Kuipers overlegt met huisartsen en GGD'en over verstrekken PrEP
DEN HAAG (ANP) - Zorgminister Ernst Kuipers gaat in gesprek met de huisartsen en de GGD'en om te bezien of zij actiever kunnen worden in de verstrekking van de hiv-preventiepil PrEP. Hij zei dat in een debat na kritiek vanuit de Tweede Kamer op zijn weigering om een proefproject met deze pil uit te breiden vanwege de grote belangstelling ervoor. Kuipers blijft bij dat besluit en zegt dat belangstellenden wel degelijk PrEP kunnen krijgen, al moeten zij dit via de huisarts regelen en er iets meer voor betalen.
Maar onder een groot deel van de huisartsen bestaat veel weerstand om PrEP te verstrekken, onder meer omdat er veel tijd mee gemoeid is met voorlichting en vervolgconsulten. Bovendien vinden ze dat preventie op dit terrein beter bij de GGD past. De minister gaat kijken hoe dit kan worden opgelost.
Op dit moment krijgen 8500 mensen met een hoog risico op een hiv-infectie het middel PrEP, waarmee ze kunnen voorkomen dat ze het virus oplopen dat aids kan veroorzaken. Maar er is veel belangstelling: er staan 3000 mensen op de wachtlijst. Het Aidsfonds - Soa Aids Nederland meldde deze week het "onbegrijpelijk" te vinden dat niet meer mensen aan de pilot mogen meedoen, ook omdat het latere zorgkosten juist zal besparen. Onder meer PvdA en GroenLinks dringen daar ook op aan.
Wachten op meer uitkomsten
Maar volgens Kuipers gaat een uitbreiding in dit stadium van de proef die sinds 2019 loopt "niet helpen". Voor zover nu bekend, pakt het middel goed uit, beaamde de minister, maar hij wil wachten op meer uitkomsten die over enkele maanden komen. Als er nu opeens meer mensen gaan meedoen, dan is dat voor het onderzoekers niet handig, stelt hij. De minister verwacht over enige tijd al de resultaten waarna hij "snel een besluit wil nemen over een vervolg". Ook wees hij erop dat de pilot al eerder was uitgebreid en er geen geld is voor een nieuwe uitbreiding.
De PvdA vindt het verschil in kosten voor de verstrekking van PrEP onrechtvaardig. Deelnemers aan de pilot betalen een eigen bijdrage van 7,50 euro voor dertig pillen. Anderen betalen daarvoor ongeveer 20 euro. Dat is veel minder dan de 500 tot 1500 euro aan bedragen die daarover publiekelijk rondgaan, aldus Kuipers.
Meer uit Gezond
MOSKOU (ANP/RTR) - De plannen van de Europese Unie om de invoer van vloeibaar aardgas (lng) uit Rusland te verbieden zijn "volledig zelfdestructief", gezien het gebrek aan gasreserves in Europa en het toenemende energieverbruik door kunstmatige intelligentie. Dat zei een woordvoerster van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken donderdag.
6 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Na twee jaar van aanzienlijke toenames is het aantal abortussen in Nederland vorig jaar op hetzelfde relatief hoge niveau gebleven. In totaal werden 39.438 zwangerschappen afgebroken, zo maken jaarlijkse cijfers van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) duidelijk. Een opmerkelijke afname ten opzichte van een jaar eerder ziet de inspectie bij meisjes tot 15 jaar.
6 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - De maatregelen die veel politieke partijen willen nemen om de zorgkosten minder snel te laten stijgen, leiden onder artsen en patiënten tot grote zorgen. "De lijst met pijnlijke ingrepen is bijna oneindig en een mokerslag voor de toegankelijkheid van de zorg", schrijft de organisatie Dokters van de Wereld donderdag in een "noodkreet" aan politieke leiders.
6 dagen geledenWAGENINGEN (ANP) - De hoeveelheid vlees die de gemiddelde Nederlander eet, is vorig jaar met ongeveer een halve kilo afgenomen en daarmee op het laagste niveau in twintig jaar gekomen. Onderzoekers van de universiteit van Wageningen hebben dat berekend op basis van statistieken over vleesverkoop en slachtingen. Ze houden de cijfers bij in opdracht van Wakker Dier. Die organisatie is blij dat de vleesconsumptie "langzaam maar gestaag" daalt.
1 week geledenUTRECHT (ANP) - Mensen die wonen in een buurt met weinig mogelijkheden om te wandelen of te sporten en veel restaurants en winkels die ongezond eten verkopen, hebben een grotere kans op hart- en vaatziekten. Het risico blijkt tot bijna 5 procent hoger te kunnen liggen, stellen het UMC Utrecht en het Amsterdam UMC op basis van onderzoek.
1 week geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel overweegt ethanol te classificeren als gevaarlijke stof die het risico op kanker verhoogt. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times (FT) op basis van een interne aanbeveling van het Europees Agentschap voor chemische stoffen (ECHA). Als het zover komt, zou het gebruik van veel handdesinfectiemiddelen en schoonmaakmiddelen in ziekenhuizen worden verboden.
1 week geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdam UMC gaat in patiëntendossiers bijhouden in hoeverre patiënten in hun woonomgeving worden blootgesteld aan luchtvervuiling. Het ziekenhuis hoopt patiënten daardoor persoonlijke en praktische tips te kunnen geven om de risico's van luchtverontreiniging te verkleinen, bevestigt kinderarts Berber Kapitein na berichtgeving door RTL Nieuws.
1 week geleden