Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kuipers overlegt met huisartsen en GGD'en over verstrekken PrEP

Kuipers overlegt met huisartsen en GGD'en over verstrekken PrEP

DEN HAAG (ANP) - Zorgminister Ernst Kuipers gaat in gesprek met de huisartsen en de GGD'en om te bezien of zij actiever kunnen worden in de verstrekking van de hiv-preventiepil PrEP. Hij zei dat in een debat na kritiek vanuit de Tweede Kamer op zijn weigering om een proefproject met deze pil uit te breiden vanwege de grote belangstelling ervoor. Kuipers blijft bij dat besluit en zegt dat belangstellenden wel degelijk PrEP kunnen krijgen, al moeten zij dit via de huisarts regelen en er iets meer voor betalen.

Maar onder een groot deel van de huisartsen bestaat veel weerstand om PrEP te verstrekken, onder meer omdat er veel tijd mee gemoeid is met voorlichting en vervolgconsulten. Bovendien vinden ze dat preventie op dit terrein beter bij de GGD past. De minister gaat kijken hoe dit kan worden opgelost.

Op dit moment krijgen 8500 mensen met een hoog risico op een hiv-infectie het middel PrEP, waarmee ze kunnen voorkomen dat ze het virus oplopen dat aids kan veroorzaken. Maar er is veel belangstelling: er staan 3000 mensen op de wachtlijst. Het Aidsfonds - Soa Aids Nederland meldde deze week het "onbegrijpelijk" te vinden dat niet meer mensen aan de pilot mogen meedoen, ook omdat het latere zorgkosten juist zal besparen. Onder meer PvdA en GroenLinks dringen daar ook op aan.

Wachten op meer uitkomsten

Maar volgens Kuipers gaat een uitbreiding in dit stadium van de proef die sinds 2019 loopt "niet helpen". Voor zover nu bekend, pakt het middel goed uit, beaamde de minister, maar hij wil wachten op meer uitkomsten die over enkele maanden komen. Als er nu opeens meer mensen gaan meedoen, dan is dat voor het onderzoekers niet handig, stelt hij. De minister verwacht over enige tijd al de resultaten waarna hij "snel een besluit wil nemen over een vervolg". Ook wees hij erop dat de pilot al eerder was uitgebreid en er geen geld is voor een nieuwe uitbreiding.

De PvdA vindt het verschil in kosten voor de verstrekking van PrEP onrechtvaardig. Deelnemers aan de pilot betalen een eigen bijdrage van 7,50 euro voor dertig pillen. Anderen betalen daarvoor ongeveer 20 euro. Dat is veel minder dan de 500 tot 1500 euro aan bedragen die daarover publiekelijk rondgaan, aldus Kuipers.

Meer uit Gezond

Advies: bescherm gezondheid burgers beter tegen klimaatrisico's

DEN HAAG (ANP) - Inwoners van Nederland, Caribisch Nederland voorop, zijn onvoldoende beschermd tegen de gezondheidsrisico's die klimaatverandering met zich meebrengt. De Gezondheidsraad (GR) en de Wetenschappelijke Klimaatraad (WKR) maken dat duidelijk in een gezamenlijk advies. Groepen die het hardst worden geraakt, moeten als eerste worden geholpen, vinden ze.

3 dagen geleden
Rode Kruis begint inzameling om ebolabestrijding uit te breiden

DEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis zegt dringend meer middelen nodig te hebben voor de bestrijding van de ebola-uitbraak in de Democratische Republiek Congo en buurlanden. Daarom is de hulporganisatie een inzameling begonnen via gironummer 7244.

3 dagen geleden
WHO haalt miljoenen uit noodfonds na uitbraak ebolavirus

GENÈVE (ANP) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) haalt 3,4 miljoen dollar (ruim 2,9 miljoen euro) uit haar noodfonds om de uitbraak van het ebolavirus tegen te gaan. Het aantal besmettingen is verder opgelopen en zal naar verwachting blijven oplopen, aldus topman Tedros Adhanom Ghebreyesus.

4 dagen geleden
WHO: ebola-uitbraak Congo en Oeganda is wereldwijde noodsituatie

GENÈVE (ANP/RTR/DPA) - De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft de ebola-uitbraak, veroorzaakt door het Bundibugyo-virus, in de Democratische Republiek Congo en Oeganda zondag uitgeroepen tot een internationale noodsituatie op het gebied van de volksgezondheid. Volgens de WHO voldoet de uitbraak echter nog niet aan de criteria voor een pandemische noodsituatie.

1 week geleden
WHO: risico op hantavirus voor wereldbevolking blijft laag

GENÈVE (ANP) - Het risico op hantavirus voor de wereldbevolking blijft laag. Dat laat topman Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) vrijdagavond op X weten.

1 week geleden
WHO: geen nieuwe verdachte gevallen op Hondius na hanta-uitbraak

GENÈVE (ANP) - Op het cruiseschip m/v Hondius zijn onderweg naar Nederland vooralsnog geen nieuwe mogelijke gevallen van hanta gemeld. Dat liet topman Tedros Adhanom Ghebreyesus van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) weten na contact met de kapitein van het vaartuig.

1 week geleden
RIVM: passagiers 2e en 3e repatriëringsvlucht Hondius negatief

BILTHOVEN (ANP) - De opvarenden van het cruiseschip Hondius die eerder deze week op de tweede en derde repatriëringsvlucht naar Eindhoven zaten, zijn negatief getest op het hantavirus. Bij aankomst zijn monsters afgenomen, meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM).

1 week geleden