Kuiken: wie extremisme veroordeelt, moet ook de oorzaak aanpakken
AMSTERDAM (ANP) - Het is goed als partijen zich ferm uitspreken tegen rechts-extremisme en complottheorieën, vindt PvdA-leider Attje Kuiken. Maar dat heeft meer zin als ook de sociaal-economische problemen worden aangepakt die een voedingsbodem vormen voor het toenemende wantrouwen in de politiek. Dat besef mist Kuiken bij de huidige regeringspartijen.
Dat zegt Kuiken op de nieuwjaarsborrel van de Amsterdamse PvdA-afdeling. D66-leider en vicepremier Sigrid Kaag waarschuwde afgelopen weekeinde voor de bedreiging die extremisme vormt voor de democratie. Zij zocht de oorzaak daarvan evenwel vooral in ophitsing door politici die feiten ontkennen en die wetenschappers, journalisten en rechters in een kwaad daglicht stellen.
Kuiken deelt de mening van Kaag dat men zich daar tegen moet uitspreken, en beschouwt de D66-leider als een bondgenoot in de strijd tegen extremisme, benadrukt zij in een toelichting aan het ANP. Maar zij vraagt zich ook af of het kabinet en de coalitiepartijen voldoende oog hebben voor wat er schuilgaat achter het toegenomen wantrouwen. "Als je niet wil analyseren waar het misgaat, heb je niet de kracht en de wil om het te veranderen."
Door bijvoorbeeld de problemen op de woningmarkt en de torenhoge inflatie hebben veel mensen het gevoel "dat de vaste grond onder hun voeten wordt weggeslagen", zegt Kuiken. "Dan is het makkelijk om te geloven in partijen die dat vuurtje aanwakkeren." Als het kabinet al iets doet om mensen te helpen, is dat keer op keer te laat en te weinig, vindt zij.
Fusie met GroenLinks
Kuiken gaat uit van een "linkse doorbraak" bij de provinciale verkiezingen in maart, maar erkent: "het gaat erom spannen". De PvdA en GroenLinks hebben al aangekondigd vanaf dit jaar volledig samen op te trekken in de Eerste Kamer, en maken volgens sommige peilingen direct kans de grootste fractie te worden.
De linkse samenwerking heeft vorig jaar al tot de eerste resultaten geleid, zegt Kuiken, mede daardoor is het cynisme over de samenwerking "verstomd". De PvdA en GroenLinks kregen kabinet en coalitie mee in hun voorstellen voor een tijdelijk prijsplafond voor energie, een verplichte huurverlaging voor tochtige woningen en extra geld voor de kinderopvang. "Dat smaakt naar meer."
Eerste Kamer
Maar Kuiken stelt ook vast dat het niet vanzelfsprekend is dat het kabinet altijd naar links kijkt voor steun in de Eerste Kamer. VVD en CDA werken volgens haar liever samen met partijen die "nog rechtser" zijn. "Het enige antwoord is een links blok dat zo sterk is, dat niemand eromheen kan."
De keuze voor links is wat haar betreft alleen al belangrijk om bezuinigingen op bijvoorbeeld de zorg en het openbaar vervoer te voorkomen. Ze is er niet gerust op dat het kabinet afziet van besparingen om de gaten in de begroting als gevolg van met de oplopende rente en de energiesteun te dichten.
Leiderschapsstrijd
Bang dat de samenwerking met GroenLinks in de aanloop naar de volgende Tweede Kamerverkiezingen ontaardt in een leiderschapsstrijd, is Kuiken niet. "Dat gaat niet gebeuren."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat de 40 miljoen euro die jaarlijks zou worden uitgetrokken voor het renteplafond op de studielening alsnog wordt uitgegeven aan studenten. Ilana Rooderkerk (D66) diende daarvoor een voorstel in samen met het CDA, de VVD, JA21 en de ChristenUnie.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Basisschoolleerlingen mogen geen generatieve AI gebruiken, vindt de Tweede Kamer. Een ruime meerderheid steunt een motie van Volt en CDA die het kabinet vraagt om een verbod te regelen. Volt-leider Laurens Dassen dient de motie donderdag in tijdens het debat over de onderwijsbegroting. Kamerleden van PRO, D66, Partij voor de Dieren, DENK, 50PLUS, SP, ChristenUnie en JA21 hebben hun namen er ook onder gezet.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het minimumuurloon gaat vanaf 1 januari 2027 omhoog naar 15,29 euro. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken en Werkgelegenheid, D66) in een brief aan de Tweede Kamer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister van Financiën Eelco Heinen vond het renteplafond voor studieleningen kort nadat dit in het coalitieakkoord was afgesproken al te duur. In documenten van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap die op verzoek van de Tweede Kamer openbaar zijn gemaakt, schrijven ambtenaren dat de VVD-minister een vast renteplafond van 2,5 procent een te groot risico vindt.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De top van het kabinet komt donderdag weer bijeen om te overleggen hoe een parlementaire meerderheid moet worden gevonden voor het belastingplan voor volgend jaar. Dat melden Haagse bronnen. Premier Rob Jetten, de vicepremiers Bart van den Brink en Dilan Yeşilgöz, minister Eelco Heinen en staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën) bespreken dan de uitkomsten van hun gesprekken met de oppositie.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten ziet dat er nog "werk te doen is" bij het tegengaan van racisme en discriminatie in Nederland. Dat heeft hij gezegd in zijn openingsspeech op de vijfde wereldtop van UNESCO over racisme en discriminatie in Den Haag.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - JA21, SGP en BBB hebben het minderheidskabinet in een gezamenlijke brief, die in handen is van het ANP, een aanbod gedaan tot samenwerking. Zij zijn bereid naast het belastingplan alle begrotingen te steunen, mits er ruimte komt voor "brede lastenverlichting". Hun eerdere eisen op het gebied van asiel, stikstof en medisch-ethische kwesties blijven staan.
1 dag geleden