - Kwetsbare mensen worden hard geraakt door de plannen van het komende kabinet over sociale zekerheid en langdurige zorg, vreest de Nederlandse ggz. Volgens de branchevereniging kan dat leiden tot extra druk op de geestelijke gezondheidszorg.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De bezuinigingen op de zorg die het nieuwe kabinet wil doorvoeren, leiden niet automatisch tot meer efficiëntie in het zorgsysteem. Dat melden het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving in hun doorrekening van de plannen van D66, VVD en CDA. In de doorrekening staat dat de bezuinigingen de kwaliteitsverbetering beperken die had plaatsgevonden bij ongewijzigd beleid.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het moet makkelijker worden om werk en mantelzorg te combineren. Dat schrijft de Sociaal-Economische Raad (SER) in een advies aan de overheid. De SER ziet daarbij een grote rol voor de overheid weggelegd en pleit voor acht weken betaald mantelzorgverlof.
2 dagen geledenUTRECHT (ANP) - De hoeveelheid directe sterfgevallen door drugs is in tien jaar tijd verdrievoudigd. Waren er in 2014 nog 123 sterfgevallen, in 2024 was dat aantal opgelopen naar 378. Dat blijkt uit cijfers van het CBS die in de Nationale Drug Monitor zijn gepubliceerd. Bij veel van de gevallen gaat het om overdosering.
4 dagen geledenBILTHOVEN (ANP) - Deze herfst en winter zijn er veel minder baby's op de intensive care opgenomen met een besmetting met het RS-virus, ziet het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). Van eind september tot begin februari kwamen 43 baby's met RS op de ic terecht, terwijl dat er een jaar geleden in dezelfde periode 178 waren. Dat is een daling van 75 procent, die volgens het RIVM grotendeels is toe te schrijven aan de invoering van de RS-prik.
5 dagen geledenROTTERDAM (ANP) - Naar schatting stopten 5800 mensen per jaar in de periode van 2019 tot 2023 met eten en drinken omdat ze hun leven wilden beëindigen. Ongeveer 2000 mensen per jaar namen dodelijke medicijnen of slaapmiddelen in. Dat komt naar voren uit een nieuw onderzoek van Erasmus MC naar levensbeëindiging, waar de Volkskrant vrijdagochtend over schrijft. De studie gaat over mensen die euthanasie willen en dit zonder hulp van een arts doen.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen die 60 jaar worden, krijgen voortaan een uitnodiging voor een gordelroosvaccinatie. Demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Preventie) beperkt zich bewust tot deze groep. Daarmee volgt ze een advies van het RIVM op om het beschikbare geld zo goed mogelijk te besteden, schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer.
1 week geleden